Bayan Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2022’nin En Hoş Örgü Topuz Saç Modelleri

50 Tane Popüler 2021 Ombre Saç Modelleri

Bikini Bölgesini Beyazlatan Etkili 12 Kür Tarifi

2022 Kış Kombinlerinin Şık Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

2022 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2022 Düğün ve Nişan İçin Uzun Abiye Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 14 Mayıs 2022

Evde Egzersizle Burun Nasıl Küçültülür?

Abiyeleriniz İçin Şık Dağınık Topuz Saç Modelleri

6 Haftada Kalça ve Basen Eriten Diyet Listesi

2022 En Güzel Kızıl Saç Renk ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Ünlü Markaların En Şık Abiye Elbise Modelleri

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Yüzdeki ve Sırttaki Sivilce ve Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

Yılbaşı Gecesi İçin Ünlü Markaların Abiye Modelleri

Kanser Bu belirtilerle ortaya çıkıyor!

Dünyada en yaygın kanser türleri arasında 6. sırada yer alan karaciğer kanseri, ülkemizde de her yıl binlerce kişinin hayatını tehdit ediyor

Kanser Bu belirtilerle ortaya çıkıyor!

Karaciğer kanserinin en önemli sebebini Hepatit B ve C enfeksiyonları oluşturuyor. Bazı vakalarda ileri bir aşamaya gelene kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Kanser ilerledikçe sebebssiz kilo kaybı, karnın sürekli şiş olması, sıvı birikimi, iştah kaybı ve sürekli halsizlik, sarılık gibi belirtiler ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu şekilde belirtiler yaşayan kişilerin en kısa zamanda doktora başvurması gerekiyor.
Vücudun fabrikası olan karaciğer; bedenin bütün sistemlerini etkileyen bir merkez, kan deposu, savunma sisteminin bir ögesidir. Karaciğer kanseri için en çok riski taşıyan grup ise hepatitli kişilerdir. Karaciğer kanseri erken dönemde belirti vermediği için erken tanı olasılığı düşüktür. Bu kanserlerin yüzde 80’i daha fazla siroz olan kişilerde gelişmektedir, bu nedenden dolayı hastalar yakından takip edilmelidir. Risk altında olmayan bireylere göre Hepatit B ve C hastası kişilerin karaciğer kanseri olma riski 200 kat daha çokdur. Hepatit B, aşılanma ile önlenebilir. Hepatit C için tasarlanan tedaviler de olabildiğince olumlu sonuçlar vermektedir.

Siroz karaciğer kanserine zemin hazırlıyor

Siroz, karaciğer hücrelerinin hepatit ve bağışıklık sistemi ile ilgili nedenlerle hasar görmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Siroz hastalarının %5’inde karaciğer kanserine yakalanma riski vardır. Obezite de karaciğer yağlanması ve sirozu tetiklediği için karaciğer önemli riskler arasında bulunmaktadır.

Siroz arttıkça karaciğer kanseri de yaygınlaşıyor

Karaciğer kanserleri, dünyada görülen kanser türlerinde 6. sırada yer alsa da, ülkemizde siroz hakkında hastalıklar fazla olduğu için daha sık olduğunu söylenebilir. Bu nedenle kronik hepatit ve erken evre sirozlu hastalar tümör gelişme riskine karşı 6 ay-1 yıllık periyotlarla radyolojik olarak MR ve ultrason ile takip edilmelidir.

Organ nakli en etkin tedavi yöntemi

Ultrasonografi ve kanda tümör göstergelerine bakılarak karaciğer kanserinin tanısı konulabilir. Kötü huylu tümörlerin belirlenmesinin sonrasında; onkolog, radyolog ve cerrahlardan oluşan bir ekip ile tedavi planı oluşturulur. Karaciğer tümörlerinin cerrahi olarak çikarılmasının yanısıra, radyolojik olarak ilaçla ve radyofrekans ile tedavi sağlanabilir. Karaciğer dokusunun kendini yenileyebilmesi sebebiyle tümörlü kısım çıkarilabilir.

Cerrahide dikkat edilmesi gereken, geriye kalacak karaciğerin hastanın yaşamını sağlıklı bir biçimde sürdürmesine yetecek nitelikte ve boyutta olmasıdır. Karaciğerde bulunan tümörün cerrahi olarak çıkarılması uygun değilse, karaciğer nakli ile tedavi sağlanabilir. Hastayı karaciğer nakline götüren birçok neden bulunmaktadır. Karaciğer tümörleri de bunlardan biridir. Tümör makul kriterlere sahipse sonuçları açısından en en uygun tedavi, karaciğer naklidir. Karaciğer nakli ile potansiyel olarak tümör gelişme riski olan hastalıklı karaciğer tamamiyle çıkarılır. Yerine sağlıklı karaciğer nakledilir. Nakil yapılan hastalarda tümörün tekrar çıkma riski, daha azdır.

Kanser riskini azaltmak mümkün

Karaciğer kanserini önlemek için hepatit virüslerinden korunmak gerekir. Hepatit B virüsüne karşı aşılanma geç olmadan yapılmalıdır.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ