SadeKadınlar – Moda

Mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek Yöntemi

Mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek Yöntemi

Yapılan tüp bebek uygulamaları iki şekilde yapılıyor. Bunlardan birincisi klasik tüp bebek yöntemi olan İn vitro fertilizasyon yani IVF uygulamasıdır. Diğeri ise mikroenjeksiyon yöntemi diğer adı ile ICSI olarak anılır.

İki yöntem arasında belli başlı olan farklılıklar bulunuyor. Klasik tüp bebek yönteminde doğal ortamda döllenme sağlanamamış olan yumurta ve sperm örnekleri laboratuar ortamında döllenirler. Bu döllenme için tek bir yumurta hücresine çok sayıda sperm eklenerek bir tanesinin yumurtayı döllemesi beklenir. Mikroenjeksiyon yönteminde ise tek bir sperm hücresi tek bir yumurtaya enjeksiyon ile yerleştirilir. Bu işlemde bu spermin kararı değildir, zorlanarak döllenme yapılmış ve beklenmemişti.

Mikroenjeksiyon yönteminin avantajı nelerdir?

Sperm kalitesi düşük olan durumlarda klasik yöntem ile döllenmenin oluşması çok zor iken bu yöntem ile başarı oranı oldukça yükselir. Ayrıca hiç sperm olmadığı durumlarda da testisten alınacak tek bir sperm ile döllenme yapılabildiği için özellikle erkeklerde problemin bulunmasında oldukça rahatlıkla kullanılan yöntem mikroenjeksiyon yöntemidir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ