Kolesterol ve Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol ve Yüksek Kolesterol Belirtileri Nelerdir?

Kolesterol birçok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyen hastalıklardandır. Kolesterol, hücre yapısının inşa edilmesinde kullanılan, hormon ve enerji üretimine katkıda bulunan, balmumuna benzer bir yağdır. Vücudumuz, ihtiyaç duyduğu miktarda kolesterol üretebilmektedir, bunun yanı sıra tükettiğimiz gıdalardan da kolesterol alırız.

Kolesterol fazlası (yüksek kolesterol), kolesterolün yapısı sebebiyle bir müddet sonra damarlarda birikmeye ve plakalar oluşturmaya başlar. Yüksek kolesterol tek başına bir hastalık değildir yalnız, damarları etkilemesi sebebiyle başta kalp ve damar hastalıkları olmak suretiyle hayati tehlike taşıyan diğer hastalıklara neden olabilir.

kolesterol6

Yüksek Kolesterol Belirtileri

Basitçe özetlemek gerek görülürse, iyi (HDL) ve kötü (LDL) olarak 2 ana kolesterol tipi bulunmaktadır.
İyi kolesterol, kötü kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve damarlardaki plak tabakalarının temizlenmesine yardım ederken, kötü kolesterol damar tıkanıklığına, kalp hastalıklarına ve kan dolaşımı problemlerine yol açar.
Yüksek kolesterolü, sağlık açısından bu kadar tehlikeli yapan şey genelde kötü kolesterolü yüksek olan kişilerde herhangi bir belirti görülmemesidir.

Yani, uzun yıllar yüksek kolesterol seviyeleriyle yaşasanız dahi damar ya da kalp ile ilgili bir problem yaşanmadıkça kolesterol seviyenizin normalden yüksek olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Eğer bu dönemde kolesterol ölçümü yaptırmadıysanız kolesterol damarlarda birikmeye başlamış olabilir.

Yüksek kolesterol sizi hasta yapmaz, günlük yaşantınızı etkilemez, belirtisi yok denebilecek kadar azdır ve genelde rutin kontroller sırasında yapılan testlerle belirlenebilmektedir. Nadir olmakla beraber yüksek kolesterolü bulunan bazı kişilerde, cilt tabakasında biriken kolesterol göz çevresiyle el ve ayaklarda kabarıklıklara neden olabilir. Bu kabarıklıklar yağ bezesine benzer biçimlerde görülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ