Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda İdrar Yolu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda idrar yolu iltihabı neden olur? Belirtileri  ve tedavisi nasıldır? Üroloji Uzmanı Dr. İbrahim Emreoğlu, idrarı oluşturan böbrekler ve oluşan idrarın vücut dışına atılmasını sağlayan üriner sistemin enfeksiyon oluşumunu önleyecek bir yapıya sahip olduğunu fakat mikropların dış idrar yolundan girerek çoğalmasıyla idrar yolu enfeksiyonlarının görülebileceğini anlattı.

Üroloji Uzmanı Dr. İbrahim Emreoğlu, acil idrar yapma ihtiyacı hissetme, idrar yaparken ağrı ve yanmanın en sık görülen belirtileri olduğunu belirterek şöyle konuştu: “İdrar yolu iltihabı bazen belirti vermeden geçebilse de, en sık belirtiler acil idrar yapma ihtiyacı hissetme, idrar yaparken ağrı ve yanmadır.

Mesane ve dış idrar yolu bölgesindeki ağrı, idrar yapma haricinde de devam edebilir. Enfeksiyona halsizlik de eşlik edebilir. Sıklıkla, acil idrar yapma ihtiyacı hissedilmesine rağmen, az miktarda idrar çıkışı olur. İdrar bulanık, süt gibi görünebilir; idrarda kan varsa, renk kırmızımsı olabilir.

Normalde dış idrar yolu ve mesane enfeksiyonlarında ateş görülmez. Çocuk huzursuzsa, normal yemek yemiyorsa, açıklanamayan ve düşmeyen ateşi varsa, idrar kaçırıyorsa veya büyümesi duraklamışsa, idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığı araştırılmalıdır. Erişkinlerin aksine, çocuklarda ateş daha sık görülür ve tek belirti olabilir.”


İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasına neden olan risk faktörlerinden de bahseden Uzman Dr. İbrahim Emreoğlu, enfeksiyonun kadınlarda daha sık görüldüğünü söyledi. Emreoğlu, bazı kişilerde idrar yolu enfeksiyonlarının daha kolay oluştuğunu anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “İdrar yolunda idrar akışını engelleyen her türlü anormallik (örneğin böbrek taşları), enfeksiyon için uygun ortam oluşturur.

Diyabet ve bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar idrar yolu enfeksiyonu riskini artırır. İdrar yolu anormallikleri ile doğan kız ve erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları daha sık ortaya çıkar. Özellikle kabızlık enfeksiyon için tetikleyici bir faktördür.

İdrar yolu enfeksiyonu riskinizi azaltmak için şu adımları atabilirsiniz

  • Bol sıvı, özellikle su için. Su içmek idrarınızı seyreltmeye yardımcı olur ve daha sık idrara çıkmanızı sağlar – bir enfeksiyon başlamadan önce bakterilerin idrar yolunuzdan temizlenmesini sağlar.
  • Kızılcık suyu iç. Bazı çalışmalar, kızılcık suyunun enfeksiyonları önlediği konusunda kesin olmasa da bazı bulgulara ulaşıldığını gösteriyor, muhtemelen zararlı değildir.
  • Önden arkaya doğru silin. İdrar yaptıktan sonra ve bağırsak hareketinden sonra bunu yapmak, anal bölgedeki bakterilerin vajina ve üretraya yayılmasını önlemeye yardımcı olur.
  • İlişkiden hemen sonra mesanenizi boşaltın. Ayrıca, bakterileri temizlemeye yardımcı olmak için bir bardak su için.
  • Potansiyel olarak tahriş edici kadınsal ürünlerden kaçının. Deodorant spreyleri veya duş ve pudra gibi diğer kadınsı ürünleri genital bölgede kullanmak üretrayı tahriş edebilir.
  • Doğum kontrol yönteminizi değiştirin. Diyaframlar veya yağlanmamış veya sperm öldürücü ile işlenmiş prezervatiflerin tümü bakteri üremesine katkıda bulunabilir.
  • Pamuklu çamaşır kullanmak, kullanılan pedin sık sık değiştirilmesi idrar yolu enfeksiyonunu önlemek adına yararlı olacaktır.Kadınlarda İdrar yolu enfeksiyonları

Düzenli aralıklar ile tuvalete çıkmak, idrarı tutmamak ve mesaneyi tam olarak boşaltmak idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için önemli bir ayrıntıdır.” İdrar yolu enfeksiyonlarının kadınlarda erkeklerden daha sık görüldüğünü kaydeden Emreoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun kesin nedenleri bilinmemekle beraber, kadınlarda dış idrar yolunun kısa oluşunun riski artırdığı düşünülmektedir.

Bir diğer kolaylaştırıcı neden idrar yolu çıkışının anüs ve vajinaya yakın olması nedeniyle, buradan gelen bakterilerin idrar yollarına girme riskinin artmasıdır. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığı artar. Gebe kadınların yüzde 2-4’ünde idrar yolu enfeksiyonu ortaya çıktığı bildirilmiştir. Bilim insanları, gebelik sırasında hormonların ve idrar yollarının konumunda ortaya çıkan değişikliklerin enfeksiyona yakalanma olasılığını artırdığını düşünmektedir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ