Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

50 Tane Popüler 2021 Ombre Saç Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

Genital Bölgeyi Beyazlatan Etkili Kür Tarifleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2021 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2020 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 5 Ocak 2021

Kalça ve Basen Eritme Diyeti İle 6 Haftada Mucizeyi Yaşayın!

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Kadife Abiye Elbise Modelleri 2021 Davetlerinin Yeni Trendi

Kızlık Zarı Dikimi ve Kızlık Zarı Bozulma Belirtileri

Kızlık Zarı Dikimi ve Kızlık Zarı Bozulma Belirtileri

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, kadınlarda vajinal açıklığı kısmen kaplayan zarımsı bir dokudur. Rahim de 2-3 cm kadar içeride ve 2-3 mm kalınlığındadır. Bu doku genellikle hilal şeklinde olup farklı şekillere de bürünebilir ve kılcal damarlarla ve sinir dokuları ile çevrilidir. Kızlık zarı aralığı kiminde çok dar, kiminde nispeten geniş olur, Kimi zar oldukça kalın, kimisi ipinceciktir.

Kızlık zarı ülkemizde ve dünyanın belli bölgelerinde halen sosyal ve kültürel önemini korumaktadır. Kızlık zarının henüz bozulmamış olması kadının bekaretinin, yani bir erkekle cinsel birlikte olmadığının sembolü ve kanıtı olarak görülmekte. Bu nedenle birçok genç kız bu yüzden tüm yaşamlarını etkileyecek olaylarla karşılaşabilmektedir.

Kızlık Nasıl Bozulur & Kızlık Zarının Bozulma Belirtileri

Kızlık zarı elastik bir doku da olduğu için zardaki açıklık, kas gevşetmesi ile yada penisin zorlamasıyla genişleyebilir. Aralık, penisin zorlamasıyla genişlerse, bu durum biraz kanamaya ve geçici bir ağrıya neden alabilir ama vajina herhangi bir zarar görmez. Hatta bazen kızlık zarı ilk yırtıldığında bile ağrı hissedilmediği bilinir.

Kızlık zarı sadece cinsel ilişikiye girilerek de yırtılmaz. Genital bölgeye alınan sert darbeler veya masturbasyon sırasında aşırıya kaçılması durumlarında da zarı zarar görebilir, yırtılabilir. Bu durumun tam tersi de yaşanmakta. Bu doku doğuştan esnek olabilir ve buna bağlı olarak cinsel ilişki sırasında bu doku bozulmayabilir ( yalnızca  doğum sırasında bozulabilen ).

Hatta   tamamen kapalı ve çok kalın kızlık zarının (yalnızca bu nedenle adet  bile göremeyen ve adet kanaması içeriye biriken vakalar mevcuttur ) olduğu durumlar gözükmekte ve bir jinekolog tarafından operasyon ile açılması gerekmektedir.

Kızlık zarı bozulma belirtileri gösteren en önemli kriter kızlık zarı kanamasıdır, birkaç damla kan bile gelmiş olsa kizlık zarı zarar görmüş hatta bozulmuş olma ihtimali vardır, çoğunlukla bu şikayetle gelen hastaların %75 inde kızlık zarının bozulmuş olduğu tespit edilmiştir. Kan gelmesi dışında başka ne gibi belirtiler olabilir ? Tamamen subjektif belirtiler olan vajina girişinde yanma, duş alırken yanma hissi, kasık ağrısı, çekilme hissi gibi şikayetlerde olabilir.

Kızlık Zarı Dikimi ve Yöntemleri

Öncelikle kızlık zarı hayatımızda ille de olması gereken, yaşamamızı devam ettirmemizi sağlayan bir doku değil. Kızlık zarınızın sağlam veya bozuk olduğunu kimse yüzünüze bakarak tahmin edemez. Bunu hayatınızın merkezine koymayın ve bu dokuyu beyninizde çok büyütmeyin.Başka bir bakış açısı da , eğer kızlık zarına değer verecek size değer vermeyecek biri hayatınızda ise karışınızdakini tekrar sorgulayın , belki sizin içim doğru bir insan değildir.

Kızlıkzarı diktirme için herhangi bir özel kriter yoktur . Erken zaman içerisinde oluşan yırtıkların tedavisi ve iyileşme süreci daha hızlı olmaktadır. Bunun yanında çok uzun zaman önce oluşmuş yırtıklarda kolaylıkla flep dediğimiz kalıcı yöntemle tamir edilebilmektedir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi ;

Geçici kızlık zar dikimi evlilik günü yakın olan kişiler için daha uygundur ve en fazla evlenmeden 1 hafta önce yapılmalıdır. kızlık zarının yırtılan yapraklarını bir birine dikerek ilişki ile buradan kanama olmasını sağlamaktır.

En uygun operasyon süresi evlenmden 2-3 gün öncesidir.Aksi halde operasyon yapıldıktan 1 hafta sonrasında kanama gerçekleşmeyebilir. Ameliyat işlemleri genelde 15-20 dakika kadar sürer.

Operasyonlar genel anestezi (veya daha çoğunlukla lokal anestezi ile yapılabilen nispeten basit bir operasyondur. Operasyonu yapan hekimin beceri ve tecrübesinin yanında kişinin vajen durumuna göre başarı şansı % 100 dür.

Kalıcı ( FLEP ) Kızlık Zarı Dikimi ;

Kalıcı kızlıkzarı dikimi ilk cinsel ilişkiye kadar sürer , zaman sınırlaması yoktur . Flep yöntemi ile vajina iç kısımdan kaldırılan doku parçası kaldırılarak yeni bir kızlıkzarı yapılandırılır. Bu bölgenin kanlanması yine vajinan kendi damarları tarafından olmaktadır. Bu yeni oluşturulan kızlık zarı vajina duvarını çevreleyerek sarar ve bariyer görevi görür.

Hasta aynı gün evine dönebilir.Kalıcı olan tipteki dikimde iyileşme 6-8 hafta sürebilir. Bu süre zarfında cinsel ilişki, , havuza ,denize girme önerilmez. Bu tür tamir sonrası yeni oluşturulan doku eskisinden farksızdır. Eğer vajinada genişleme , sarkma varsa Flep yöntemi sırasında daraltma işlemi de aynı ayda yapılabilir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kızlık zarı dikimi sonrası ilk bir hafta önemlidir. Bu dönemde kullanılması için gereken ilaçlar hastaya verilmekte ve pansuman uygulanması öğütlenir.

Bunun dışında hasta bir hafta boyunca denize, havuza girmemeli spor yapmamalı ve bacağını aşırı açmasını gerektirecek hareketlerden sakınılmalıdır. Bir hafta sonra yapılan kontrollerde herhangi bir problem olup olmadığına bakılarak hastaya bilgi verilir.

En Çok Merak Edilenler ;

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?

Hayır. Siz söylemedikçe kızlık zarının önceden dikildiği anlaşılmaz

Kızlık zarı bozulduğunda kanama her zaman olur mu ?

Kızlık zarı genellikle ilk penis veya parmak girdiği zaman bozulmaktadır. Kızlık zarı her bozulduğunda kanama olmayabilir. Kanama zar yapısı ve ince kılcal damarlarda zedelenmeye bağlıdır.

Ortasındaki açıklık fazla ise penis veya parmak içeri girerken doku kenarlara doğru esner böylece düzgün seksüel ilişki olduğunda kanama gözlenmez. Daha çok esnek kızlık zarında bu durum görülmektedir. En çok sorun çıkaran zar tipi esnek olandır. Her iki tarafta bakirelik kavramı yönünden sıkıntı yaşar

Kızlık zarı dikimi için en uygun zaman nedir? Kaç yaşında olmalıyım ?

Kızlık zarı dikimi için 18 yaşını geçmeniz gerekmektedir. Eğer yaşınız 18 yaşın altında ise ailenizin onayı olması durumunda kızlık zari dikimi yapılabilmektedir.

Kızlık Zarı dikimi sonrasındaki riskler nelerdir?

Kızlık zari onarımı cerrahi bir operasyondur . Her cerrahi işlemde olduğu gibi kizlık zarı onarımında da ağrı enfeksiyon ve kanama ortaya çıkabilmektedir. Genellikle bu komplikasyonlar ameliyat sonrasın 1 hafta görülmekte 1 hafta boyunca sızıntı şeklinde kanama ve batma şeklinde ağrılar olabilmektedir.

Kalıcı veya Geçici diktirme yapıldığında dikiş izleri veya ipler görünüyor mu

Hayır, kimse bu ipleri göremez , farkedilmez

Kızlık zarı ilk yırtıldığında çok ağrı olur mu?

Hayır bazen kadınlar hissetmeyebilir de.

El veya Mastürbasyon yolu ile zar yırtılabilir mi?

Vajina içine parmaklar girdiği veya başka yabancı cisim uygulandığı zaman zar yırtılabilmektedir. Fakat vajina içine herhangi bir şey uygulamadan yapılan mastürbasyonda kizlık zarı yırtılmaz.

İlk Cinsel beraberliği kolaylaştırmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Ağrıyı ve korkuyu azaltmak için çiftlerin psikolojik olarak cinsel ilişkiye hazır olmaları önemlidir. Ön sevişme vajinal salgıyı artıracağı için beraber olmayı kolaylaştırır. Eğer kızlık zarınız kalın ise veya fazla korkunuz var ise doktorunuzun önereceği kayganlaştırıcı yardımcı olacaktır.

Başarılı bir “İlk Gece” için kadının yapması gereken, eşine hazır olduğu veya henüz hazır olmadığı mesajını net olarak verebilmesi, ön sevişme aşamasının kontrolünü kendi eline almasıdır. Erkek ise kadının kendisinden farklı olan doğasını kabul etmeli, bir kadının cinsel ilişkiye hazır olmasının erkekten daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurmalıdır.

Daha sonraki ilişkilerin aynası olabilecek bu ilk ilişkide erkek, kadının gevşemesi ve rahatlaması için elinden geleni yapmalı, sabırlı olmalıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ