Omurga Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız?

Omurga Sağlığı İçin Ne Yapmalıyız?

Bel ve omurga sağlığı’nı korumak için stresten uzak durmak ve su tüketimini artırmak gerekiyor. Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Defne Kaya, bel ve omurga ağrısının herkesin hayatının bir döneminde yaşadığı ortak bir sorun olduğunu belirterek bunu tetikleyen şeyin ise kötü duruş (postür) olduğunu söyledi.

Otururken, ayakta, yatarken, bir şey kaldırırken, öne-arkaya eğilirken ya da işte çalışırken ki hatalı duruşumuzdan kaynaklanan ağrıların genellikle birkaç hafta içinde geçtiğini belirten Doç. Dr. Defne Kaya, eğer önlem alınmazsa yeniden ortaya çıkabileceğine dikkat çekti.

Omurga Saglığı İçin Gerginlik ve Stresten Uzak Durun

Bel ve omurga ağrıları ile temel dört kuraldan bahseden Doç.Dr. Defne Kaya, bu kuralları şöyle sıraladı:

– Pozitif düşünün. Gerginlik ve stres bel ağrısına yol açar.
– Dik durun. Burada dik durmayı şöyle açıklamalıyım: Çok oturmayın. Çok yatmayın. Tüm hareketlerinizde “ier wier” denilen gözlerin, omuzların, kalçaların, diz ve ayakların aynı hizada olma duruşunuzu koruyun.
– Derin, sakin ve yavaş nefes alın. Elinizi sıklıkla karnınıza yerleştirerek, nefesinizi buraya doldurun. Çocuklar karın solunumu yapar. Mutlu ve sakin olmalarının sebeplerinden birisi de karın solunumu yapmaları.
– Yumuşak hareket edin. Ani ve sert hareketler omurganızı zorlar ve yaralar..

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ