Hangi Yiyecekler Cildinizi Genç Gösterir?

Hangi Yiyecekler Cildinizi Genç Gösterir?

Kırışıklıkları azaltıp cildinizin daha genç görünmesine yardımcı yiyecekler nelerdir?  Gün boyunca güneş ışını, toz ve kire maruz kalan cilt, yaşlanmanın da etkisi ile kırışabilir.

Kırışıklıklar ile mücadelede kozmetik veya ev yapımı cilt ürünleri kadar beslenme de önemlidir. Özellikle bazı kırışıklık azaltan yiyeceklerin iyi bilinmesi ve beslenme düzeninde bu besinlere yer verilmesi kırışıklıkların azaltılmasında büyük oranda etkilidir.

Kırışıklık giderici

Karbonhidratlı Yiyecekler

Cilt kırışıklıkları ile mücadelede alınması gereken karbonhidratlı yiyecekler, kandaki insilün seviyesini aniden yükselten yiyecekler değil, yavaş yavaş arttıran ve böylece kan dolaşımını da yavaş yavaş arttıran yiyecekler olması gereklidir. Örneğin, makarna, ekmek, pekmez, bal, şeker, çikolata gibi yüksek şeker oranına sahip yiyecekler tercih edilmemelidir.

A Vitamini Bulunan Yiyecekler

Havuç, ıspanak, domates, patates, marul, pırasa, kayısı, yeşil fasulye gibi turuncu ve yeşil renge sahip meyve ve sebzeler kırışıkların azalması ve tekrar oluşmamasında etkilidir. A vitamini vasıtası ile beslenen ve güçlenen hücreler kendini yenileyerek kırışıkların yok olmasını sağlar.

Doğal Yağ Kullanımı

Yemek veya hamur işlerinde katı yağlar veya ayçiçek yağı yerine, soya, mısırözü veya zeytin yağı tercih edilmesi, cildin aşırı yağlanmasını engelleyeceğinden kırışıklıklarda da etkilidir.

Kırışıklık giderici doğal krem

Yeşil Çay Tüketimi

Cilt kırışıklıkları ile mücadelede her gün iki çay fincanı kadar tüketilen yeşil çayın da son derece fazla yararı vardır. Daha sağlıklı ve daha parlak bir cilt için de etkili olan yeşil çayın günde 2 fincandan fazla tüketilmemesi gerekir.

Proteinli Yiyecekler

Proteinler, bedenin yapı taşlarıdır. Yeterli miktarda protein almayan vücutta zaman içinde bozulmalar başlar. Bu bozulmalardan biri olan kırışıklıklar ile mücadelede eksik kalan protein miktarının tamamlanması gerekir. Vücutta eksik kalan proteini en sağlıklı biçimde hindi veya tavuk etinden sağlayabilirsiniz.

Meyveler

Meyvelerin büyük bir kısmı cildin yaşlanması ve kırışmasını engelleme özelliğine sahiptir. Özellikle portakal, kiraz, avokado, kavun, şeftali, vişne, armut, erik ve greyfurt kırışıklıkların yok edilmesi aşamasında kesinlikle tüketilmesi gereken meyvelerdendir.

Omega-3’lü Yiyecekler

Yüksek miktarda omega-3 içeren badem, soya fasulyesi, yeşil sebzeler, kuru fasulye, ceviz, nohut ve soya filizi, uskumru, somon ve ton balığı hücre onarıcı özelliğiyle kırışıklıkların engellenmesinde de etkilidir.

Soya Fasulyesi

Pek çok cilt kremi veya cilt ürününün yapımında kullanılan soya fasulyesi de bu cilt probleminin önüne geçmede etkilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ