Liposuction Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Nedir bu liposuction?

Liposuction Yağ Aldırma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Liposuction yani yağ aldırma, adından da anlaşılacağı gibi vücutta belli bölgelerde biriken fazla yağların alınması işlemidir. Bir zayıflama ameliyatı olmayan Liposuction, vücudu şekillendirme amaçlıdır. Ameliyattan sonra işe dönüş süresi 5 ila 7 gün sürerken, tamamen iyileşme süreci 3 – 6 ay arasında değişir.

Alınan sonucun daha kalıcı olması için yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızın değişmesi tavsiye edilir. Yağ aldırma işleminden sonra daha dengeli ve düzenli beslenme programı uygulanmalı ve spor yapmaya dikkat edilmelidir. İşlemden geçen bölge, daha sonraki kilo alımlarında eski haline dönmez ve yağ vücuda daha orantılı bir biçimde dağılır.
İdeal kilosuna yakın bir ağırlığa sahip fakat vücudun belli yerlerinde yağ depolanması olmuş kişiler, ten rengi uygun, 6 ay ya da daha uzun bir süredir kilosunu koruyan ve derisinde gevşeme, sarkma olmayanlar bu işlem için uygundurlar. Sağlık problemi olanlarda (kalp rahatsızlıkları, şeker ve diğer kronik hastalıklar) ameliyat sonrası komplikasyon riski yüksektir.

yağ aldırma

Liposuction – Yağ Aldırma Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Liposuction uygulanacak bölgenin uygun noktalarından yapılan 3-5 mm’lik kesilerden yağ dokusu içerisine sokulan ve özel bir hortum aracılığı ile vakum cihazına bağlı özel metal kanüllerin ileri- geri hareketleriyle yağ dokuları bölgeden uzaklaştırılır. 2 ile 5 mm çaplarında olan bu kanüllerin uçları künt olup, uç yanlarında bulunan deliklerden yağlar alınır.

Amaç söz konusu bölgelerdeki aşırı birikim yapan yağ dokularının yapmış olduğu çıkıntıları yok ederek vücut hatlarını orantılı ve mütenasip yani estetik bir görünüme kavuşturmaktır. yağ aldırma (Liposuction) işlemi vakum cihazı kullanmaksızın büyük enjektörler ile, pistonlarına uygulanan stoperler aracılığıyla oluşturulan vakum sayesinde elle de yapılabilir.

İşleme başlamadan önce yağ dokusu içerisine özel bir solüsyon enjekte edilir. Bu sayede kanama olmaksızın ve daha kolay liposuction yapılabilmektedir. İçerdiği lokal anestezik madde nedeniyle girişim sonrası erken dönemde ve girişim sırasında oluşacak ağrı engellenmektedir. Bu yöntem “ıslak teknik” ya da “tümesan tekniği” olarak adlandırılmaktadır. Önceleri uygulanan kuru teknik artık günümüzde tamamen terk edilmiştir.

Ultrasonik titreşimler ile önce yağların yumuşatılıp daha sonra liposuction işleminin yapıldığı “ultrasonik liposuction” adı verilen bir yöntem de mevcuttur. Ancak bu yöntemin gerekliliği konusu bizzat kullanıcıları tarafından tartışılmakta ve giderek daha az kullandıkları kendileri tarafından da ifade edilmektedir.

Liposuction ameliyatı eğer tek ve küçük alanlarda yapılacaksa lokal anestezi, çok ve geniş alanlarda yapılacaksa genel anestezi altında gerçekleştirilir. Operasyon süresi yapılacak alanın sayısına ve genişliğine bağlı olarak 1 ile 4 saat arasında değişir.

Lıposuctıon Nerelere Uygulanır?

Uyluklar

Kalça ve kaba etler

Karın ve bel

Üst kollar

Sırt

Bacak içleri

Göğüs kafesi bölgesi

Yanaklar, çene ve boyun

Baldırlar ve ayak bilekleri

Bazı vakalarda tek başına liposuction kullanılabilir, diğer bazı vakalarda ise liposuction yüz germe, karın germe ya da göğüs küçültme gibi cerrahi müdahaleler ile birleştirilerek kullanılabilir.

Kadınlarda kolların arka-iç kısımları, kalça, basen, uyluk (üst bacak) üst -iç kısımları, karın ve belin yan kısımları, dizlerin iç yanları, dizüstü iç ve dış bölgeleri ile ayak bileği iç ve dış kısımları, gıdı bölgesi ile kulakların alt-ön bölgesi, diğer bölgelere göre daha fazla yağ toplanması görülebilen bölgelerdir. Bu işlem ile bu bölgelerdeki çirkin görünüme neden olan çıkıntılar giderilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ