Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir? Omuz Ağrısı için Ev Çözümleri

Omuz Ağrısına Ne İyi Gelir? Omuz Ağrısı için Ev Çözümleri

Bu ortak eklem sorunu herkesi etkileyebilir. Omuz ağrısı kıkırdak, bağlar, kaslar, sinirler veya tendonları içerebilir. Ayrıca kürek kemikleri, boyun, kol ve eli de içerebilir . Erken tedavi önemlidir. Omuz ağrısının iyileşmesi sekiz hafta veya daha uzun sürebilir. Evde omuz ağrısı ilaçları iyileşmeye yardımcı olabilir.

Omuz Ağrısına Evde Kolay Çözümler

Omuz ağrısının tedavisi genellikle iltihab yatıştırıcı (şişme ve kızarıklık) ve kasları güçlendirmeyi içerir. İşte kendinize iyi bakmanın ve omuz ağrısını hafifletmenin birkaç yolu.

Anti-enflamatuar ilaçlar

Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar ağrıyı hafifletmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Reçetesiz satılan ilaçlar arasında aspirin, ibuprofen ve naproksen bulunur. Enflamasyonu azaltmak rotator manşet yaralanmaları, tendinit, artrit ve diğer omuz yaralanmalarında önemlidir.

Soğuk kompres

Soğuk kompresler omuzdaki şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Soğutma ayrıca keskin ağrıyı uyuşturmaya yardımcı olur. Günde beş kez olmak üzere 20 dakikaya kadar bir buz torbası uygulayın. Dondurulmuş bir jel paketi, plastik bir torbada buz küpleri veya bir torba dondurulmuş bezelye kullanın. Soğuk paketi yumuşak bir havluya sarın. Doğrudan cilde soğuk bir paket uygulamayın.

Ağrıyı azaltmak için sargı

Şişliği ve ağrıyı azaltmak için omuzu elastik bir tıbbi bandajla sarın. Soğuk bir sıkıştırma bandajı veya normal bir ACE bandajı kullanın. Bir eczaneden omuz sargısı da alabilirsiniz. Sıkıca sarın ama çok sıkı değil. Kan akışını engellemek istemezsiniz. Kolunuz veya eliniz uyuşuk veya titrek hissetmeye veya maviye dönmeye başlarsa, sıkıştırma bandajını gevşetin.

Isı terapisi

Isı gergin kasların gevşemesine ve sert bir omuzun rahatlamasına yardımcı olur. Isıtmalı jel paketi, ısıtma yastığı veya sıcak su şişesi kullanın.

Kas gevşeticiler

Omuz eklemi çevresinde kas gerginliği veya spazmlarınız varsa kas gevşeticiler ağrıyı tedavi etmeye yardımcı olabilir. Yaygın kas gevşeticileri arasında siklobenzaprin , tizanidin ve baklofen bulunur . Doktorunuzdan bir reçete almanız gerekecektir.

Kas gevşeticilerin uyuşukluğa neden olduğunu ve araç veya makine kullanıyorsanız alınmaması gerektiğini unutmayın.

Ağrı kesici ilaç

Asetaminofen ve aspirin gibi ilaçlar ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu, yaralanmayla başa çıkmanıza ve iyileştikçe daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Ağrı kesici ilaçlar mide rahatsızlığı ve mide ekşimesi gibi yan etkilere neden olabilir. Dört haftadan daha uzun süre alıyorsanız bir doktorla konuşun.

Oral ağrı ilaçlarıyla aynı yan etkilere sahip olmayan topikal ağrı kesici jelleri ve kremleri de deneyebilirsiniz. Diklofenak, FDA tarafından osteoartrit tedavisi için iki şekilde onaylanan bir ilaçtır . Yüzde 1 diklofenak sodyum jeli ve yüzde 1,5 diklofenak sodyum çözeltisi olarak mevcuttur.

Dinlenme ve aktivite değişikliği

Omuz ağrısına neden olabilecek aktiviteyi durdurun veya değiştirin. Omzu nazikçe hareket ettirmek önemlidir. Bu omuz kaslarını güçlü ve esnek tutmaya yardımcı olur.

Boyun ağrısını hafifletmek için Omuz egzersizleri

  1. Omuzlarınızı düz tutarken çenenizi göğsünüze doğru indirin. Uzatmayı 15 ila 30 saniye tutun. Rahatlayın ve çenenizi yavaşça başlangıç ​​pozisyonuna kaldırın.
  2. Omuzlarınızı düz tutarken başınızı bir tarafa çevirin. 15 ila 30 saniye basılı tutun. Rahatlayın ve yavaşça ilk konuma dönün. Diğer tarafta tekrarlayın.
  3. Kulağınızı omzunuza doğru hareket ettirmek için başınızı eğin. 15 ila 30 saniye basılı tutun. Rahatlayın ve yavaşça ilk konuma dönün. Başınızı diğer tarafa yatırın ve tekrarlayın.

Bu hareketleri güçlendirme egzersizlerinize ısınma olarak kullanın.

Boyun ağrısı için güçlendirme egzersizleri

Gelecekteki boyun ağrısı ve yaralanmalarını önlemeye yardımcı olacak iki egzersiz :

Kürek kemiklerinizi birbirine sıkıştırın ve 5 saniye tutun. Çok sert sıkmayın; rahat hissetmeli. Günde iki defa 10 kez tekrarlayın.

Boynunuzu nötr bir konumda tutarak, ayaklarınız omuz genişliğinde ve dirsekleriniz düz olacak şekilde bir duvar şınavı çekin. 1 ila 2 set ile 10 kez tekrarlayın. Bunu günde iki kez yapın.

Omuz ağrısı için germe egzersizleri

Bu germe egzersizleri ağrıya neden olan sıkı kasların gevşemesine yardımcı olur ve gelecekteki yaralanmaları önlemek için esnekliği artırabilir.

Çenenizi öne doğru hareket ettirin, sonra yavaşça boğazınıza doğru yavaşça çekerek geri çekin. Çenenizi yere paralel tutun. Bunu saatte 10 defaya kadar yapın.

Üst sırtınıza hafif bir bükülme ile dik durun. Şimdi omuzlarınızı akıcı bir daire içinde yukarı, arka ve aşağı yuvarlayın. Bunu 10 kez yapın ve ardından yönleri değiştirin ve omuzlarınızı 10 kez ileri doğru kaydırın.

Omuz ağrısı için güçlendirme egzersizleri

Bunlar, çok az ekipman kullanarak veya hiç ekipman kullanmadan omuz ağrısını önlemeye yardımcı olan iki güçlendirici egzersiz örneğidir .

  • Yaklaşık ¾ dolu bir su şişesi (1,5 litre veya daha fazla) doldurun
  • Kolunuzu düz tutarak, önünüzdeki şişeyi 30 ila 60 saniye boyunca omuz yüksekliğinde tutun
  • Kolları değiştirin, bunu her iki tarafta 3 kez yapın
  • Kollarınız yanlarınızdayken karnınızın üstüne yatın. Gerekirse alnınızın altına bir yastık koyun
  • Kürek kemiklerinizi yavaşça bir araya getirin ve ayaklarınıza doğru getirin
  • Omuzlarınızı yarıya kadar gevşetin ve 10 saniye tutun
  • Omuzlarınızı serbest bırakın ve egzersizi 10 kez tekrarlayın

Duruşunuz üzerinde çalışarak boyun ve omuz ağrısını da önleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ