Mirena Spiral Nasıl Kullanılır? Ne kadar Güvenlidir?

Mirena Spiral Nasıl Kullanılır? Ne kadar Güvenlidir?

Dünyada rahim içi sistem olarak adlandırılan bu yöntem Türkiye’de “Hormonlu spiral” adı ile tanındı ve adında gereksizce yer alan bu hormon kelimesi ve yarattığı etkiler nedeni ile halk arasında uzunca bir süre tercih edilen bir yöntem olmadı. Rahim içi sistem ya da ticari adı ile Mirena, rahim içine yerleştirilen ve 5 yıl boyunca çok düşük dozda progesteron hormonu salgılayarak gebeliği önleyen, istenmeyen gebelikleri önlemede çok yüksek başarıya sahip ve geri dönüşü olan bir yöntemdir. Bazı çalışmalarda etkisinin 7 yıla kadar devam ettiği gösterilmiştir. Spiralin (RIA) etkin bir doğum kontrol yöntemi olmasına karşın taşıdığı bazı dezavantajlar, kullanımını kısıtlamaktadır. Söz gelişi; spiral kullanıcılarında adet kanaması miktarında bir artış söz konusudur. Ve bu yakınma bazı durumlarda spiralin çıkarılmasını dahi gerektirebilir.

Son birkaç yıldır yaygın olarak kullanılmaya başlanan hormonlu spiraller işte bu yan etkileri önlemektedir. Mirena şu an Türkiye’ de bulunan ve yaygın kullanılan tek hormon içeren spiraldir. Bu nedenle burada ticari ismi ile anılmaktadır. Etki mekanizması; spiral ile aynıdır. Ek olarak, üzerinde taşıdığı progesteron hormonu rahim iç dokusunu incelterek gebeliği önlemedeki başarıyı arttırmaktadır.
Doğum kontrol yöntemi olarak kullanımının yanı sıra, adet kanamalarının aşırı olduğu durumlarda tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Adet kanamasının miktarını genel olarak azaltır. Bu nedenle özellikle adet kanamasından şikayet eden hanımlarda tercih edilebilir.
Genellikle adet döneminde takılması tercih edilir. Öncelikle dikkatli bir jinekolojik muayene yapılır. En uygun takılma günü belirlenir. Uygulanması spirale benzer. Ancak; rahim ağzının kapalı olduğu durumlarda dilatasyon gerekeceğinden anestezi uygulanabilir.
Mirena ile ilgili bir dezavantaj, maliyetinin diğer spirallere göre daha fazla olması. Ancak etkinliğinin yüksek olması nedeniyle bu dezavantaj göz ardı edilebilir.

Nasıl kullanılır?
Hormonlu spiral ya da daha doğru söylenişi ile rahim içi sistem adet kanamasının başlangıcından itibaren ilk 7 gün içinde doktorunuz tarafından spiral gibi yerleştirilir.

Yan etkileri nelerdir?
Rahim içi sistem takıldıktan sonra ilk 3-6 ay lekelenme tarzında kanamalar devamedebilir ve bunun bir sakıncası yoktur. Takip eden dönemde kanamalar giderek azalır ve çoğu zaman tamamen kesilir. BUNUN HİÇBİR SAKINCASI YOKTUR.

Bazı hastalarda takıldıktan sonra birkaç saat ya da gün kramplara eden olabilir

Çok nadiren kanamalar çok aşırı miktarda olabilir ve sistemin çıkartılması gerekebilir

Güvenilirliği ne kadardır?
Rahim içi sistem bilinen en yüksek başarı oranlarına sahiptir ve gebeliği önlemede etkinliği %99’un üzerindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ