SadeKadınlar – Moda

Kafein Aldığında Vücudunda Neler Oluyor?

Kafein Aldığında Vücudunda Neler Oluyor?

İnsanlık tarihinin en eski uyarıcılarından biri olan ve birçok bitkide bulunan kafein, uyku üreten adenozin hormonunu baskılayarak etki gösteriyor. Eskiden insanlar kafeini yalnızca kahveden alırdı, o zaman da FDA’nın belirlediği günlük alınabilecek kafein dozu olan 400 miligramı aşmamak daha kolaydı.

  • Kafein kan akışına karıştığında doğrudan karaciğere doğru yola çıkar ve burada moleküllerine ayrılır.Ardından yeniden damarlardan geçer ve hücrelere tutunur.Uyku üreten kimyasal olan adenozinin doğal park alanını işgal eder.
  • Ancak bu hormon vücudda yeterli miktarda yoksa beyin aşırı yüklenme yaşar.Zihinsel olarak kendini daha uyanık hissedersin.Mutluluk hormonu olan dopaminin üretimi de artış gösterir.
  • Kan damarların esnekleşir,daralmaya başladıklarında kalp ritmin hızlanır ve organlarına fazladan oksijen pompalanır.Vücudun sindirimden 15 ila 45 dakika sonra en yüksek kafein seviyesine ulaşır.Ancak etkileri bu süreden daha uzun sürer,genlerine ve aldıgın ilaçlara göre kafeinin erkisi beş ila altı saat sürebilir.
  • Kulağa harika geliyor değil mi? Tabii kişisel limitini aşmadığın sürece.Aşırı kafein tüketimi yüklü miktarlarda adenozin hormonunu etkisiz hale getirir ve beyni tamamıyla etkisi altına alır.
  • Aşırıya kaçılmıyorsa bile şu unutulmamalı; Beyin hücrelerin adenozin hormonunu sürekli baskılamana karşın,onu daha çok üretmeye çalışır.Bu durumda da kafeinin etkisi geçtiği an kendini eskisinden çok daha yorgun ve bitkin hissedebilirsin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ