SadeKadınlar – Moda

Lazer Epilasyon Öncesinde ve Sonrasında Neler Yapılmalı

Lazer Epilasyon Öncesinde ve Sonrasında Neler Yapılmalı

 

Ankara Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Bahar Öznur, “Lazerli epilasyon, sedef gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan ve ağızdan alınan sivilce ilacı kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü (sarı tüy) olanlarda ve sara (epilepsi) hastalarında da kullanılmıyor” dedi. Uzmanlar, istenmeyen tüylerden kalıcı bir biçimde kurtularak bütün mevsimleri rahat geçirmenin en hızlı ve en sağlıklı yolunun, lazerli epilasyon olduğunu söylüyor. Ancak tüylerden kalıcı bir biçimde kurtulmak isterken olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için bu teknik ile ilgili 10 önemli detay hakkında kesinlikle bilgi edinilmesi gerekiyor. Lazer epilasyon dünya genelinde aşağı yukarı 20 yıldır uygulansa da, hala güvenilir bir teknik olup olmadığına yönelik kuşkular mevcuttur. Oysa lazerli epilasyonda, cilde zarar vermeden geçerek kıl kökünü etkiliyor vücutta herhangi bir atık madde bırakmıyor.

Bu özelliği sebebiyle de, hijyenik bir hastane ya da merkez ortamında, konusunda uzman bir hekim ya da hekim kontrolünde yapıldığı takdirde son derece güvenilir bir teknik. Ancak herhangi bir olumsuz tablo ile karşılaşmamak için lazerli epilasyon ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmak gerekiyor. Kıl köklerindeki melanin adı verdiğimiz renkli pigmenti tanıyarak, ısı enerjisine dönüşüyor ve kıl kökünü tahrip ediyor. Lazer epilasyon birkaç süreçten oluşuyor. Önce alan temizleniyor, sonrasında bu alandaki tüyler kısaltılarak lazerle taranıyor. Lazer enerjisi deriden geçip kıl folikülündeki pigment tarafından emiliyor. Saniyeden az bir süre içinde tedavi edilen kıl folikülleri etkisiz hale getiriliyor. Alanın genişliğine bağlı olarak tedavinin süresi birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor. Tüyler de 2-3 gün içinde kendi kendine dökülüyor.

Lazer epilasyonun, geleneksel tekniklere nazaran çok daha kısa sürmesi ve kıyaslanamayacak kadar daha güçlü olmasından dolayı tercih edildiğini belirten Öznur, epilasyonun kalıcı olması, yok denecek kadar az acı vermesi ve hızlıca geniş alanların taranabilmesi bu tekniğin diğer avantajlarını oluşturduğunu söyledi.

KURALLARA UYGUN YAPILAN UYGULAMA KÖTÜ SONUÇLARA YOL AÇMAZ

Kurallara uygun yapılan hiçbir lazer türünün kötü sonuçlara yol açmadığına dikkati çeken Öznur, “Ancak olumsuz bir tablonun ortaya çıkmaması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Öncelikle kullanılan lazer cihazı ve türü araştırılmalı. Her insanın kıl ve ten tipi farklı oluyor. Bu yüzden tipe göre uygun olan lazer cihazları bulunuyor. Güvenli ve etkin biçimde olması için kıl ve cilt tipine göre değerler doğru belirlenmeli. Cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak doğru enerji belirlenmeli. Bu tespit aşamasında, bir dermatoloji uzmanının karar vermesi oldukça önemli. Dolayısıyla kesinlikle dermatolog ya da onun denetiminde çalışan bir uzman ve hijyene verdiği önemle de ön plana çıkan özel hastaneler ile klinikler tercih edilmeli. Bunların yanında cildin güneşten korunması da şart” ifadelerine yer verdi.

Sağlığa herhangi bir zararı olmayan lazer ışınlarının hedefinin, kıllar olduğunu bildiren Öznur, “Bu yüzden çevre dokulara zarar vermez. Olabilecek en kötü yan etkisi, kabuklanma olan bayanlarda gelişen kalıcı olmayan lekelerdir. Bu lekeler, kısa süre sonra kendi kendine iyileşir. Lazer epilasyon güneşten koruyucu kremler düzenli kullanıldığı sürece, her mevsim yapılabilir. Ancak bazı hastalarda yüz bölgesine yaz ayında lazer uygulamak riskli olabiliyor” dedi.

Kılların renklerinde ve büyüme devrelerinde olan değişiklikler sebebiyle epilasyonun seansının kişiden kişiye, hatta aynı kişide bedenin farklı bölgelerine göre değiştiğini söyleyen Öznur, lazer tipine göre 1- 2 ay aralarla vücut için 6-8 seans yüz için 10-12 seansın tavsiye edildiğini, yalnız tüyler açık renkli ve ince ise lazer ışığını emmeyeceği için lazer epilasyondan etkilenmediğini ifade etti.

Lazer epilasyon adet görmeye başlanıldığı dönemlerden itibaren her yaşta yapılabildiğini söyleyen Öznur, “Nedeni ise bu dönemlerde hormonlardan sebeb tüylerin gelişimini tamamlamış olması. Ancak bu teknik tamamıyla beyaz tüylere sahip kişilere uygulanmıyor. Bunun yanı sıra hamilelerde, sedef gibi deri hastalıkları olanlarda, bazı önemli yan etkileri bulunan ve ağızdan alınan sivilce ilacı kullananlarda, kalp pili olanlarda, ayva tüyü (sarı tüy) olanlarda ve sara (epilepsi) hastalarında da kullanılmıyor” şeklinde konuştu.

LAZER ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

Öznur, “İşlem yapılmadan 4 hafta öncesinden ağda cımbız, epilatör ve tüy dökücü gibi kıl köklerine etki edebilecek herhangi bir işlem uygulanmamalı. 1 ay öncesinden itibaren gün ışığı ve bronzlaşmadan bilhassa kaçınılmalı. En uygun zamanı kişinin kendi ten rengine sahip olduğunda yapmak. Eğer kullanılan bir ilaç varsa tekniği uygulayan uzmana kesinlikle bilgi vermeli. Uygulamadan önce kimyasal peeling ya da cildi soyacak krem uygulaması yapılmamalı ve tüy sarartıcı madde kullanılmamalı. Uygulama sırasında ortaya çıkacak kişiyi ve uzmanı zor duruma sokacak bir hastalık varsa kesinlikle bilgi verilmeli, herhangi bir cilt hastalığı varsa uygulayıcı uyarılmalı” dedi.

Tedavi sonrasında hafif kızarıklık, ödem ya da su toplamasının olabileceğini belirten Öznur, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Bunun için cilt güneşten korunmalı. 30 ya da daha yüksek faktör güneş koruyucusu kullanılmalı ve bu süre en az 3 ay olmalı. Lazer uygulanacak olan bölge nemlendirici krem ile nemlendirilmeli. İşlemden sonra 24 saat içinde işlem yapılan bölgeye sıcak su değdirilmemeli. Ağrı şişme olursa, aynı gün yumuşak beze sarılı buz tatbik edilmeli. Yine 24 saat içinde fondöten ve allık gibi cildi kapatan ürünlerden kaçınılmalı. Kabuklanmalara el sürülmemeli. Ağda ve tüy dökücü kremler kullanmayınız. Bölgeye nazik davranmalı ve kaşımamalı. Keseleme gibi tahriş edici işlemlere maruz bırakılmamalı. Ateş ve iltihap gibi enfeksiyon bulgusu varsa kesinlikle işlemi uygulayan uzman aranmalı.”


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ