Mevsimsel Depresyon Yaşıyor Olabilirsiniz…

Mevsimsel Depresyon Yaşıyor Olabilirsiniz…

Psikolog Nilüfer Şişman, kış aylarında ortaya çıkan ve genellikle halk arasında “kış depresyonu” olarak adlandırılan duygulanım bozukluğu aslında bahar aylarıyla beraber de ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Psikolog Nilüfer Şişman, Kış depresyonunun nedenleri yaz depresyonuna oranla daha net göründüğünü ifade ederek, “yalnız mevsimsel depresyonlarda da 24 saatlik günlük siklusun değişimi, genetik etkenler, stresle bağlantılı etkenler ve bunların türevleriı etken olabilmektedir” şeklinde konuştu.

Psikolog Nilüfer Şişman, mevsimsel depresyonun belirtilerinin şunlar olduğunu söyledi: “Ümitsizlik hali, ilgi ve arzu kaybı, anksiyete (endişe, kaygı), uykusuzluk, aşırı hassasiyet, çabuk kızmak, sinirlilik heyecan, huzursuzluk, sözel ve motor aktivitelerde artış, iştah kaybı,seksüel dürtülerde azalmadır”.

Mevsimsel duygulanım bozukluğunda güneş ışığının önemli rol oynadığı söyleyen Şişman, “Mevsimsel depresyonda fizyolojik, kimyasal ve genetik dışında bireysel etkenlerin ve kişinin bireysel geçmişinin etkisi de önemlidir. Geçmişte yaşanılan travmatik bir olayın yol açtığı depresyon, her yıl aynı dönemlerde yeniden hatırlanarak da mevsimsel depresyona neden olabilir” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ