İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

İdrar kaçırma sorunu bir çok kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Peki idrar kaçırma nedenleri ve tedavisi nasıldır? Gelin hep birlikte haberimize bak22alım.

Kilo kadınlarda idrar kaçırma nedeni mi?

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Emin Öztürk, kadınlardaki idrar kaçırma rahatsızlığının en önemli nedeninin fazla kilolar olduğunu söyledi. Kayseri Özel Tekden Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Emin Öztürk, son yıllarda yaş ortalamasının uzaması nedeniyle idrar kaçırma şikayetlerinde artış olduğunu kaydetti.

İdrar kaçırma şikayetlerinin kadınlarda, erkeklere oranla 4 kat daha fazla görüldüğünü belirten Op. Dr. Öztürk, “Bu rahatsızlık erkeklerde yalnızca yaşa bağlı olarak ortaya çıkan prostat nedeniyle görülüyor.

Kadınlarda ise tek neden yaş değil. Daha farklı nedenlerden dolayı erken yaşlarda da ortaya çıktığı için, kadınlarda görülme sıklığı daha fazla” diye konuştu.

Fazla Doğum Önemli Bir Neden mi?

Op. Dr. Öztürk, kadınlarda idrar kaçırma şikayetlerinin nedenlerini ‘aşırı aktif mesane’, ‘idrar kesesi sarkması’ ve ‘idrar yolları enfeksiyonları’na bağladı. Bütün bunları tetikleyen en önemli nedenin fazla kilolar olduğunu vurgulayan Op. Dr. Öztürk, şunları söyledi:

“‘Aşırı aktif mesane’ rahatsızlığında kişinin aniden sıkışması ve tuvalete yetişememesi en bariz şikayet türü. Aşırı aktif mesanenin nedenlerinden en önemlisi doğumlar ve doğumlardan sonra verilemeyen kilolar. Ama doğum yapan her kadında ortaya çıkmıyor. Dolayısıyla stres de önemli bir faktör. Örneğin, aşırı aktif mesane rahatsızlığı olan kadınların ortak özelliğinin obsesif kişilik olduğu gözlemliyoruz.

Bir diğer neden de ‘idrar kesesi sarkması’ hastalığı. Bunun en büyük nedeni de kilo ve doğum sayısı. Üçüncü ve daha nadir sebep, idrar yolları enfeksiyonu. Bu durumda mesanede aşırı duyarlılık ve sık sık tuvalete gitme isteği ile yetişememe durumunu ortaya çıkarıyor.”

Tedavisi Nedir?

İdrar kaçırma şikayetlerinde, türüne göre, psikolojik, medikal ve cerrahi tedavinin uygulandığını dile getiren Op. Dr. Öztürk, “İdrar kesesi sarkmasında cerrahi tedavi uygulanıyor ama aşırı aktif mesane hastalığı var ise medikal tedavi uygulanıyor. Medikal tedavi öncesinde psikoterapi de önemli yöntemlerden biri. Çünkü aşırı aktif mesanede stres düzeyi önemli bir faktör. Bir de kilo durumu söz konusu ise kilo vermesi öneriliyor“ dedi.

Hastaların bu şikayeti utanç verici bir durum olarak gördüğü için doktora gitmediğine dikkat çeken Op. Dr. Öztürk, “Kişide bu şikayetler varsa kendilerini dünyaya kapatmasınlar. Çünkü bu, bir kısır döngüye neden oluyor. Kadınlar evde kaldıklarında daha çok yiyor, bu da kilo alımına neden oluyor. Böylece idrar kaçırmanın önemli nedenlerinden birini ortaya çıkarıyor. Bunların tedavileri mümkün” uyarısında bulundu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ