Kanser Bu belirtilerle ortaya çıkıyor!

Dünyada en yaygın kanser türleri arasında 6. sırada yer alan karaciğer kanseri, ülkemizde de her yıl binlerce kişinin hayatını tehdit ediyor

Kanser Bu belirtilerle ortaya çıkıyor!

Karaciğer kanserinin en önemli sebebini Hepatit B ve C enfeksiyonları oluşturuyor. Bazı vakalarda ileri bir aşamaya gelene kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Kanser ilerledikçe sebebssiz kilo kaybı, karnın sürekli şiş olması, sıvı birikimi, iştah kaybı ve sürekli halsizlik, sarılık gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu şekilde belirtiler yaşayan kişilerin en kısa zamanda doktora başvurması gerekiyor.
Vücudun fabrikası olan karaciğer; bedenin bütün sistemlerini etkileyen bir merkez, kan deposu, savunma sisteminin bir ögesidir. Karaciğer kanseri için en çok riski taşıyan grup ise hepatitli kişilerdir. Karaciğer kanseri erken dönemde belirti vermediği için erken tanı olasılığı düşüktür. Bu kanserlerin yüzde 80’i daha fazla siroz olan kişilerde gelişmektedir, bu nedenden dolayı hastalar yakından takip edilmelidir. Risk altında olmayan bireylere göre Hepatit B ve C hastası kişilerin karaciğer kanseri olma riski 200 kat daha çokdur. Hepatit B, aşılanma ile önlenebilir. Hepatit C için tasarlanan tedaviler de olabildiğince olumlu sonuçlar vermektedir.

Siroz karaciğer kanserine zemin hazırlıyor

Siroz, karaciğer hücrelerinin hepatit ve bağışıklık sistemi ile ilgili nedenlerle hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Siroz hastalarının %5’inde karaciğer kanserine yakalanma riski vardır. Obezite de karaciğer yağlanması ve sirozu tetiklediği için karaciğer önemli riskler arasında bulunmaktadır.

Siroz arttıkça karaciğer kanseri de yaygınlaşıyor

Karaciğer kanserleri, dünyada görülen kanser türlerinde 6. sırada yer alsa da, ülkemizde siroz hakkında hastalıklar fazla olduğu için daha sık olduğunu söylenebilir. Bu nedenle kronik hepatit ve erken evre sirozlu hastalar tümör gelişme riskine karşı 6 ay-1 yıllık periyotlarla radyolojik olarak MR ve ultrason ile takip edilmelidir.

Organ nakli en etkin tedavi yöntemi

Ultrasonografi ve kanda tümör göstergelerine bakılarak karaciğer kanserinin tanısı konulabilir. Kötü huylu tümörlerin belirlenmesinin sonrasında; onkolog, radyolog ve cerrahlardan oluşan bir ekip ile tedavi planı oluşturulur. Karaciğer tümörlerinin cerrahi olarak çikarılmasının yanısıra, radyolojik olarak ilaçla ve radyofrekans ile tedavi sağlanabilir. Karaciğer dokusunun kendini yenileyebilmesi sebebiyle tümörlü kısım çıkarilabilir.

Cerrahide dikkat edilmesi gereken, geriye kalacak karaciğerin hastanın yaşamını sağlıklı bir biçimde sürdürmesine yetecek nitelikte ve boyutta olmasıdır. Karaciğerde bulunan tümörün cerrahi olarak çıkarılması uygun değilse, karaciğer nakli ile tedavi sağlanabilir. Hastayı karaciğer nakline götüren birçok neden bulunmaktadır. Karaciğer tümörleri de bunlardan biridir. Tümör makul kriterlere sahipse sonuçları açısından en en uygun tedavi, karaciğer naklidir. Karaciğer nakli ile potansiyel olarak tümör gelişme riski olan hastalıklı karaciğer tamamiyle çıkarılır. Yerine sağlıklı karaciğer nakledilir. Nakil yapılan hastalarda tümörün tekrar çıkma riski, daha azdır.

Kanser riskini azaltmak mümkün

Karaciğer kanserini önlemek için hepatit virüslerinden korunmak gerekir. Hepatit B virüsüne karşı aşılanma geç olmadan yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ