Koronavirüs Salgınında Kadınlar Daha Sağlıklı Besleniyor

Koronavirüs Salgınında Kadınlar Daha Sağlıklı Besleniyor

Çoğunluğu kadın olmak üzere 11 ülkede yapılan bir araştırmada Kovid-19 salgında sağlıklı beslenmek adına insanların daha fazla sebze ve meyve satın alındığı ortaya çıktı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında sebze-meyve tüketiminin arttığı, hazır yemeklerden uzak durulduğu ve gıda israfının asgari düzeye düştüğü ortaya çıktı.

Hindustan Times’da yayınlanan bir habere göre, Belçika’da Antwerp Üniversitesinde görevli Charlotte De Backer’in düzenlediği bir araştırmada, Kovid-19 salgını esnasında uygulanan sokağa çıkma yasağı sebebiyle insanların evlerinde yeni yemek tarifleri denemeye mecbur kaldığını ve bubunla birlikte daha az gıdanın çöpe atıldığını ortaya çıkardı.

Özellikle kadınların hazır gıda harcamalarını azalttığı, alışverişlerde çoğunlukla sebze ve meyve satın alarak sağlıklı beslenmeye çalıştığı gözlemlendi.

Avustralya, Belçika, Şili, Uganda, Hollanda, Fransa, Avusturya, Yunanistan, Kanada, Brezilya ve İrlanda’da yürütülen araştırmada, bu ülkelerin hemen hemen yarısında insanların daha az tuzlu ya da tatlı atıştırmalıkları tercih ettiği görüldü.

Örneğin Şili’de atıştırmalık satışında büyük oranda düşüş yaşanırken, un ve maya satışlarında önemli derecede artış olduğu ortaya çıktı. Bu dönemde et, balık ve alkollü içecek tüketiminde ise herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı.

Yani bunun neticesi olarak, Charlotte De Backer, “Sokağa çıkma yasaklarında insanlar daha sağlıklı gıdalar tüketerek beslenmelerine dikkat ediyor, kendi yemeklerini pişiriyor, daha fazla sebze ve meyve tüketiyor.” şeklide yorum yaptı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ