Enfes Pavlova Nasıl Yapılır?

Enfes Pavlova Nasıl Yapılır?

Pavlova tarifinin çok güzel bir hikayesi vardır. Kısaca sizler için biraz bahsedelim.  Pavlova ismini ünlü Rus balerin Anna Matveyevna Pavlova’dan alır. Pavlova’nın adına kaldığı otelin şefi bir tatlı hazırlamak ister.

Balerinin bembeyaz tütüsünden etkilenen şef, bir balerin kadar hafif, kırılgan, narin bir tatlı yapmaya karar verir ve pavlova tatlısını yapar. Tatlı o kadar çok beğenilir ki, hem Yeni Zelanda’da hem Avustralya’da özellikle Paskalya gibi önemli zamanlarda kurulan kutlama sofralarında yerini alır. İşte bizde sizler için muhteşem lezzet pavlova tarifini hazırladık…

Pavlova İçin Gerekli Malzemeler

5 yumurta akı
225 gr. toz şeker ( 1su bardağı + 2 parmak şeker)
2 tatlı kaşığı üzüm sirkesi
3 tatlı kaşığı nişasta
1 paket vanilya
Çilek veya muz
1 paket şanti
Şantiyi hazırlamak için 1 bardak süt

pavlova

Yapılışı

Ön Bilgileri: Yumurtalar oda sıcaklığında olmalıdır. Malzemeyi hazırlamak için fırın en düşük ısıda ısıtılmalıdır.    Yumurta aklarını köpük haline gelene kadar çırpınız. Azar azar toz şeker ilave ediniz.

Şeker eriyinceye kadar çırpınız. Şeker ve yumurta akı işlemi yaklaşık 25 dk. sürer. Katı bir köpük elde ediniz. Bu şekilde iken sirke, nişasta, vanilya koyunuz. 5 dk. daha çırpınız.

Muhteşem Hikayesi İle Pavlova Tarifi

Tepsiye alüminyum folyo seriniz. Folyo üzerine elde ettiğiniz katı köpüğü yaymadan yukarı doğru adeta tepe şekli vererek koyunuz. Daha sonra 150 cc. orta gözde 40 dk. kadar pişiriniz.

Fırın soğuyana kadar açmayınız pastayı alınız. Tabağa koyunuz. Üst kısmı çökmüş bir görüntü olabilir. Bu kısma çilek veya muz yerleştiriniz. Üzerine 1 bardak sütle hazırladığınız şanti ile kaplayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ