Kontrolsüz Kullanılan Ağrı Kesiciler Kısırlık Yapıyor

Kontrolsüz Kullanılan Ağrı Kesiciler Kısırlık Yapıyor

Uzmanlar gebelik süresince kontrolsüz içilen ağrı kesicilerin erkek bebeklerde kısırlığa neden olabileceği konusu ile ilgili uyardı.

AĞRI KESİCİ KULLANMAKTAN KAÇININ

İngiltere Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan çalışmada bu hususta hamile kadınlara ağrı kesicileri mümkün olan en kısa süre aralığında en az etkili dozda alması gerektiğini belirtmiştir. Yapılan bir hayvan çalışmasında, asetominofen ilacı testosteron üretimi üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla kısırlaştırılmış farelere insan fetal testis fragmanlarının transplante edildiği olan ksenograft modeli kullanılmıştır. Çalışmada kandaki testosteron seviyesi düşüş gösterdi. Buna bağlı şeklinde de sperm üretiminde önemli derecede azalma olabileceği belirtilmektedir. Anne adaylarına benim mesajım açıktır; aşırı ağrı kesici ilaç kullanımından kaçının ve ağrınız varsa tıbbi yardım alınız.

İLACI ALIRKEN BİR KEZ DAHA DUŞÜNÜN

Hamilelere ağrı kesici kullanımında dikkatli davranmalarını öneren Doç. Dr. Hakan Çoksüer, konuy ile ilgili şu bilgileri verdi: “Ağrılara karşı anne adaylarının ağrı kesici almak yerine tıbbi yardım almalarının daha sağlıklı olur. Gebelikte ağrı kesici olarak asetaminofen kullanımı yaygın olduğu için anne adayları gebelik esnasında bu ilacı kullanmadan önce bir kez daha düşünerek kullanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ