Karaciğer Yağlanmasına “Akdeniz tipi beslenme”

Aslında yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklikler ve düzenli takip ile karaciğerinizi korumamız hiç de zor değil! Acıbadem International Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurten Türkel Küçükmetin, sağlıklı bir karaciğer için almamız gereken önlemleri şöyle sıraladı:

Karaciğer Yağlanmasına “Akdeniz tipi beslenme”

Aslında yaşam tarzımızda yapacağımız değişiklikler ve düzenli takip ile karaciğerinizi korumamız hiç de zor değil! Gastroenteroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Nurten Türkel Küçükmetin, sağlıklı bir karaciğer için almamız gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:

Akdeniz tipi beslenin: Akdeniz tipi beslenme karaciğer yağlanmasını önlüyor. Bu nedenle Akdeniz tipi beslenmeye özen gösterin, hayvansal yağlar, işlenmiş et ürünleri, sakatatlar, fazla miktarda karbonhidrat ve şeker tüketiminden ise uzak durun. Günlük taze meyve ile sebze yemeye dikkat etmeniz ve trans yağlardan uzak durmanız, karaciğer sağlığınız için oldukça önemli. Karaciğerden toksik maddelerin atımına yardımcı olduğu için mevsiminde daha çok enginar ve bütün sarı ile yeşil sebzeleri tüketmenizde de yarar var. Omega 3 ile antioksidanlar da karaciğerin yağlanmasını azaltıyorlar. Antioksidanlar zararlı toksinlere karşı koruma sağlıyor, toksinlerin vücuttan atılma sürecini hızlandırıyor, karaciğerin normal işlevlerini yerine getirmesine yardımcı oluyorlar. Antioksidanlar için en iyi doğal besin kaynakları ise meyve ve sebzelerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ