SadeKadınlar – Moda

Karşılıksız Aşk Ve Sebep Oldukları

Karşılıksız Aşk Ve Sebep Oldukları

Karşılıksız yaşanan aşk ile beraber duyulan üzüntü sonrasında kişiler bazı sağlık problemleri yaşayabiliyor.

Karşılıksız yaşanan aşk ile beraber duyulan üzüntü sonrasında kişilerin bazı sağlık problemleri yaşayabileceğini belirten AvrAsya Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Celal Gölgeci, bu sağlık problemlerinden en önemlisinin de kalp yetmezliği olduğunu söyledi.Uzm. Dr. Gölgeci, ilk olarak Japon bir bilim adamı tarafından bulunduğu için, o bilim adamının ismi olan Tako-Tsubo adıyla bilinen ve İngilizler tarafından da ‘’Broken Heart’’ denilen bu hastalığı kendisinin ‘’Kırık Kalpler Hastalığı’’ olarak Türkçe’ye çevirdiğini açıkladı. Hastalığın gelişim sürecini anlatan Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’ Bir insanın kalbi normal şartlar altında her bir kan pompalaması sırasında düzenli olarak tüm katmanlarıyla kasılır. İnsan yoğun bir gerilim,üzüntü ya da hayatında önemli bir değişiklik yaşadıktan sonra, kalpte tuhaf değişiklikler oluşur.Bu değişiklikler ile beraber kişide, gribal enfeksiyona benzeyen belirtiler, halsizlik,hafif ateşlenme, yatalak olma gibi sağlık problemleri ortaya çıkar. Bu evreler ise kalbin uç kısmının kasılmamaya başlaması ile beraber, insanı ileri derece bir kalp yetmezliğine götürebilir’’ dedi.

HASTALIK, ÇOK DUYGUSAL KİŞİLERDE GÖRÜLÜYOR

Kırık Kalpler Hastalığı’nın daha fazla duygusal kişilerde görüldüğünün önemini vurgulayan Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’Bu insanlarda malesef hastalığa nedeniyet verebilecek birçok neden ve tedavi tekniği araştırılmış olduğu halde, hastalığın gerçek nedeni bilinemiyor. Bu tür hastaları yoğun bakımda da takip ettiğimiz de oluyor ve maalesef bu kişiler genellikle genç hastalar oluyor. Hastalık ölümle de seyredebildiği için çok üzücü sonuçlara neden olabiliyor’’ ifadelerine yer verdi.

DÜNYADA SIK GÖRÜLEN BİR HASTALIK

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gölgeci, ‘Bu hastalığın tanısını ilk koyan bilim adamı, hastalığı ilk olarak birkaç kişide görmüş ve incelemiş. Bu bilim adamı daha sonrasında hastalığı dünya genelinde incelemeye başlamış. Daha sonra bu hastalık ile ilgili Japonya’ya adeta yağmış’ diyerek bu hastalığa binlerce kişinin yakalandığına vurgu yaptı. Bizim toplumumuzda da bu hastalığın görüldüğünü kültürel üretimlerimizden anlayabileceğimizi dile getiren Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’ Bizim türkülerimizde de ‘’Aşkıyla buluşamadı, derdinden verem oldu’’ gibi söylemlere rastlarız. Buna benzer durumlar çağımızda da görülebilir haldedir. Derin üzüntüler sonucunda kişi gerçekten yatalak olabilir, ciddi sağlık problemleri yaşayabilir’’ şeklinde konuştu.

İYİLEŞMENİN YOLU ÜZÜLMEMEKTEN GEÇİYOR

Hastalığın net bir tedavi tekniğinin olmadığını ifade eden Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’Bu hastalığın ilaç tedavisi ile etkilerinin hafifletilmesi mümkün yalnız, net bir tedavisi yok. Hastanın iyileşebilmesi için vücut direncinin kendinde iyileşme ümidini görmesi gerekiyor. Hastanın iyileşebilmesinin en önemli yolu, üzüntü kaynağı her ne ise onu ortadan kaldırmak, kişinin aşkına karşılık bulması veya aşkına kavuşmasıdır’’ dedi.

Üzüntü kaynaklı olarak ortaya çıkan bu hastalığı yaşayan kişilerin genelde ilk olarak göğüs ağrısı şikayetiyle dahiliye uzmanlarına başvuru ettiklerini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Gölgeci, ‘’ Hastalar bu süreci yaşarken genel bir halsizlik hissetmekle beraber gribal bir enfeksiyonun neden olduğu belirtileri gösteriyorlar. Hastalar bazı durumlarda halsizlik, bacaklarda şişme, bazı durumlarda ise şiddetli bir göğüs ağrısı veya kalp krizi riski ile de bize başvuru edebiliyorlar’’ şeklinde konuştu. Hastaların kalp krizi geçiriyor olma ihtimali kuvvetlendiği taktirde bir kardiyoloji uzmanına baş vurduklarını ifade eden Uzm. Dr. Gölgeci, ‘’ Kalp krizi riskiyle bize ulaşan ve bizim de belirtilerden yola çıkarak kalp krizi geçirdiğini düşündüğümüz ve acilen anjioya aldığımız, gerçekten kalp krizi geçiren çok hasta oluyor. Bu hastaların, daha sonra kalp damarlarını incelediğimizde kalp damarlarında bir problem olmadığını yalnız kalp kaslarında sorun olduğunu görüyoruz’’ şeklinde konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ