Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Verdiren Liçi Meyvesi

Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Verdiren Liçi Meyvesi

Çin kökenli tropik bir meyve olan liçi, Güney Asya ve Güney Amerika’da yetişen bir süper besin. Adını henüz duymadıysanız yakında çok sık duyacağınız kesin çünkü liçi meyvesinin faydaları saymakla bitmiyor.

Kolesterolü düşürüyor, cildi gençleştiriyor, vücudun elektrolit seviyesini dengeliyor, metabolizmayı hızlandırıyor, kan basıncını düşürüyor ve lifli yapısı sayesinde kilo vermeye yardımcı oluyor.

Kral meyvesi olarak da bilinen liçi, sıcak iklimleri seviyor ve ülkemizde de Mersin’de yetiştiriliyor. Dışı sert ve kabuklu olan liçinin içi yumuşak ve beyaz, tadı ise oldukça tatlı bir üzümü andırıyor.

kilo_verdiren_super_meyve_lici

LİÇİNİN BESİN DEĞERLERİ

Liçi, birçok vitamin ve minerali bir arada bulunduruyor. Öncelikle çok iyi bir C Vitamini kaynağı olan liçi, A ve B6 Vitamini ile doğal antidepresan görevi görüyor. Selenyum, bakır, fosfor, magnezyum ve kolin bulundurmasının yanı sıra, zeytinyağında da bulunan oleik asit ile metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip ve kalp hastaları için faydalı bir süper meyve olarak karşımıza çıkıyor.

Liçi aynı zamanda protein ve fiber kaynağı olarak kilo vermeye yardımcı oluyor. Özellikle diyet yapanların liçi yemesi tavsiye ediliyor. İçerdiği polifenol ile bir antioksidan görevi görüyor. 100 gram liçi yaklaşık 60 kalori ediyor. (Yağları eriten mucize besinler başlıklı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.)

LİÇİNİN FAYDALARI

-Bağışıklığı güçlendiriyor: Mükemmel bir C Vitamini kaynağı olan Liçinin 100 gramında yaklaşık 70 gram C Vitamini bulunuyor. Bu yüksek C Vitamini oranıyla liçi, bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına ve güçlenmesine büyük katkı sağlıyor. Liçi bu özellikleriyle girp ve soğuk algınlığına karşı da koruyucu bir görev üstleniyor. Özellikle bağışıklık sistemi daha zayıf olan çocuklar liçi yiyerek kış hastalıklarından korunabilir.

-Vücuttaki sıvıyı dengeleyerek kilo vermeye yardımcı oluyor: Kilo vermek için sağlıklı beslenme ve egzersiz programı uygularken vücudumuz çok fazla sıvı kaybedebiliyor. Doğru besinlerle vücudun terlemeyle kaybettiği elektrolit ve sıvıyı geri kazandırmak gerekiyor. Bunun için de liçi potasyum ve mineraller sayesinde vücudun ihtiyacı olan
elektrolit ve sıvıyı geri kazandırıyor. Bu da liçinin kalp krizi riskini önlemeye de yardımcı olan bir özelliği.

-İçeriğindeki yüksek B Vitamini ve fiber oranıyla liçi, metabolizmayı hızlandırıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

-Başta C Vitamini olmak üzere liçi içerdiği vitamin ve faydalı asitlerle cildin yaşlanma etkilerini azaltmaya yardımcı oluyor. Cildi gençleştiriyor, parlak ve canlı görünmesini
sağlıyor.

-Liçi kalp sağlığını korumaya yardımcı olurken, kötü kolesterolün düşmesine, iyi kolesterolün artmasına yardımcı oluyor.

-Kan basıncını dengeliyor.

LİÇİ NASIL YENİYOR?

Liçi sert kabuğu soyulduktan sonra yenilebileceği gibi marmelatı da yapılabiliyor. Taze meyve ve konserve şeklinde satılıyor. Liçi ile tatlı ve smoothie tarifleri de yapılabiliyor.

LİÇİNİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Liçiyi çocuklar ve her yaştan insan tüketebilir ancak tatlı bir meyve olduğundan içeriğindeki şeker miktarına dikkat etmek gerekiyor. Diyabet hastalarının çok fazla liçi yemesi önerilmiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ