Pankreas Kanseri Erken Teşhisinde Önemli Adım

Bilim adamları, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için basit bir idrar testi geliştirdi.

Pankreas Kanseri Erken Teşhisinde Önemli Adım

Pankreas Kanseri Nedir? Kanserin Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri genellikle 60-80 yaş aralığında karşımıza çıkıyor. 40 yaşın altındaki kişilerde daha az görülüyor. Bu kanser türü erkeklerde kadınlara oranla daha sık ortaya çıkıyor. Her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis çok önemli olup hayat kurtarmaktadır.

Bu sebepden dolayı şayet ailenizde pankreas kanseri olan veya daha öncesinde herhangi bir kanser teşhisinde konulan aile fertleri var ise kanser kontrollerinizi özellikle düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Pankreas Kanseri 

Karın boşluğunda yer alan 15 santimetre uzunluğunda çift fonksiyonlu bir salgı bezi olan pankreasın etrafı mide, ince bağırsak, dalak ve karaciğer ile sarılmıştır. Ekzokrin ve endokrin adı altında iki temel görevi olan pankreasın, bu görevlerini yerine getirmesini sağlayan iki ayrı hücre grubu bulunur.

Ekzokrin sindirime yardımcı olan özsuyu salgılayıp, ince bağırsağa iletir. Böylece besinlerde bulunan karbonhidrat, protein ve yağlar ayrıştırılır ve enerji olarak depolanır. Endokrin fonksiyonu ise glikojen ve insülin hormonları salgılayarak kandaki glikozu belli bir seviyede tutmaya çalışır.

Pankreas kanseri ise pankreasta bulunan hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmaya başlamasıyla oluşur. Çoğunlukla pankreas kanseri pankreas kanallarını çevreleyen ekzokrin hücrelerin bulunduğu bölgede oluşmaya başlar.

Bu bölgede başlayan pankreas kanseri adenokarsinom olarak da bilinen ekzokrin tümörüdür. Pankreas kanserinin çok daha nadir rastlanılan türü endokrin tümörü ise adacık hücrelerinde başlamaktadır.

Bu Belirtilere Dikkat Pankreas Kanseri Belirtileri

1- Yoğun bulantı
2-İştahsızlık
3-İstemsiz kilo kaybı
4-İdrar renginde koyulaşma
5-Mide çıkışında tıkanıklık
6-Yavaş gelişen sarılık
7-Sırta vuran ağrı
8-İshal
9-Diyabet hastalığı
10-Depresyon

 

Bilim adamlarının, hızlı yayılan ve bu nedenle erken teşhisi son derece güç olan pankreas kanserini tespit etmek için geliştirdikleri basit bir idrar testi sayesinde hastaların yaşama şansı, ikinci evrede teşhiste yüzde 20’ye, birinci evrede teşhiste ise yüzde 60’a kadar yükseliyor.

‘Clinical Cancer Research’ dergisinde yayınlanan araştırmada, üç protein türünün idrardaki düzeyinin sadece pankreas kanseri hastalarında önemli oranda yüksek olduğu belirlendi.

İngiliz ve İspanyol bilim adamlarının ortaklaşa yürüttüğü araştırmada yaklaşık 500 kişiden alınan idrar örnekleri incelendi. İdrar örnekleri, 87 sağlıklı kişi ve 92 akut pankreatit hastasının yanı sıra yaklaşık 200 pankreas kanseri, 100’den fazla da karaciğer ve safra kesesi kanseri olan hastalardan alındı.

Pankreas kanseri olan hastalarda, idrarda bulunan bin 500 proteinden ‘LYVE1’, ‘REG1A’ ve ‘TFF1’ proteinlerinin kayda değer ölçüde yüksek olduğu görüldü. Söz konusu ‘protein işareti’, pankreas kanserinde yüzde 90 doğruluk oranıyla erken teşhis olanağı sağlıyor.

Araştırmacılardan Barts Kanser Enstitüsü’nden Prof. Dr. Nick Lemoine, testin pankreas kanseri hastalarına kanserin ilk evrelerinde ameliyatla tedavi olma olanağı sağlayacağını söyledi.

Lemoine, ‘Genellikle son evresine gelindiğinde teşhis edilebilen pankreas kanseri, ikinci evrede teşhis edilirse yaşama şansı yüzde 20’ye yükseliyor. Hastalığın, küçük tümörleri olan hastalarda birinci evrede teşhis edilmesi durumunda ise bu oran yüzde 60’a kadar çıkıyor’ dedi.

Pankreas kanseri, teşhisi en güç kanser türleri arasında yer alıyor. Hastaların yüzde 80’ine ancak kanserli hücreler ileri derecede yayıldıktan sonra teşhis konulabiliyor.

Ameliyat şansı kalmayan hastaların sadece yüzde 3’ü teşhisten sonraki 5 yıl hayatta kalabiliyor. Genellikle ailesinde kanser vakaları olanlar, sigara tiryakileri, diyabet hastaları ve aşırı kilolu kişilerde görülen pankreas kanseri, hızlı kilo kaybı, karın ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtiler gösteriyor.

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ