SadeKadınlar – Moda

Kilo Vermeyi Engelleyen Sebepler

Kilo Vermeyi Engelleyen Sebepler

Kilo vermeye ve en uygun kilonuza ulaşmaya mı karar verdiniz? Çok hoş; ancak yola çıkmadan önce sıkça yapılan hataları ve düşülen yanlışları bilmenizde yarar var. Sadece yapılması gerekli olanları değil; yapılmaması gerekli olanları da bilmek, yanlışa düşme olasılığınızı çok daha azaltacaktır. Kilo vermeyi engel olan sebepleri  sizin için yazdık.

Kelime oyunlarına aldanmak

İnsanların sağlıklı beslenme konusu ile ilgili giderek hassaslaşması, firmaları daha sağlıklı ürünler üretmeye zorladı; yalnız bazı firmalar da net olmayan veya yoruma açık ifadelerle tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Üzerinde “%80 daha az yağlı” ifadesinin bulunduğu bir ürünü almadan önce kesinlikle “neye göre daha az” yağlı olduğunu okuyun. Bunu da besin değerleri etiketinden okuyabilirsiniz. Ayrıca bir ürünün az yağlı olması sağlıklı olduğunun güvencesi değildir. İçindeki şeker miktarı arttırılmış olabilir, tatlandırmak için diğer maddeler eklenmiş olabilir. Bu ürünlere göz kapalı güvenmezseniz, bilmeden çok kalori almamış olursunuz.

“Battı balık yan gider” demek

Diyet yaparken, kendinizi tutamadınız ve bir çikolata yediniz veya dostlarınızla dizi ya da maç izlerken biraz cips yediniz. Sorun değil; yeter ki “battı balık yan gider” deyip fazla kalorileri almaya devam etmeyin. Böyle durumlarda “zararın neresinden dönülse kârdır” felsefesini benimseyin. Zaten diyetisyenler bile insanın nefsini kırmak için arada bir kaçamak yapması gerektiğini söylüyor. Yeter ki dozunu kaçırmayın.

Sağlıksız hedefler saptamak

Sağlıklı ve uygun kilo verme hedefi haftada 1 yani ayda 4 kilo civarı olmalı. Bunun birkaç gram altı veya üstü de olabilir. Ancak daha yüksek hedefler saptamak hem sağlığınız hem de psikolojiniz açısından yanlış bir seçimdir.

Aşırı düşük kalorili beslenme

Vücudun sağlıklı bir biçimde fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir “en düşük enerji alım düzeyi” vardır. Günlük kalori alımınız bunun altına düşerse sağlık problemleri yaşayacak olma olasılıki bir yana zayıflamak daha da zorlaşır. Çünkü beyniniz yiyecek bulamadığınızı ve kıtlıkta olduğunuzu düşünerek aldığınız her kaloriyi enerji olarak depolamaya çalışır.

Kendinize yasaklar koymak

Diyet yaparken bir yiyeceğin yasak olduğu algısını zihninizde oluşturmayın. Bazı yiyeceklerin zararlı olduğunu bilsek de onları canımız çeker ve yeriz. Önemli olan bunu sağlıklı miktarlarda tutmaktır. Kilo vermek isteyen birinde bu miktarlar biraz daha düşük olacaktır, ancak bir şeyin tamamıyla yasak olduğu algısı onun arzulanmasına yol açabilir.

Spor yapmamak

Diyet sırasında çoğu kişi hâlsiz düştüğünü bahane ederek spor yapmaz; esasen bir müddet sonra da diyet yapmayı keser. Bu yanılgıya düşmeyin. Spor, insülin titiziyeti oluşturur ve daha basit doyup daha geç acıkmanıza yardım eder. Ayrıca fazladan kalori yakmanızı sağladığından, hedefinize daha süratli erişebilirsiniz.

Az su içmek

Yarım litre su içerseniz, tartıda yarım kilo daha ağır görünürsünüz. Aynı biçimde daha az su içerseniz daha az kilolu görünürsünüz. Bu yüzden çoğu kişi az su içme yanılgısına düşer. Az su içmek daha zor kilo vermenize neden olmanın yanısıra sağlık için de zararlıdır. Bu yanılgıya düşmeyin. Bol bol su için ki bedeninizde ödem birikmesin.

Kilo vermeyi bir zorunluluk gibi görmek

Bir şeyi istemekle bir şeyi yapmak zorunda olmak arasında motivasyon açısından çok ciddi farklar vardır. Kilo vermeyi bir mecburiyet gibi algılarsanız, bu uğurda yaptığınız her şeyi de külfet olarak görmeye başlarsınız. Oysaki bu sizin istediğiniz bir şey olmalı. Aksi hâlde göze aldığınız özveriye değmeyecektir. Zihninizde böyle algılar oluşturup kendi işinizi zorlaştırmayın.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ