Bayan Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

12 Basit Adımda Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

2022’nin En Hoş Örgü Topuz Saç Modelleri

Bayanlar İçin En Güzel 2023 Ombre Saç Renkleri

Bikini Bölgesini Beyazlatan Etkili 12 Kür Tarifi

2022 Kış Kombinlerinin Şık Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

2022 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2022 Düğün ve Nişan İçin Uzun Abiye Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 14 Mayıs 2022

Evde Egzersizle Burun Nasıl Küçültülür?

Abiyeleriniz İçin Şık Dağınık Topuz Saç Modelleri

6 Haftada Kalça ve Basen Eriten Diyet Listesi

2022 En Güzel Kızıl Saç Renk ve Modelleri

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Son Moda Mango Mont ve Kaban Modelleri

Ünlü Markaların En Şık Abiye Elbise Modelleri

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

Yüzdeki ve Sırttaki Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Yılbaşı Gecesi İçin Ünlü Markaların Abiye Modelleri

Açlık Otu İle Zayıflama, Açlık Otu Nedir & Faydaları Nelerdir?

Karşılıksız Aşk Ve Sebep Oldukları

Karşılıksız Aşk Ve Sebep Oldukları

Karşılıksız yaşanan aşk ile beraber duyulan üzüntü sonrasında kişiler bazı sağlık problemleri yaşayabiliyor.

Karşılıksız yaşanan aşk ile beraber duyulan üzüntü sonrasında kişilerin bazı sağlık problemleri yaşayabileceğini belirten AvrAsya Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Celal Gölgeci, bu sağlık problemlerinden en önemlisinin de kalp yetmezliği olduğunu söyledi.Uzm. Dr. Gölgeci, ilk olarak Japon bir bilim adamı tarafından bulunduğu için, o bilim adamının ismi olan Tako-Tsubo adıyla bilinen ve İngilizler tarafından da ‘’Broken Heart’’ denilen bu hastalığı kendisinin ‘’Kırık Kalpler Hastalığı’’ olarak Türkçe’ye çevirdiğini açıkladı. Hastalığın gelişim sürecini anlatan Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’ Bir insanın kalbi normal şartlar altında her bir kan pompalaması sırasında düzenli olarak tüm katmanlarıyla kasılır. İnsan yoğun bir gerilim,üzüntü ya da hayatında önemli bir değişiklik yaşadıktan sonra, kalpte tuhaf değişiklikler oluşur.Bu değişiklikler ile beraber kişide, gribal enfeksiyona benzeyen belirtiler, halsizlik,hafif ateşlenme, yatalak olma gibi sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu evreler ise kalbin uç kısmının kasılmamaya başlaması ile beraber, insanı ileri derece bir kalp yetmezliğine götürebilir’’ dedi.

HASTALIK, ÇOK DUYGUSAL KİŞİLERDE GÖRÜLÜYOR

Kırık Kalpler Hastalığı’nın daha fazla duygusal kişilerde görüldüğünün önemini vurgulayan Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’Bu insanlarda malesef hastalığa nedeniyet verebilecek birçok neden ve tedavi tekniği araştırılmış olduğu halde, hastalığın gerçek nedeni bilinemiyor. Bu tür hastaları yoğun bakımda da takip ettiğimiz de oluyor ve maalesef bu kişiler genellikle genç hastalar oluyor. Hastalık ölümle de seyredebildiği için çok üzücü sonuçlara neden olabiliyor’’ ifadelerine yer verdi.

DÜNYADA SIK GÖRÜLEN BİR HASTALIK

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gölgeci, ‘Bu hastalığın tanısını ilk koyan bilim adamı, hastalığı ilk olarak birkaç kişide görmüş ve incelemiş. Bu bilim adamı daha sonrasında hastalığı dünya genelinde incelemeye başlamış. Daha sonra bu hastalık ile ilgili Japonya’ya adeta yağmış’ diyerek bu hastalığa binlerce kişinin yakalandığına vurgu yaptı. Bizim toplumumuzda da bu hastalığın görüldüğünü kültürel üretimlerimizden anlayabileceğimizi dile getiren Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’ Bizim türkülerimizde de ‘’Aşkıyla buluşamadı, derdinden verem oldu’’ gibi söylemlere rastlarız. Buna benzer durumlar çağımızda da görülebilir haldedir. Derin üzüntüler sonucunda kişi gerçekten yatalak olabilir, ciddi sağlık problemleri yaşayabilir’’ şeklinde konuştu.

İYİLEŞMENİN YOLU ÜZÜLMEMEKTEN GEÇİYOR

Hastalığın net bir tedavi tekniğinin olmadığını ifade eden Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’Bu hastalığın ilaç tedavisi ile etkilerinin hafifletilmesi mümkün yalnız, net bir tedavisi yok. Hastanın iyileşebilmesi için vücut direncinin kendinde iyileşme ümidini görmesi gerekiyor. Hastanın iyileşebilmesinin en önemli yolu, üzüntü kaynağı her ne ise onu ortadan kaldırmak, kişinin aşkına karşılık bulması veya aşkına kavuşmasıdır’’ dedi.

Üzüntü kaynaklı olarak ortaya çıkan bu hastalığı yaşayan kişilerin genelde ilk olarak göğüs ağrısı şikayetiyle dahiliye uzmanlarına başvuru ettiklerini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gölgeci, ‘’ Hastalar bu süreci yaşarken genel bir halsizlik hissetmekle beraber gribal bir enfeksiyonun neden olduğu belirtileri gösteriyorlar. Hastalar bazı durumlarda halsizlik, bacaklarda şişme, bazı durumlarda ise şiddetli bir göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ile de bize başvuru edebiliyorlar’’ şeklinde konuştu. Hastaların kalp krizi geçiriyor olma ihtimali kuvvetlendiği taktirde bir kardiyoloji uzmanına baş vurduklarını ifade eden Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’ Kalp krizi riskiyle bize ulaşan ve bizim de belirtilerden yola çıkarak kalp krizi geçirdiğini düşündüğümüz ve acilen anjioya aldığımız, gerçekten kalp krizi geçiren çok hasta oluyor. Bu hastaların, daha sonra kalp damarlarını incelediğimizde kalp damarlarında bir problem olmadığını yalnız kalp kaslarında sorun olduğunu görüyoruz’’ şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ