Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yara İzi Kalır Mı?

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yara İzi Kalır Mı?

Burun estetiği yüzyıllardır uygulanan bir estetik ameliyattır. Uzun yıllar boyunca gelişmiş ve yeni teknikler kullanılmaya başlanmıştır. Eskiden gelen bir alışkanlıkla, burun estetiği yaptırmak isteyenlerin çoğu doktorlara ne kadar yara izi kalacağını, belli olup olmayacağını soruyorlar. Artık eskisinin aksine dışarıdan bakıldığında tamamen yara izi kalmadan burun estetiği yapılabiliyor.

İz Bırakmayan Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı teknikleri

Burun estetiği temel olarak iki yöntemle yapılır. Bunlardan biri açık burun estetiği, diğeri ise kapalı burun estetiğidir. Açık burun estetiğinde burun deliklerinin arasındaki cilde bir kesi yapılarak burun derisi kaldırılır ve burun yapıları görülür. Burnun iç yapıları cerrahın gözünün önündedir.

Bu nedenle açık burun estetiğini yapmak cerrah açısından daha avantajlıdır. Eğitim sürecinin ilk yıllarındaki cerrahlar genellikle açık burun estetiğini tercih ederler. Çünkü öğrenmesi ve uygulaması daha kolaydır. Ancak açık burun estetiğinde dışarıdan görülebilen bir yara izi kalma olasılığı vardır.

Kapalı burun estetiğinde ise, diğerinin aksine ameliyat kesileri burun deliklerinin içine yapılır. Burun estetiği buradan açılan küçük kesilerden gerçekleştirilir. Kapalı yöntemde dışarıdan görünen bir iz kalma olasılığı yoktur. Ancak kapalı yöntemin uygulanması daha zordur ve tecrübe gerektirir.

 

Burun estetiğinde yara izi kalır mı?

Açık burun estetiğinde küçük bir iz kalma olasılığı olduğundan bahsetmiştik. Peki açık burun estetiğindeki yara izi nasıl görünüyor? Burada bahsettiğimiz iz çok büyük bir iz değildir, çoğu zaman kabul edilebilir görünür. Ancak dikkatli bakıldığında fark edilebilir.

Özellikle kalın cilt yapısına sahip kişilerde belirgin iz kalma olasılığı daha fazladır. Hasta açısından bakıldığında, dışarıdan bakıldığında iz kalmaması için kesin garanti verilebilen yöntem kapalı burun estetiğidir. Eğer iz kalma olasılığı sizi çok düşündürüyorsa kapalı burun estetiğini tercih edebilirsiniz.

Yalnız her burun yapısı için kapalı burun estetiği operasyonu uygun da olmayabiliyor. Plastik cerrahınıza hedeflerinizi ve beklentilerinizi anlattığınızda size yöntemler hakkında gerekli bilgileri verecektir. Sizin için en doğrusunu doktorunuz söyleyecektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ