SadeKadınlar – Moda

Karın ağrısı 3 aydan uzun sürüyorsa dikkat!

Karın ağrısı altta yatan bir hastalığa bağlıysa çocuğun beslenmesi bozulur, iştahı azalır. Bunun yanında kusma, yüksek ateş gibi şikayetler de görülebilir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır

Karın ağrısı 3 aydan uzun sürüyorsa dikkat!

Karın ağrısı alttaki yatan benzeşim hastalığa bağlıysa çocuğun beslenmesi bozulur, iştahı azalır. Bunun beraberinde kusma, faziletkâr biberli kabil huzursuzluklar de görülebilir. Bu halde doktora başvurulmalıdır

Çocukluk zamanında en kesif karşılaşılan sorunlardan bulunan ana rahmi ağrısı benzeşim çor değildir fakat ana rahmi içi yahut ana rahmi dışı organlardan meydana gelen rahatsızlıkların benzeşim emaresi olabilir. Liv Hospital Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Gönen, çocuklardaki ana rahmi ağrısının nedenlerini ve alınabilecek önlemleri anlattı…

Çocuklarda tanıdık ana rahmi ağrısının sebepleri nelerdir?
Karın ağrısını en önce süresine gereğince bölümlendirmek gerekir. Kısa mütemadi (akut) ana rahmi ağrısı çoğu kez alttaki yatan benzeşim hastalığa ilişkin belirtidir. Yaş gruplarına ilişkin adına alttaki yatan emraz birbirinden baş döndürücü değişik olabilir. Yenidoğan zamanında doğumsal hisse senedi kusurları, bumbar problemleri ve tıkanıklıkları, mekonyum tıkacı kabil emraz görülürken; ilerleyici yaşlarda, 2 gözyaşı öncesinde fıtıklar, henüz ahir zamanlarda de apandisit kabil cerrahi patolojiler görülebilir.

Hangi hallerde ana rahmi ağrısı şatafatlı olur?
Karın ağrısı üç aydan uzun mütemadi ise süreğen ana rahmi ağrısı olabilir. Bu halde alttaki yatan hastalıklarda çoğu kez benzeşim patoloji saptanamaz. Kronik ana rahmi ağrıları ekol çocukluğu zamanında evlatların yüzdelik 10-20’sinde görülmekte ve kesif pıtrak tekrarlar. Organik sıfır (altta yatan benzeşim hastalığa ilişkin olmayan) süreğen ana rahmi ağrılarının sebepleri çoğu kez işlevsel ana rahmi ağrısı sınıfı içre toprak alır. Sıklıkla işlevsel dispepsi, irritable bumbar sendromu, abdominal migren, işlevsel ana rahmi ağrısı kabil sebeplere ilişkin olabilir.

KOLİK, AĞRIYA SEBEP OLABİLİR

Konuşamayacak büyüklüğünde önemsiz kollar ağrıyı kesinlikle tabir ediyorlar?
Kendini tabir edemeyen, konuşmaya başlamayan önemsiz çocuklarda ve bebeklerde ana rahmi ağrısı kendini huzursuzluk, ağlama krizleri halinde gösterebilir. Bebeklerde en kesif ana rahmi ağrısı sebepleri koliktir (gaz sancısı). Kusma da haremlik ediyorsa gastroözafagiyal reflü rahatsızlığı görülebilir. Besin alerjileri (genellikle benzen proteini ile ilişkili), seyrek de bumbar tıkanıklıkları yahut düğümlenmesi, ana rahmi içi organlardaki strüktürel yahut yangılı hastalıklara belen edebilir.

Ne devir doktora müracaat etmek gerekir?
Karın ağrısı şayet alttaki yatan uzvi yahut strüktürel benzeşim hastalığa bağlıysa, çocuğun beslenmesi kesinlikle bozulur, iştahı azalır. Bunun beraberinde safralı kusma, faziletkâr biberli kabil huzursuzluklar görülebilir. Eğer umumi yerinde bozulma, faziletkâr ateş, safralı gaseyan var ise kesinlikle çabucak doktora başvurulmalıdır.

Ağrıda ısıdam kompres sansasyonel midir?
Süt çocuklarında tanıdık kolik sancılarında ısıdam kompres adına ılık suyla lavabo yaptırmak yarayışlı olabilir. Benzer mekanizmayla işlevsel ana rahmi ağrılarında yahut kabızlığa ilişkin ana rahmi ağrılarında da ısıdam kompres faydalıdır.

Kaynak: sabah.com


ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ