Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

50 Tane Popüler 2021 Ombre Saç Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

Genital Bölgeyi Beyazlatan Etkili Kür Tarifleri

2021 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2020 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Abiyeleriniz İçin Şık Dağınık Topuz Saç Modelleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 5 Ocak 2021

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

6 Haftada Kalça ve Basen Eriten Diyet Listesi

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Açlık Otu İle Zayıflama, Açlık Otu Nedir & Faydaları Nelerdir?

Evde Elle Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Evde meme muayenesi nasıl yapılır galerimizde…

Evde Elle Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? Meme kanserinin sık görülen belirtileri arasında meme ve meme başının biçiminde veya boyutunda değişiklik, meme dokusu içinde veya koltuk altında ele gelen kitle, meme başı hassasiyeti, meme başının meme dokusu içine doğru dönmesi, meme üzerindeki derinin kızarıklığı, şişmesi, meme başı akıntısı sayılabilir. Meme kanseri genelde ağrıya neden olmaz.kanserli memenin dış görünüşü - Meme Kanseri Belirtileri

Meme Kanseri Belirtileri ne kadar erken anlaşılır ve teşhis edilirse tedavi şansı o kadar yükselir

Henüz hiçbir şikayet oluşmadan meme kanseri taraması yapılması hastalığın erken tanısına ve uygun tedavisine imkân tanır. Kanser ne kadar erken yakalanırsa tedavi başarısı o kadar yüksektir. Bu amaçla kullanılan teknikler kişinin kendisini muayene etmesi, düzenli hekim muayenesi ve tarama mammografisidir.
Tıp birliklerinin tavsiyesi 20–30 yaş grubunda aylık kendiliğinden muayene, 3 yılda bir klinik muayene ve 40 yaşından başlayarak 1 veya 2 yıllık iki taraflı mamografi uygulanması yönündedir.

Hastalık hangi evrede belirlenir?

Tedavinin planlanması amacıyla hastalığın ne kadar ilerlemiş olduğunun (evresinin) belirlenmesi gerekir. Evreleme için birtakım laboratuvar testleri ve görüntüleme teknikleri kullanılır. Bu testler kanserin büyüklüğünü, yayılıp yayılmadığını, yayılmışsa hangi bölgelerde olduğunu belirler.

Meme kanserinin ilk yayıldığı bölgelerden biri olan koltuk altı lenf bezlerinin durumu yalnız cerrahi olarak bu bölge çıkartıldıktan sonra değerlendirilebilir. Hastalık yalnızca meme dokusunun içerisinde ve sınırlı olabileceği gibi etraf dokulara, koltuk altı lenf bezlerine veya uzak dokulara yayılmış olabilir.

Elle Meme Muayenesi İçi En Uygun Zaman Yapılmalıdır?

Kendi kendine meme muayenesi en uygun olarak adet döngüsünün 5. ve 7. günleri arasında ayda bir kez yapılmalıdır. Elle muayenede elin üç parmağının iç yüzeyleri kullanılarak tarama yapılır. Meme muayenesi üç aşamada yapılabilir.

Evde kendi kendinize muayene yapın

Aylık olarak kendi memenizde bir değişiklik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Yaşlanma, menstrüasyon (adet dönemi), hamilelik, menopoz ile doğal değişiklikler olacağı akılda tutulmalıdır. Bu dönemlerde meme dokusu daha sert, şiş veya hassas olabilir. Bunun dışında bahsedilen belirtilerden herhangi biri saptandığında muhakkak hekime müracaat edilmelidir.kanserli memenin dış görünüşü - Meme Kanseri Belirtileri -1

Yatar pozisyonda elle meme kontrolü:

Memelerinizi yatar pozisyonda elle değerlendirmek için ilk önce sırt üstü yatın. Sağ omzunuzun altına bir yastık yerleştirin daha sonra sağ elinizi de başınızın altına koyun. Bu aşamada meme dokunuz bir yana doğru kaymamalıdır; yani ortada durmalıdır. Daha sonra sol el parmaklarınızla memenizi dokunarak bütünüyle tarayın. Yatar pozisyonda elle muayenede yaparken kayganlığı artırmak için pudra kullanabilmeniz mümkün. Sağ memenizin değerlendirmesini tamamladıktan sonra aynı prosedürleri sol memenizde de uygulayın.

Gözle meme kontrolü

Bir aynanın karşısına geçin ve ellerinizi kalçalarınıza koyarken, avuçlarınızı önde sıkarken, kollarınız yanlarda serbest sallanır durumdayken, elleriniz havadayken ve vücut öne serbestçe eğilmiş durumdayken; yani toplam beş ayrı pozisyonda memelerinizi inceleyebilirsiniz.

Mamografi ile ele gelmeyen kitleler bulunabilir

40 yaşından itibaren bir veya iki yıllık tarama mamografisi yaptırılması tavsiye edilir. 40 yaşın altındaki kadınlarda şayet bir risk etkeni varsa hekim denetiminde daha erken yaşta mamografi takibine başlanabilir. Mammografi çoğunlukla henüz ele gelmeyen kitleleri ve çok ufak boyutlardaki kalsiyum birikimlerini gösterebilir.

Bu kitle veya birikimler kanser, kanser öncesi gelişme veya diğer bazı durumlarda görülür. Mamografide bahsedilen bozukluklar saptandığında meme dokusunda anormal hücre olup olmadığını anlamak üzere ileri tetkikler yapılır.

Meme kanseri tanısı nasıl konulur?

Kendi kendine muayene ve klinik değerlendirme ile beraber rutin değerlendirmenin bir parçası olarak ultrasonografi veya mamografi gibi görüntüleme teknikleri istenir. Şüpheli durumlarda etkilenen bölgeden ufak bir doku örneği (biyopsi) alınması gerekli olur.

Eğer meme başından akıntı varsa akıntıdan da örnekleme yapılabilir. Patologlar bu örnekleri mikroskop altında inceleyerek kanser hücresi olup olmadığını değerlendirirler. Meme kanseri tanısı konulduktan sonra hastalığın evresini saptamak üzere ek testler yapılır.

Meme Kanseri

Ayakta elle meme kontrolü

Bu muayeneyi duş alırken rahatça yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; elleriniz sabunlu ise daha rahat hareket sağlayabilirsiniz. Suyun ve sabunun etkisiyle meme dokusundaki olabilen kitleler daha rahat hissedilebilirler. Önce sağ elinizi ensenize yerleştirin ve sol el parmaklarınızla memenizi dokunarak bütünüyle tarayın. Daha sonra da sol memeniz için bu işlemi yenileyin.

Meme kanseri tedavisi

Meme kanseri, ameliyat ve ameliyat sonrası destekleyici tedavilerin beraber kullanılması ile tedavi edilir. Ameliyat tekniği kanserin boyutuna ve hastanın özelliklerine göre belirlenir. Memenin yalnızca etkilenen kısmının alındığı teknikler uygulanabildiği gibi bütün göğsün alınması da gerekli olabilir.

Cerrahi girişim sonrasında tedavinin tamamlanması ve kanserin tekrar oluşmasının önlenmesi amacıyla ilaç, hormon veya radyasyon tedavisi verilebilir. Bu tedavilerin hangilerinin uygulanacağı kanserin büyüklük, cins, yayılım gibi özelliklerine göre belirlenir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ