Kanserden korunmanın 3 yöntemi

Çağımızın korkulu rüyası olan kanserin önlenmesine yönelik mücadelede ilk basamağın, kansere neden olan davranışları tanımlamak, risk gurubundaki kimyasal ve virüslerle teması önlemek olduğu belirtildi.

Kanserden korunmanın 3 yöntemi

Doç. Dr. Ahmet Sezer, sigara ve alkol tüketimi, aşığı güneşe maruz kalmak, fazla yağ ve bazı bulaşıcı virüslerin kanser oluşumuna zemin hazırladığını kaydetti.Sigaranın akciğer başta olmak suretiyle çeşitli kanser türlerinde artışın önemli bir sebebi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ahmet Sezer, ‘Sigara kullanımının terk edilmesi ile bu olumsuz etkiyi azaltmak mümkün olacaktır. Aynı biçimde aşırı alkol tüketiminin sonlandırılması da kanser riskini azaltır’ dedi.

GÜNEŞ IŞINLARINA BAĞLI DERİ KANSERİ

Güneş ışınlarına bağlı deri kanserinin de en çok rastlanılan kanser türlerinden olduğunu söyleyen Sezer,’Melanoma ismini verdiğimiz ve çok ağır seyredebilen bir deri kanseri ili diğer deri kanseri riskleri; güneş ışığından koruyan giysiler, güneşe maruz kalınma süresinin kısaltılması gibi önlemlerle azaltılabilmektedir. Güneş losyonlarının da kısmen faydalı olduğu da bilinmektedir’ ifadelerini kullandı.

FAZLA MİKTARDA ETE DİKKAT

Bilimsel çalışmaların yağ tüketimi ve kalori kısıtlanmasının bazı kanserlere yakalanma riskini azalttığını söyleyen Sezer, Yağdan zengin bir gıda olan etin fazla miktarda alınması ve yüksek kalorili beslenme tarzının, kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini attırdığı, diyet yoluyla bunların alımının azaltılmasının ise kanser riskinin azalttığını göstermektedir. Yağ ve kalorinin azaltılmasıyla beraber meyve ve sebzelerin daha fazla tüketildiği beslenme tarzının kansere yakalanma riskini önemli derece azalttığı kanıtlanmıştır. Meyve ve sebzelerde bulunan ve kanser riskini azaltan kimyasal maddelerin ne olduğu henüz bilinmemesine karşın her gün 5 porsiyon sebze ve meyve yemeyi tavsiye ediyoruz’ şeklinde konuştu.

KANSERE YOL AÇAN VİRÜSLERDEN KORUNMA

Bazı virüslerin kanser yapıcı etkilerine de değinen Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kışla Yerleşkesi Tıbbi Onkoloji Kliniği Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Sezer, şöyle dedi:“Kansere neden olan virüslerin başında papilloma virüsü gelmektedir. Cinsel ilişki ile de bulaşan bu virüs rahim ağzı kanserlerinden sorumlu tutulmaktadır. AIDS’in yayılımını engellemek için tavsiye edilem tekniklerin hepsi HPV için de geçerlidir.

Günümüzde HPV aşısı bulunmuş ve çocukluk ve buluğ çağlarında kullanımı ile koruyuculuğu gösterilmiştir.”Çevresel ve endüstriyel kanser nedenlerinin birçoğunun da günümüzde tanımlandığını bildiren Doç. Dr. Ahmet Sezer, “Bu etkenlerin bulunduğu ortamlarda çalışmak zorunda olan kişilerde koruyucu önlemlerin uygulanması ile kanser riskinde önemli azalmalar sağlanabilir. Ayrıca bu kişilerin sık aralıklarla sağlık denetiminden geçmesini öneriyoruz” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ