SadeKadınlar – Moda

Öksürük ve Soğuk Algınlığına Hangi Bitkiler

Öksürük ve Soğuk Algınlığına Hangi Bitkiler

Evde tedaviler boğaz tahrişini azaltabilir ve hafif öksürükleri giderebilir. Öksürüğü tedavi ederken kişilerin hastayı yakından incelemeleri gerekir. Belirtiler kötüleşirse ya da hasta nefes almakta zorlanmaya başlarda her zaman tıbbi bir uzmana başvurun. Belirtileri tedavi etmeye ek olarak öksürüğün çoğu evde tedavisi altta yatan nedeni de tedavi eder ve hastanın akciğerlerde sıkışmış mukusu tükürmesine ve daha rahat nefes almasına yardım eder.

Öksürük için ev tedavileri kullanırken hastanın ortamını da iyileştirmeye çalışın. Ilık, nemli hava öksürüğü olan kişiler için iyidir ve aşırı öksürüklerde hasta sıcak bir duş yapmaktan, nemli bir banyoda durmaktan ya da sıcak su akarken havluyla kapatılmış bir küvetin yanısıra ayakta durmaktan faydalanabilirler. Ilık, nemli hava mukusun parçalanmasına yardımcı olarak hastanın onu dışarı tükürmesine imkân sağlar. Ek olarak, sıvılar öksürüğü tedavi etmekte can alıcı bir rol oynar; hastaya bol bol su, meyve suyuve bitki çayı içirirken kafein ve alkolden uzak tutun.

Çoğu ev tedavisinde bitkilerin doğal özelliklerinden faydalanılır. Zencefil, limon, sarımsak, kakule, badem ve zerdeçalın hepsi öksürükten şikayetçi olanlar için iyidir, bal da öyle. Muhtemelen en yaygın ev tedavisi, kaynar suda limon suyu ve bal karıştırmaktır. Bu karışım boğazın yatışmasına yardım eder ve mukusun tükürülmesine yardımcı olur. Bu evde tedavi her zaman yapılabilir ancak günde birkaç kere yapıldığında daha etkilidir.Hasta bulantı hissediyorsa zencefil ekleyin.

Kavrulmuş Zerdeçal

Başka bir evde tedavi, kuru öksürüklerde etkili olan kavrulmuş zerdeçaldır. Kakule tohumları çiğnemenin yanı sıra geceden bademleri ıslatıp kahverengi kabuklarını soyarak ekmeğin üstüne tereyağı ve şekerle sürülebilen ve kuru, kesik öksürükleri gidermek için yenilebilen bir lapa da yardımcı olabilir. Sarımsak da yardımcı olabilir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirebilir.

Öksürük için ağız yoluyla alınan evde tedavilere ek olarak bazı hastalar, boğazı temizlemek için genellikle tuz ve limon gibi şeylerle gargara da kullanırlar. Bir hasta, sinüsleri temizlemek için burna direkt olarak buhar veren burun demliği ya da buruna püskürtülen burun spreyi de kullanabilir. Bazı hastalar saunada zaman geçirmenin ya da akciğerleri ısıtan ve içerdikleri mukusu gevşeten topikal göğüs bileşenlerini kullanmanın faydalarını görebilir.

Belirtiler devam ederse, kötüleşirse, kanama ya da nefes darlığı görülürse hasta bir sağlık uzmanıyla görüşmeli ya da acil servise gitmelidir. Tıbbi uzmana hastanın ne kadar süredir hasta olduğunu, ne tür tedavilerin kullanıldığını ve hastanın yaşadığı belirtileri anlatmayı unutmayın.

 


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ