Kemik Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Kemik Erimesi Nedenleri Nelerdir?

Kemik erimesinin vücudumuzda sessiz sedasız ilerlediğini ifade eden Avrasya Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Şenay Şıldır, “Kişi bedeninde kemik erimesi hastalığı olduğunu fark etmiyor, yalnız bir kemik ölçümü yapıldığında bu belli oluyor” dedi. Özellikle kadınlarda menopoz sonrası görülen kemik erimesi hastalığı, genelde menopozdan bir yıl sonra görülebiliyor.
Kemik erimesinin en önemli sebebi olarak kalsiyum ve D vitamini eksikliğini gösteren Uzm. Dr. Şenay Şıldır, “Son zamanlarda D vitamini eksikliğinden dolayı ortaya çıkan kemik erimesi hastalığı sık bir biçimde görülüyor. Güneşe çıkamayanlar, örtülü insanlar veya güneşe karşı alerjisi olanlar, güneşten yeteri kadar faydalanamayanlar, bodrum katlarda çalışan insanlarda bu hastalık görülebiliyor. Bu sebeble dışarıdan D vitamini almamız ve güneşlenmemiz gerekiyor. Her gün 15 dakika çıkıp güneşte oturmak D vitamini ihtiyacını karşılar. Bunu düzenli bir biçimde uygulamak gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kemik erimesinin engellenmesi için kalsiyum açısından zengin olan sütlü gıdalardan tüketilmesi gerektiğini söyleyen Şıldır, “Süt, yoğurt, peynir, yeşil sebzeler bilhassa kıvırcık bolca kalsiyum içeriyor yalnız kemik erimesi olduktan sonra bu besinlerin bize pek yararı olmayacaktır zira önemli olan vücudumuzu bu hastalığa karşı daha önceden hazırlamamız gerektiğidir. İleriki yıllarda ise ilaçlarla bu açığı kapamamız gerekecektir. Ayrıca biz 24 saat sütlü ürünler yesek de vücudumuzun kalsiyum ihtiyacını karşılayamayız. Bu yüzden 30 yaşımıza kadar vücudumuza maksimum kalsiyum takviyesi yapmamız gerekiyor. Vücudumuzda yeterli kalsiyum ve D vitamini yoksa ekstradan kalsiyum ve D vitamini takviyesi almamız faydalı olacaktır. Menopozdaki kadınlarda günde bin 500 miligrama kadar kalsiyum ihtiyacı görülür. Biz ne kadar süt ürünleri tüketirsek tüketelim onu karşılayamayacaktır. O yüzden bu takviyeyi almak şart” diye konuştu.

BELİRTİLER NE ZAMAN ANLAŞILIYOR?
Belirtilerin genelde menopoz sonrası yapılan muayeneler sonucu ortaya çıktığını söyleyen Şıldır, “İlk belirtiler olarak vücutta yaygın ağrılar görülüyor. Hasta bunun pek farkına varamıyor, ancak bir yeri kırıldığında bunu fark ediyor. Kırık sonrası yapılan kemik ölçümünde belirlenebiliyor. Herkes bunu yaptırabilir. Ayrıca menopozdan sonra kadınlar kontrole geldiği zaman kemik ölçümü yapılıyor. Kırk Yaşına kadar herkesin bir kez kemik dansitometri (kemik ölçümü) yaptırmasında yarar vardır.

KEMİK ERİMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN SPOR ŞART
Kemik erimesini engelleyebilmek için sporun önemine dikkat çeken Şıldır, “Kemik erimesi hastalığının önüne geçebilmek için düzenli olarak spor yapmamız gerekiyor. Spor yapmazsak hareket etmezsek, aldığımız kalsiyum da kemiklerimize yerleşmez. En iyi ve ucuz spor da yürüyüş, yürürken ağılıklarla yürümek sporun yararını daha da çok artıracaktır. Tempolu yürümek de vücudu iyi bir biçimde çalıştırıyor” şeklinde konuştu.

Kemik erimesi görülebilecek diğer durumlar şunlardır:
Kemik erimesi yalnızca menopoz sonrası kadınlarda görülmüyor. Mide ve bağırsaklarında emilim sorunu olan çocuk, kadın ve erkelerde düşük kemik yoğunluğu görülmektedir. Ayrıca uzun süre antidepresan ve kemoterapi ilaçları kullananlarda, fast food (hazır yiyecek) kola, aşırı kafein (günde 5 bardaktan çok kahve) tüketenler ve hiç çay içmeyen kişilerde de düşük kemik yoğunluğu olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ