Kadınlarda Genital Hijyen

Kadınlarda Genital Hijyen

Kadınlarda genital bölge, cinsel ilişkiler esnasında içeri giren bakteriler yüzünden devamlı olarak tehlikededir. Ayrıca genital bölge ile kalın bağırsaklar arasındaki yakınlık sebebiyle bakteriler için giriş kapısı her an açıktır. Tabi bu yakınlık olsa da normal koşullarda vajina müthiş bir savunma mekanizmasıyla korunmaktadır.

Uretra ile mesane arasında bulunan kapak mekanizması bakterilerin mesaneye ulaşmasını ve idrar bölgesinde iltihap oluşturmasını engeller. Tabii bakterilerden bu kadar bahsetmişken laktobasillerin dost bakteri olduğunu atlamamalıyız. Vücudun zararlı bakterilere karşı savunmasını laktobasil adı verilen ve asit ortamında üreyebilen yararlı bakteriler üstlenir.

Zararlı bakterilerin vajinayı işgal etmesi veya vajina ortamına makul olmayan kimyasalların girmesi gibi durumlarda laktobasillerin sayısı azalır. Bu gibi durumlarda vajinal enfeksiyon olasılıkğı artar. Şimdi size verebileceğimiz tavsiyeler de bu yüzden laktobasil ve asit dengesini korumaya yönelik tavsiyelerdir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta hekim tavsiyesi olmadan netlikle vajinanın içini yıkamaya yönelik hijyen ürünü kullanılmamalıdır. Bu, laktobasiller için makul ortamı bozabilir. Ayrıca tuvalet sonrası temizlik kesinlikle vajinadan anüse doğru yapılmalıdır, aksi takdirde dışkıdaki kalın bağırsak bakterileri idrar borusu yoluyla mesaneye erişebilir.

Mantarların ve diğer zararlı bakterilerin oluşumunu önlemek için genital bölgenin kuru kalması, iç çamaşırın günlük olarak değiştirilmesi ve dar pantolon kullanılmaması önemli detaylardır. İdrar ihtiyacı ertelenmemeli, şayet ertelenirse mesane dolaylarındaki bakteriler iltihap oluşturmak için zaman kazanmış olurlar. Tuvaletteki kirli suyun genital bölgeye sıçraması da suyun üzerine tuvalet kağıdı serilerek engellenebilir.

Ayrıca cinsel yolla bulaşan hastalıkların erkeklerden kadınlara daha basit bulaştığı unutulmamalı, bu nedenle kadınlar bu konularda titiz davranmalıdır. Bütün bu saydıklarımızın dışında düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçilmelidir. Bu titiziyet, oluşabilecek tanılar için geç kalınmaması açısından önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ