Kemik Gelişimi ve Boy Uzaması İçin Ne Yemeli?

Uzmanlar, beslenme alışkanlıklarının da boy uzama da etkili olduğunu söyledi.

Kemik Gelişimi ve Boy Uzaması İçin Ne Yemeli?

Kemik Gelişimi İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

D vitamini kemik gelişimi ve boy uzaması için önemli bir etkendir. D vitamini vasıtası ile mineraller etkin bir biçimde emilir. D vitamini en fazla yumurta sarısında, karaciğerde, balık yağında bulunur. Ama temel kaynağı güneş ışınlarıdır ve deride güneş ışığının etkisiyle de oluşur. Günde en az 15-30 dakika arasında güneş ışınlarından yararlanmak gerekir. Uzun bir boya sahip olmak içinse tek başına beslenmek ya da egzersiz yapmak sizi bir sonuca götürmez. Egzersizin yanı sıra boy uzaması için gerekli olan besin desteklerini de kesinlikle kullanmalıyız. Özellikle besin konusu ile ilgili daha duyarlı olarak buna başlayabilirsiniz.

En uygun beslenme tarzının ise, sebze, meyve ve proteinlerin dengeli alınması olduğunu belirten uzmanlar, Normal kemik büyümesi için yeterli proteinin alınması, A, C, D vitaminleri, kalsiyum, fosforlu gıdaların yeterli miktarda tüketilmesi gerekir. Çinko ve bakır gibi elementler de boy uzaması için son derece gerekli minerallerdir. Bunlar yalnızca boyun normal biçimde uzamasını sağlar ve eksikliğinde boy kısalığı görülebilir. Protein ve gerekli minerallerin yeteri kadar alınabilmesi için et ve süt ürünlerinin çocukluk ve buluğ çağında düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Ancak kemik gelişiminin daha tamamlamamış boyu kısa bireylerin ise bazı besinleri daha çok tüketmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, bu besinleri şu şekilde sıraladı:

Kemikleri Güçlendiren ve Boy Uzatan Yiyecekler Nelerdir?

Süt: Gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanı sıra çocuğunuzun kemik yapısının da güçlenmesini sağlıyor. Sütün boy uzamasını daha çok desteklemesi için ise gece yatmadan içilmesi gerekir. Çünkü bu saatte içilen süt, büyüme hormonunun salgılanmasına da destek verir.

Süt Ürünleri: İçerisinde kalsiyum bulunan bu grupta yoğurt, ayran ve peynir bulunur. Özellikle yoğurt, çocuğunuzun sebze yemeği tüketirken bile tabağında kesinlikle bulunmalıdır. Peynir tüketmeyen çocuklarda peynir tüketimini sağlamak için ise peynirli börek ya da poğaça hazırlayabilirsiniz.

Brokoli: Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve bedenin korunmasında başrol oynayan brokoli, çocuğunuzun boyunun uzamasını sağlayan önemli bir sebzedir. Çocuklar tarafından çok sevilmese de belirli aralıklarla tüketilmesi tavsiye edilir.

Kuru Meyveler: Kuru meyvelerde iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Bu nedenle boy uzamasını sağlar. Ara öğün olarak ya da süt ile beraber tatlı ihtiyacını gidermek için çocuğunuza verebilirsiniz. Kuru meyvelerin tüketim miktarı önemlidir. Çünkü fazla tüketilirse, kilo problemine de yol açabilirler. Gün içerisinde 4-5 kuru kayısı, 2 kuru incir, 1 avuç siyah kuru üzüm seçeneklerinden birinin tercih edilmesi yeterlidir.

Susam: En yüksek kalsiyum içeren besin olması sebebi ile çocukların beslenmesinde önemli olan susam tohumunun 100 gr da 1160 mg kalsiyum bulunmaktadır ama yağ içeriğinin yüksek olması sebebi ile porsiyon miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekir. Çocuklarınıza bazı günler ekmek yerine simit verebilirsiniz.

Soya Fasulyesi: Soya fasulyesi kalsiyum içeriği zengin olan besinlerdendir. Genellikle ülkemizde salata olarak tüketilir. Çocukların boyunun uzamasına katkısı olacak bu besini sizde yemeklerinizde kullanabilmeniz mümkün.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ