Bayan Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

2022’nin En Hoş Örgü Topuz Saç Modelleri

Bayanlar İçin En Güzel 2023 Ombre Saç Renkleri

Bikini Bölgesini Beyazlatan Etkili 12 Kür Tarifi

2022 Kış Kombinlerinin Şık Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

2022 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2022 Düğün ve Nişan İçin Uzun Abiye Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 14 Mayıs 2022

Evde Egzersizle Burun Nasıl Küçültülür?

Abiyeleriniz İçin Şık Dağınık Topuz Saç Modelleri

6 Haftada Kalça ve Basen Eriten Diyet Listesi

2022 En Güzel Kızıl Saç Renk ve Modelleri

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Ünlü Markaların En Şık Abiye Elbise Modelleri

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

Yüzdeki ve Sırttaki Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

Yılbaşı Gecesi İçin Ünlü Markaların Abiye Modelleri

Varis Nedir? Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Varis Nedir? Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Varis; oksijenden fakir kanı akciğerlerimize taşıyan bacak toplar damarlarımızda (yüzeysel ve derin toplardamarlarımız) kanın yerçekiminin etkisiyle birikmesi ve göllenmesi hastalığıdır.” dedi.

Doç. Dr. Yıldız, varis hastalığının şikayetleri arasında, ayak bileğinde şişme, ağrı, renk değişikliği, bacaklarda kramp, huzursuzluk hissi ve iyileşmeyen tırnak mantarının olduğunu söyleyerek, hastalığın günümüz teknolojisi ile konforlu bir şekilde tedavi edildiğini belirtti.
Varisin uzun süre ayakta kalan ve hareketsiz bir şekilde çalışanlarda da çok sık görülen bir meslek hastalığı olduğunu ileten Yıldız, hastalığın tehlikeli olabileceğini ifade etti.

Hastalığın tedavisinin günümüz teknolojisi ile konforlu ve kısa bir sürede gerçekleştirildiğini söyleyen Doç. Dr. Cenk Eray Yılıdız, “Hastalar narkoz almadan, herhangi bir kesi yapılmadan, ağrısız ve kansız bir şekilde hasta damarları koparılarak yerinden çıkarılmadan tedavi olmaktadırlar.

Meslek Hastalığı : Varis ve Tedavisi

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisinde tek bir bacak için uygulanacak işlemin ortalama yarım saat süreceğini söyleyen Yıldız, tedavinin aşamalarını şöyle anlattı: “İşleme ultrason ile girişim yapılacak toplardamar sistemi değerlendirilerek başlanır. Diz ile kasık seviyesi arasında girişim yapılacak yerden toplardamar içine bir iğne yardımıyla girilir; ultrason eşliğinde özel bir tel; hasta damar boyunca ilerletilerek, toplardamarın kasıkta daha derindeki damara bağlandığı noktadan 2 santimetre geride kalacak biçimde yerleştirilir.

Kateterin (özel tel) pozisyonu kesin olarak belirlendikten sonra, tüm hasta toplardamar boyunca ve çepeçevre damarı saracak biçimde soğuk anestetik bir karışım bölgeye uygulanır. Sıvı haldeki bu karışımın, toplardamarı tamamen çevrelemesi ve tüm damar uzunluğu boyunca çevre dokularla arasında bir sıvı yastık oluşturması gerekir.

Kateter ile iletilen enerjinin yoğunlaştığı bölgelerde sıcaklık çok yüksek değerlere ulaşacağından bu anestezi solüsyonla çevre dokular korunmuş olur. Kateter ile aktarılan enerjinin damar iç duvarında yarattığı ısı ve kasılma sonucunda damar büzülmesi ve kapanması sağlanır. İşlem tek bacak için ortalama yarım saat sürmektedir. Sonra bacak ayak bileğinden kasığa kadar elastik bandajla sarılır, ertesi gün bandaj çıkarılır takiben hastaya 3-4 hafta kadar kasık boyu varis çorabı giyilmesi önerilir.

Doç. Dr. Yıldız, tedavinin oldukça konforlu olduğunu söyleyerek, hastaların kısa sürede normal yaşamlarına dönebileceğini belirtti.
Yıldız, “Oldukça konforlu bir işlemdir. İşlem her mevsim uygulanabilir. İşlemden birkaç hafta sonra bacaktaki diğer kötü görünümlü mavi ve yeşil küçük damar ağlarının ve damar öbeklerinin kaybolduğu görülmektedir.

Bu yöntem ile tedavi edilen hastalar işlemden 1-2 saat sonra yürüyerek evlerine gidebilirler, bir gün sonrada normal aktivitelerine ve iş yaşamlarına geri dönebilmektedirler.’’ şeklinde konuştu. Yıldız, tedavi hakkında verdiği bilgilerin sonunda ‘bacak sağlığının’ önemli olduğunun altını çizerek “ Bacak sağlığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz için de önemlidir. Bedenimizi bir ömür boyu taşıyacak olan bacaklarımıza sahip çıkalım. Beden sağlığımız için önce bacak sağlığımıza önem verelim.’’


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ