Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Sahurda Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

Uzmanlar ramazan ayında sağlıklı, dengeli beslenmenin ve ramazan boyunca çabuk acıkmamak için Sahurda, protein oranı yüksek olması nedeniyle daha uzun süre tok tutan süt ve süt ürünleri tüketilmeli. Tercihen yumurta ve peynir yenebilir, kefir, ayran, süt içilebilir.

Ramazan ayında sahurda erken acıkmamak için neler yenmeli?

Mutlaka sahur yapılmalı, 16 saati aşan oruç süresini oldukça sağlıklı ve rahat geçirmek için muhakkak sahur yapılmalı. Süt ve süt ürünleri bolca tüketilmeli

Özellikle sahurda, protein oranı yüksek olması nedeniyle daha uzun süre tok tutan süt ve süt ürünleri tüketilmeli. Tercihen yumurta ve peynir yenebilir, kefir, ayran, süt içilebilir.

Kilo aldırmayan İftar Yemekleri Tarifi İçin Buraya Tıklayın

Acıkmamak için tam tahıllı ekmek tüketilmeli

İyi karbonhidrat grubundan kahvaltılık tahıl ürünleri, tam buğday, çavdar, yulaf ekmeği, bulgur, makarna gibi gıdalar besin değeri yüksek, yağ oranı görece daha az ve lifli gıdalardır.

Tam buğday/çavdar/yulaf gibi tahıllar lif içeriklerinden kaynaklı kan şekerindeki dalgalanmaları önler ve açlık hissinin azalmasında etkili olurlar. Bu nedenle iftar ve sahurlarda tam tahıllı ekmek tüketmek metabolizmayı zorlamayacak ve açlık hissini önlemeye yardımcı olacaktır.Çabuk Acıkmamak İçin Sahurda Tok Tutacak Yiyecekler

Kan şekerini sabit tutmaya yardımcı gıdalar tüketilmeli

Özellikle sahurda meyve yemek gün içindeki şeker dalgalanmalarını önleyecektir. Muz, çilek, böğürtlen gibi meyveler tercih edilebilir.

Bol miktarda su içilmeli

18 saate yakın süre sıvı tüketmemek bedeni halsizleştirip yoracaktır. Bu halden sıyrılmak için iftar ile sahur arasında 1,5-2 litre kadar su tüketmek gerekmektedir. Böylece bedenin metabolik döngüsü korunmuş olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ