SadeKadınlar, Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

2020 Abiye Elbise Modelleri En Gözde ve Şık Kıyafetler

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

2019 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

50 Tane Popüler 2019 Ombre Saç Modelleri

Genital Bölge Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır? İşte En Etkili Yöntemler

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2020 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

2019 Beyaz Abiye ve Gece Kıyafetleri – Gelinler Bile Kıskanacak

2019 İçin Kalın Belirgin ve Güzel Kaş Modelleri

2020 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

6 Haftada Mucize! Kalça ve Basen Eritme Diyeti

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

En Güzel Bayan Kayak Kıyafetleri 2019 Kar Montu Modelleri

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 15 Aralık 2019

Kadife Abiye Elbise Modelleri 2019 Davetlerinin Yeni Trendi

2019 Abiye Modelleri Kısa Şık Gece Elbiseleri

En Yaygın Rastlanan Rahim Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

En Yaygın Rastlanan Rahim Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Rahim Kanseri Belirtileri

Rahim kanserinin açık farkla önde olan en yaygın tipi endometriyal kanserdir. ‘Endometriyal’ kanserin rahim zarında başladığı anlamına gelmektedir.

Anormal kanama, lekelenme: Özellikle menopoz dönemindeki kanamalara dikkatle yaklaşılmalıdır. Her 10 endometrium kanserli kadından 9’unun değişik tiplerde anormal kanamaları olur. Kilo kaybı, Pelvik ağrı, Kitle

  1. Vajinadan gelen çok az kanlı fakat, sulu ve kokulu akıntı
  2. Cinsel ilişki sonrası kanama (postkoital kanama)
  3. Menopoz dönemine girmemiş kadınlarda adet dönemleri aralarında yaşanan kanamalar nadir de olsa rahim kanserinin belirtisidir.
  4. Cinsel ilişki sonrası ağrı, karında ağrı ve karında rahatsızlık hissi rahim kanseri belirtisi olabilmektedir.
  5. rahim kanserinin ileri evrelerinde halsizlik, kilo kaybı ve kabızlık gibi diğer belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Rahim Kanseri Belirtileri: Anormal kanama, lekelenme, yeni bir akıntı veya menopozdan sonra kanama veya lekelenme olması rahim kanseri belirtileridir. Bu belirtiler daimi olabileceği gibi geçici de olabilir. Özellikle menopozdan sonra, her anormal kanamanın bir doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir.Yine aşağıdaki belirtilerden bir kaçı veya biri görüldüğünde kesinlikle hekime başvurulmalıdır.

  1. Cinsel ilişki sonrası veya banyo yaptıktan sonra kanama
  2. 7 günden uzun süren kanama
  3. Her 21 günde veya daha sık görülen adet kanaması
  4. Menopoza girdikten 1 sene veya daha uzun süre sonra meydana gelen kanamalar
  5. Karnın alt kısmında ağrılar ve/veya şişlik

Rahim Kanseri Çeşitleri Nelerdir?

Rahim kanserinin açık farkla önde olan en yaygın tipi endometriyal kanserdir. ‘Endometriyal’ kanserin rahim zarında başladığı anlamına gelmektedir. Bu zar endometriyum olarak adlandırılmaktadır. Her 100 endometriyal kanserin yaklaşık 95’i adenokarsinomdur. 3 temel adenokarsinom tipi vardır:
Endometrioid adenokarsinoma
Papiller seröz karsinom
Berrak hücreli karsinom

Rahim kanserinin yaygın olmayan türleri adenokantom ve sarkomları kapsamaktadır. Serviks de rahimin bir bölümü olmasına rağmen, servikal kanseri rahim kanserinden çok farklıdır.

Kanserden Şüphelenildiğinde: Eğer bir kadında semptomlar oluşursa hekime başvurmalıdır. Doktor; risk etkenleri, semptomlar ve aile hikayesini alır , pelvik muayene yapar. Kanserden şüphelenildiğinde altta yatan sorunun endometrial kanser mi yoksa endometrial hiperplazi mi olduğunun anlaşılması için endometrial dokudan örnek alınmalı ve mikroskop altında incelenmelidir.
Endometrial biyopsi: Biyopsi hekimin ofisinde alınabilir. İnce flexible bir tüp sayesinde rahim içerisine girip vakum yaratılarak doku örneklemesi yapılır.
Histeroskopi: Bu teknik hekime rahim içerisine bakma olanağı verir. Doktor ince bir teleskopla rahim içerisine girerek ve rahim içerisini tuzlu suyla doldurarak anormal kanamaya neyin neden olduğunu anlamaya calışır. Eğer gerek görülürse biyopsi de alınabilir.
Dilatasyon ve küretaj (D&C): Biyopsi hekime kanser olup olmadığını net olarak gösteremeyecek kadar az ise D&C yapılmalıdır. Bu teknikde rahim ağzı genişletilir ve özel aletlerle rahim içi doku kazınarak örnek alınır.
Dokuların incelenmesi: Alınan dokular mikroskop altında incelenerek kanserli dokular bulunmaya çalışılır.

Rahim Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometrium kanseri tanısı konulduktan sonra başlıca 4 tedavi opsiyonu vardır. Cerrahi , radyoterapi, hormonal tedavi ve kemoterapi. Cerrahi tedavi birçok endometrium kanserinde ana tedavi tekniğidir. Ancak bazı durumlarda bu tedavi tekniklerinin kombinasyonu kullanmak mümkün. Tedavi seçimi kanserin evresine göre değişir.

Cerrahi Tedavi: Endometrium kanseri tedavisinde değişik cerrahi tedavi teknikleri vardır. Temel cerrahi yaklaşım serviks, uterus, overler ve tüplerin çıkarıllmasını içeren cerrahi teknikdir ki buna Abdominal histerektomi ve bilateral salpingooforektomi adı verilir Endometrium kanserinin evre 1A ve 1B dışındaki evrelerinde lenf nodu örneklemesi yapılır ve lenf nodlarında kanser hücreleri araştırılır. Bu örnekleme laparoskopik şeklinde de yapılabilir.
Yan etkiler: bütün bu cerrahi teknikler hastanın bir daha çocuk sahibi olmasını engeller. Cerrahi tedavinin diğer yan etkileri kanama, yara yeri enfeksiyonu, idrar yolları ve bağırsak yaralanmasıdır.

Radyoterapi: Radyoterapi yüksek enerjili ışınlar vasıtası ile kanserli hücrelerin öldürülmesidir. Vücut dışında uygulanabileceği gibi (external radyoterapi), tumor dokusunun hemen yanısıra da uyugulanabilir (barakiterapi). External radyoterapinin başlıca komplikasyonları deride renk değişiklikleri, ishal, idrar yolu sorunları, vajinada daralma ve cinsel ilişki sırasında ağrı, erken menopoz, pelvik kemiklerde zayıflamadır.

Kemoterapi: Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar kan dolaşımına girdiklerinde bütün vücudu etkiler, kanser hücrelerini öldürmelerinin yanısıra normal vücut hücrelerine de zarar verebilirler. Kullanılan ilacın tipine göre değişmekle beraber bulantı, kusma, saç dökülmesi, enfeksiyonlara yatkınlık, basit yorulma gibi yan etkileri vardır. Birçok yan etki tedavi sonrası geçer.

Hormonal Tedavi: Hormonal tedavide progesteron aynısı ilaçlar kullanılır. Bu hastaların tedavisinde uygulanan yumurtalıkların alınması tedavisi ya da radyoterapi sonrası yumurtalıkların baskılanması östrojen miktarını azaltır ve kanser hücrelerinin büyümesini azaltır.

Sağ kalım oranları:
Evre I: 81% – 91%
Evre II: 71% – 79%
Evre III: 30% – 60%
Evre IV: 15% – 17%
Endometrium kanserinde sağ kalım 5 yıllık sağ kalım oranlarıdır. Başka nedenlerden ölen hastalar dahil edilmez. Bu sayılar ortalama değerlerdir. Unutulmamalıdır ki her hastanın durumunu istatistiksel olarak kestirmek çok zahmetlidir ve her hasta kendi kapsamında değerlendirilmelidir.

Tedavi Sonrası Takip
Tedavi sonrası takipler oldukça önemlidir. İlk 3 yılda takipler 3-6 ayda bir yapılır. Tekrar ortaya çıkan hastalıkların % 75’i ilk 3 yıllık takiplerde teşhis edilmektedir. Takip vizitleri pelvik muayene ve büyümüş lenf bezleri açısından muayeneyi kapsamaktadır ilaveten hekim tarafından şikayetlerin sorgulanması da yapılır. PAP smear testi vajinanın üst kısımlarındaki olası kanser hücrelerini gözetmek için yararlı olabilir.
Yapılan muayene kanserin tekrarladığına işaret ederse bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi, CA125, kan sayımı ya da biyopsi gibi testler gündeme gelir. Çalışmalar herhangi bir şikâyeti olmayan hastaların takiplerinde rutin kan sayımı ve görüntüleme testlerine gerek olmadığını göstermektedir.

Buradaki metin genel bir bilgilendirme olup, hastalıklar parametrelik gösterebileceğinden şahsi değerlendirme için uzmanınızla görüşünüz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ