SadeKadınlar – Moda

Karbonhidrat Diyeti İle Zayıflama

Karbonhidrat Diyeti İle Zayıflama

Öncelikle bütün diyet listeleri farklı yöntemlerle şahsa özel olarak hazırlanır. Bunun bilincine vardıktan sonra aşağıda genel olarak karbonhidrat diyeti nedir, bu rejim listesi nasıl yapılır inceleyelim;

Karbonhidrat diyeti nedir: Bu diyet listesi tek tip beslenme gurubuna girmektedir. Diyette genel olarak karbonhidrat minimum düzeyde (60 gram) alınacak biçimde oluşturulan bir diyet türüdür. Günlük alınan bu az düzeydeki karbonhidrat miktarı vasıtası ile kişi protein içeren besinlere yüklenmektedir. Normalde günde alınan enerji miktarının en az yarısı karbonhidrat içeren besinlerden alınmalıdır. Proteinler, yağ oranı ve kolesterolü yüksek olan besinlerdir. Amaç ise insülin salımını az tutup ve yağ depolanması engellenmeye çalışmaktır. Fakat sağlığınız için listede bir denge kurmalısınız.

Günde en çok 1100 kalori alınarak karbonhidrat diyeti yapılır liste ile çok hızlı kilo vermek mümkün ama sonrasında verilen kiloları alma riski yüksek düzeydedir. Diyetisyenler kolestrol ve şeker hastaları için önermez.

Karbonhidrat diyetinin en riskli dönemi rejim uygulamasını bıraktıktan sonra eski düzene geri dönmektir. Eğer bıraktıktan sonra karbonhidrat ve kalori alımını arttırdığınız taktirde hızlı biçimde kilolar geri dönüyor.

Bu diyetin yan etkileri arasında yeteri miktarda alınamayan karbonhidrat sebebi ile kan şekerinin düşme tehlikesi vardır.

Vücudun temel enerji kaynağı olan sağlıklı karbonhidratlar tüketilmediği zaman, kilo verebilirsiniz ama bu kiloların çoğunluğu su ve kas kütlelerinden gitmiş olacaktır. Basit ve yarar sağlamayan karbonhit içeren besinler yerine (Şekerlerleme, çikolata, pekmez, reçel, meyve suyu vb.) sağlık açısından yararları olan karmaşık karbonhidrat (Tam buğday, çavdar ekmeği, bulgur, kuru baklagiller vb.) tüketilmelidir. Ayrıca sağlıklı diyetlerde ara öğünlerde adet meyve yiyebilirsiniz.

Yüksek Proteinli ve Düşük Karbonhidrat Diyet Listesinin Yan Etkileri Nelerdir?
Uzun dönemde yapılan az karbonhidratlı diyetlerin zararları arasında; B vitamini eksikliği, bu saç için en gerekli vitamin olmakla birlikte ileride saç dökülmesi, tırnak kırılması, sindirim sistemi düzensizliği, yorgunluk ve halsizlik, kadınlarda adet düzensizliği gibi zararları bulunmakdatır.

Sağlığı olumsuz etkileyen riskleri varken kalıcı kilo vermek pek mümkün olmamaktadır. 2 hafta içerisinde çok fazla zayıflama olabilir fakat, diyet sonrasında düzensiz beslenirseniz çok daha çok kiloyu geri alırsınız.

Yukarıda saydığımız zararlı nedenleri bundan dolayı sağlık problemleri oluşturmaya yatkın bir diyet uygulamasıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ