SadeKadınlar – Moda

Meme kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Meme kanserinin en çok rastlanan belirtilerinin, memede ağrısız zaman içinde büyüyen bir kitlenin hissedilmesi, deride kalınlaşma, şişlik ve tahriş, meme ucunun hassaslaşması, meme ucunun içe çökmesi, memeden renkli akıntı gelmesi olarak sıralayan Dr. Aytekin Kemik, kadınları, memelerinde bu tür farklılıklar gördüklerinde kesinlikle bir doktora başvurmaları konusu ile ilgili uyardı.Kansersiz yaşamın insanların kendi ellerinde olduğunu vurgulayan Dr. Kemik, kansere yakalanmamak için şu tavsiyelerde bulundu:

  • Tütün kullanmayın.
  • Anne karnındaki bebeği ilaç, kimyasal maddeler, toksinler ve radyasyondan koruyun.
  • Çalışma ortamındaki zararlı maddelerden ve lüzumsuz radyolojik tetkiklerden uzak durun.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Yüksek kalorili diyet ve katkı maddelerinden ve alkolden uzak durun.
  • Günlük gıda tüketiminizin çeşitli olmasına özen gösterin.
  • Özellikle bitkisel gıdalara ağırlık verin.
  • Ayaküstü ve hızlı beslenme tarzından yani fastfood dan uzak durun.

40-69 YAŞ ARALIĞINDAKİ KADINLARIMIZ İKİ YILDA BİR MAMOGRAFİ ÇEKTİRMELİ
Kanserin erken teşhis edilmesinin tedavinin başarılı olmasının çok yüksek oranda etkilediğinin önemini vurgulayan Kemik, ‘Ulusal Kanser Tarama Programı’ kapsamında Mersin’de Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından para ödemeden kanser taraması yapıldığı bilgisini verdi.

Tarama programı kapsamında Aile Sağlığı Merkezlerine ve KETEM’e (Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi) başvuran 30-65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere kolon kanseri yönünden bedava taramalar yapıldığını söyleyen Kemik, “Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı KETEM, Akdeniz ve Mezitli Toplum Sağlığı Merkezlerinde mamografi çekimi gerçekleştirilmekte olup, 40-69 yaş arasındaki kadınlarımızın iki yılda bir meme kanserinin erken teşhisine yönelik mamografi çektirmeleri tavsiye edilmektedir. Kadınlarımızı, geç kalmadan aile doktorlarına müracaat ederek, meme kanserine yönelik tarama talep etmeleri konusu ile ilgili önemle uyarıyoruz” şeklinde konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ