MS Hastalığı Nedir? En Çok Kimlerde Görülür?

MS Hastalığı Nedir? En Çok Kimlerde Görülür?

MS Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

Batman Bölge Devlet Hastanesi’nde görevli nöroloji uzmanı Banu Gümüştaş, MS hastalığı beyin ve omurilikten oluşan merkezi sisteme ait kronik bir bağışıklık hastalığı olduğunu söyledi.

MS’in genel itibariyle 20-40 yaş arasında görüldüğüne dikkat çeken Dr. Gümüştaş, MS hastalığının kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görüldüğünü söyledi. Dr. Gümüştaş, “Ülkemizde yaklaşık 40 bin kişi bu hastalıkla mücadele etmektedir. Sağlık şartlarının iyi olduğu bölgelerde yaşayan insanlar MS’e karşı bağışıklık sağlayacak faktörlere maruz kalmadığından bu bölgelerde daha sık görülmektedir” dedi.

MS Hastalığı Nedir? En çok Kimlerde Görülür?

MS HASTALIĞIN ERKEN TANISI YOK

Hastalıktan etkilenen hareket sisteminde, aşırı yorgunluk, tek kolda veya vücudun yarısında kısmi felç ve her iki bacakta güçsüzlük görüldüğünü belirten Dr. Gümüştaş, “Duyu sistemi etkilendiğinde, kol ve bacaklarda uyuşma, yanma, duyu azalması veya artması olur.

Beyincik etkilendiğinde, denge bozukluğu, konuşma güçlüğü, ayakta dik duramama gibi sıkıntılar yaşanır. Göz ve beyin etkilendiğinde ise; gözde görme kaybı veya görme alanında lekeler meydana gelir. Hastalığın erken tanısı olmamakla beraber, hastadan alınan bilgiler, sinir sitemi ve laboratuvar yöntemiyle teşhis konulmaktadır.

MS tedavisinde yaşam boyu egzersiz önemlidir, tedavinin önemli bir kısmıdır. Özellikle zeytinyağlı taze sebze ve meyveler tüketilmelidir. Donmuş gıdalardan, aşırı güneşten kaçınılmalı, sigara ve alkolden uzak durmalı. MS bulaşıcı değil, ancak gebelik risk faktörü olduğundan tek çocukla yetinilmelidir” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ