SadeKadınlar – Moda

Meme Kanserinden Korunmak İçin Egzersiz Yapın

Meme Kanserinden Korunmak İçin Egzersiz Yapın

Uzman Dr. Nazan Cihan, ülkemizde çok sıklıkla rastlanan ve kadınlar için büyük risk teşkil eden meme kanserine yakalanmadan önce egzersizin kadın sağlığı için öneminin yüksek olduğunun belirtti.

Günlük kolay egzersizin hem sağlık hem de yaşam kalitesini arttırmak için gerekli olduğunu belirten Dr. Cihan; Egzersizler kalp atımı hızlanıyor ve organlarımıza daha fazla kan yani daha fazla oksijen ve yararlı molekül taşıyor .Egzersizin bilhassa kalp hastalıklarından koruduğu, yağ yakımını arttrıp kilo verdirdiği bir gerçektir’ şeklinde konuştu.

Peki egzersiz ile meme sağlığı ilişkisi nasıl?

‘Egzersiz yapmak kandaki glukozu düşürüp insülinin de belli bir dengede daha iyi çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra kanda insülin benzeri büyüme etkeni denen bir hormonun da kanda belli bir dengede kalması demektir.İnsülin benzeri büyüme etkeni meme hücresinde ve birçok hücrede büyümeden ve hücre davranışından sorumludur.Bu hormonun kanda belli bir seviyede kalması meme kanserinden koruyucu etki göstermiştir.

Haftada en az 4 gün 30 dakika yürüyüş yapın

Haftada en az 4 gün, en az 30 dakikalık yürüyüşler, yapabileceğimiz asgari egzersiz miktarıdır. Hergün düzenli olarak yürüyüş daha makbuldür kuşkusuz. Bunun yanında keyif alacağınız bir spor çeşidini hayatınıza katmanızı da şiddetle öneririz. Hem ruhunuza hem vücudunuza iyilik etmiş olursunuz. Kısacası, egzersizin meme kanseri riskini düşürdüğü tartışılmaz bilimsel bir gerçektir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ