Migrenin sebebi diş çürükleri olabilir!

Hayatınızı karartan baş ağrılarınızın nedeninin dişinizden kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz? Nöroloji Uzmanı Dr. Emel Gökmen’e göre migren rahatsızlığının yüzde 60’lık bölümü dişlerdeki sorunlardan dolayı yaşanıyor.

Migrenin sebebi diş çürükleri olabilir!

Hayatınızı karartan baş ağrılarınızın sebebinin dişinizden kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz? Nöroloji Uzmanı Dr. Emel Gökmen’e göre migren rahatsızlığının yüzde 60’lık bölümü dişlerdeki problemlerden ötürü yaşanıyor.

Yılların ağrıların çözümüne vermiş bir doktor olan nöroloji Uzmanı Dr. Emel Gökmen, insanları boş yere ameliyat masasına yatırabilen ağrıların büyük bir bölümünün altında farklı problemlerin yattığını söylüyor. Sebebi bilinmeyen baş ağrıları olarak kabul edilen migren ve küme baş ağrısında en çok karşılaşılan sebebin dişlerdeki problemler olduğuna dikkat çeken Gökmen, bu problemİ giderilen ve doğru yaklaşımla bir diş doktoruna yönlendirilen hastaların büyük bir bölümünün senelerce devam eden ağrı ve sorunlarından kurtulduklarını dile getiriyor.

MİGREN %60 DİŞTEN KAYNAKLANIYOR;

Gökmen’e göre migrenlerin yüzde 60’lık bölümü diş kaynaklı problemlerden oluşurken bu oran küme baş ağrısı ve trigeminal nevralji (ani yüz ağrısı) probleminin tamamına yakınını kapsıyor. Küme baş ağrısı hastalarının yüzde 60’ı, trigeminal nevralji hastalarının ise neredeyse tamamı ağrılarının dişlerinden dolayı olduğunu hissediyor. Toplumdaki hemen hemen herkesin diş sorunu olduğunu ve problemi yok gibi görünen kişilerin ağızlarında bile en az bir dolgu bulunduğunu söyleyen Gökmen, ‘Bu sorunlar genetik olarak çok hassas yapılı insanlarda ağrıya sebeb oluyor, ‘hipersensitif’ adı verilen bu grup toplumun yüzde 20’lik bölümünü oluşturuyor. Dişten kaynaklı ağrıların çözümü için bir doktor ile diş profesyonellerinden oluşan bir ekip beraber çalışmalı’ diye ekliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ