Saçımı Kepekten Nasıl Koruyabilirim?

Saçımı Kepekten Nasıl Koruyabilirim?

Kepek neden olur? İşte saçınızda kepek olmasının nedenleri nelerdir? Saçımızda ki kepek bir çoğumuzun canını sıkar. Bazen ne yaparsak yapalım kepekten bir türlü kurtulamayız.

Beyaz döküntüler şeklinde kıyafetlerimizin üzerinde ve saçlarımızın aralarında görünen bu sorun genelde kaşıntıyı da beraberinde getirir. Çok rahatsız edici olan bu durumdan kurtulmak için dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. İşte bu sorunu en aza indirmek için neler yapabiliriz.

Kepek Neden Olur İşte Saçınızda Kepek Olmasının Nedenleri

Saçınızın Kepeklenmesini Önlemek İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Doğal bir mantara karşı hassasiyet

Saç kepeği çoğu kişi cildi kuru olduğu için ortaya çıktığını sanır, ama asıl eden o değildir. Saçınızın kepek yapmasının nedeni “pityrosporum orbiculare” adı verilen bir mantarın aşırı üremesidir.

Bu mantar cilt yağından beslenir. Bu nedenle bazı insanlar kepek sorununu daha fazla yaşar. Bu durumdan kurtulmak için piyasada satılan kepek şampuanlarından yardım alıp tedavi edilebilir.

Stres’den Uzak Durun

Stres saçınızda kepek oluşmasına sebep olabilir. Bu sebepten dolayı ruhsal olarak biraz rahatlamalısınız. Stres bağışıklık sisteminizi zayıflatıyor. Kepek ve birçok cilt sorununun ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Özellikle kepekle birlikte kaşıntı da yaşıyorsanız bunun stresten olma ihtimali bi hayli yüksek. Bu sebeple her gün yarım saat yürüyüş yaparak ya da nefes egzersizleriyle stres seviyenizi düşürebilirsiniz.

Saçınızı İyice Durulayın

Saçınızda fazla şampuan kullanmak saç derinizdeki yağların azalmasına sebep olur. Ancak bu yağın çok fazla artması da saçınızda kepek oluşması ile sonuçlanabilir.

Şampuan seçerken içinde çay ağacı yağı olan şampuanların seçebilirsiniz. Bu şampuanlar kepeğe karşı daha etkilidir. Bu arada şampuanladığınız saçları iyice durulamak gerekir. Aksi halde “pityrosporum orbiculare” mantarının yayılması kolaylaşır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Saçımızdaki kepek sadece dış etkenler ile alakalı değildir. Cildin ve saçın sağlığı dış etkenler kadar yiyip içtiklerinizle de bağlantılıdır. Yanlış beslenme doğrudan kepek yapmaz ama, kepeğe eğilimli kişilerde durumu daha da kötüleştirebilir. Özellikle çok fazla doymuş ve trans yağ tüketmek saç derisinde daha fazla yağ üretimine neden olur.

Bunun yerine mümkün olduğunca doymamış yağ asitleri içeren avokado, fındık, ceviz gibi kuruyemişler ve zeytin tüketmelisiniz. Ayrıca saç hücrelerinin temel maddesi olan biyotin içeren B vitamini eksikliği de semptomlarınızı kötüleştirebilir. B vitamini için yulaf, pirinç, yumurta ve muzu hayatınızdan eksik etmeyin.

Saç Şekillendirme Ürünlerinden Uzak Durun

Saçınıza çok fazla şekillendirici ürünleri kullanmak kepeği kötüleştirir. Saçınızda kepek sorunu varsa, saç spreyinden, jöleden ve köpükten mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ