Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

50 Tane Popüler 2021 Ombre Saç Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

Genital Bölgeyi Beyazlatan Etkili Kür Tarifleri

2021 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2020 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 5 Ocak 2021

Kalça ve Basen Eritme Diyeti İle 6 Haftada Mucizeyi Yaşayın!

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Kadife Abiye Elbise Modelleri 2021 Davetlerinin Yeni Trendi

Varikosel Nedir? Kısırlığın Başlıca Nedenleri Varikosel Olabilir!

Varikosel Nedir? Kısırlığın Başlıca Nedenleri Varikosel Olabilir!

Varikosel, skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında ve yumurtalıkların etrafında oluşan genişlemiş varisli damarlardır. Bu rahatsızlık her iki testiste de görülebilir. Ancak anatomik komşulukları kaynaklı sol testiste görülme oranı % 85, sağ testiste görülme oranı ise % 15 civarındadır. Bir taraftaki varikosel genelde diğer testisi de etkilemektedir.

Varikosel Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Henüz birkaç sene öncesine kadar ülkemizde bebek sahibi olamayan çiftlerde sorunun çoğunlukla kadında olduğunu düşünülürdü. Ancak son yıllarda yapılan araştırmalara göre infertilite (kısırlık) vakalarının aşağı yukarı üçte biri erkek etkenine bağlıdır. Erkek infertilitesi vakasında en yaygın görülen nedenlerin başında Varikosel geliyor. .

Normal popülasyonda erkeklerin %10- 20’sinde, infertil erkeklerin ise % 60 ın da varikosel vardır.

Varikosel sol tarafta daha yaygındır. Her 6 erkekten 1’inde saptanan bu durum çoğu zaman hiçbir belirti vermez. Ancak bazı durumlarda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

-Testislerde ağrı

-Testislerde küçülme

-Testislerde dolgunluk hissi

-İnfertilite (kısırlık)

-Gözle görülebilen genişlemiş damarlar

-Ele gelen genişlemiş damarlar

Varikosel testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların genişleyip varisleşmesidir. Varisleşmiş bu damarların içlerinde bulunan ve kan dolaşımının tek yöne doğru olmasını sağlayan kapakçıklar fonksiyonlarını kaybettikleri için kirli kanın testislere doğru geri akmasına mani olamazlar. Bu durum testislerde ısı ve toksik madde artışına sonuç olarak sonuç olarak da sperm üretiminde aksaklıklara neden olabilmektedir.

Varikosel Nedir? Kısırlığın Başlıca Nedenleri Varikosel Olabilir!

Önce Kısırlığı Tespit İçin;

Sperm miktarı, erkeklerde üretkenliğin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve bunda sorun yaşayan erkeklere ilk spermiogram testi uygulanmaktadır.

Bu test, spermler ile ilgili bütün ayrıntıların görülmesine imkân tanır.Test yalnız hastane veya laboratuar ortamında yapılabilir.Babystart FertilCount Erkek Kısırlık Testi, semendeki sperm sayısı ve konsantrasyonu durumu için yapılan hızlı bir testtir.Birçok erkek kısırlığı hala bir tabu olarak gördüğü için bu testi evlerinde kendileri rahatça uygulayabilirler.

Erkek Kısırlık Test Kiti, sperm sayısının Dünya Sağlık Örgütü nün belirlemiş olduğu 20 Milyon sınırdan fazla veya az olduğunu gösteren, evde yapılan tek testtir. Pozitif sonuç, üretkenliği garantilemese de, iyi bir haber olarak değerlendirilir. Negatif sonuç ise, tamam ile kötü bir haber olarak değerlendirilmez. Bu durumda erkeğin hekime gitmesi tavsiye edilir. En azından çiftin çocuk sahibi olması için aylarca sürecek sonuç alamayacağı çalışmalar önlenmiş olur.

VARİKOSEL NE ZAMAN TEDAVİ EDİLMELİDİR?

Varikosel ameliyatlarının kısırlık tedavisindeki yararı tartışmalıdır. Bu hususta tavsiyeleri dikkate alınan Avrupa ve Amerika’nın kısırlık ve üroloji derneklerinin bazıları infertilite tedavisinde varikosel operasyonunun yeri olmadığını belirtirken bazıları da belirli durumlarda denenmesi gerektiğini savunurlar.

Ameliyat önermek için ilk önce sperm değişkenlerinden birinde sorunluluk olması gerektiği açıktır. Spermi normal olmasına rağmen yalnızca çocuğu olmuyor diye varikosel ameliyatı yapılmaz. Ancak sperm değişkenlerinin çok sorunlu olduğu durumlarda da iyi sonuçlanması pek beklenmez. Kadının ek bir sorunu varsa ya da yaşı 35’in üzerinde ise gene varikosel ameliyatı ile vakit kaybetmemek gerekir.

Kısırlık toplumda çok sık rastlanan bir durum mudur?

İnfertilite oranı toplumda % 10-15 arasında görülmektedir. Çocuk sahibi olamayan ailelerin 1/3’ünde erkekte problem varken, 1/3’ünde kadında problem saptanmaktadır.

Geri kalan 1/3’te ise her ikisinde de sorunlar mevcuttur. Ancak hemen söylemek gerekir ki yapılan infertil çiftlerin aşağı yukarı yüzde 15’inde net neden saptanamamaktadır ve bu hasta grubu açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılmaktadır.

Erkek kısırlığının ameliyat ile düzeltilebilen diğer nedenleri var mıdır?

Evet vardır. Özellikle sperm kanalının prostat içerisinden geçtiği kısımda oluşan kist, taş-kireçlenme ve darlıklarda tıkalı bölgenin cerrahi olarak ortadan kaldırılması ile kısırlık tedavisi makul hastalarda mümkün olabilmektedir.

Diğer düzeylerdeki tıkanıklık bölgeleri ise mikroskop altında bulunup çıkartılır geri kalan sağlam bölgeler birbirine tekrar ucuca getirilip dikilerek meninin doğal yolla dışarı atılması sağlanır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ