SadeKadınlar, Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

2020 Abiye Elbise Modelleri En Gözde ve Şık Kıyafetler

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Taşlı Abiye Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

2019 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

50 Tane Popüler 2019 Ombre Saç Modelleri

Genital Bölge Beyazlatma Evde Nasıl Yapılır? İşte En Etkili Yöntemler

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2019 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

2019 İçin Kalın Belirgin ve Güzel Kaş Modelleri

2019 Beyaz Abiye ve Gece Kıyafetleri – Gelinler Bile Kıskanacak

2018 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

En Dikkat Çeken 2018 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

6 Haftada Mucize! Kalça ve Basen Eritme Diyeti

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

En Güzel Bayan Kayak Kıyafetleri 2019 Kar Montu Modelleri

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2019 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 12 Eylül 2019

2019 Abiye Modelleri Kısa Şık Gece Elbiseleri

Kadife Abiye Elbise Modelleri 2019 Davetlerinin Yeni Trendi

İstanbul Gezilecek Noktalar, İstanbul’daki Güzelliklere Tanık Olun

İstanbul Gezilecek Noktalar, İstanbul’daki Güzelliklere Tanık Olun

İstanbul Gezilecek Noktalar Tarihi Yarımada İstanbul’un ruhunu en iyi yaşayabileceğiniz ve İstanbul’da gezilecek yerlerde ön planda. İstanbul Yarımadası gezinizin bir veya iki gününü geçirebilirsiniz. Geziye Eminönü’den başlayıp, Yeni Camii ve Mısır Çarşısı’nı ziyaret ettikten sonra yürüyerek veya tramvayla Sultanahmet’e devam edebilirsiniz. Yaklaşık 3.000 yıllık bir geçmişe sahip olan yarımadanın sadece İstanbul’u değil; Ülkemizin de en önemli kültürel ve tarihi varlıkları vardır. Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Meydanı ve Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı ve Alman Çeşmesi gibi benzersiz yapılar var. Bu yapılara ek olarak İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Büyük Saray Müzesi Mozaikleri de ziyaret edebilirsiniz.

 İstanbul en güzel yerlerden, en güzel semtlerden biri ve dünyanın en iyi tatil merkezlerinden biridir. İstanbul’un tarihi mekanları  ve semtleri yabancı turistler için daima cazip bir etkiye sahiptir. Yaklaşık 15 milyon kişiye sahip olan İstanbul, iş imkânları ve yaşam standartları için cazip bir konumdadır ve Türkiye’deki her insanın insanları cezbetmesine ve burada bir kültür mozaği oluşturmasına neden olmaktadır. İstanbul’da ziyaret ederek, kültür, tarihe, mozaik, kısacası İstanbul’daki güzelliklere tanık olabilirsiniz.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Kız Kulesi

Boğazın göz bebeği olan ve İstanbul’da çekilen film dizilerinin büyük bir kesimi olan Kız Kulesi, küçük bir adada kurulmuş tarihi bir binadır. Hangi amaca ve niçin yapıldığına dair çeşitli söylentilere sahip olan Kız Kulesi, İstanbul’a gelen ya da yaşayanların görmesi gereken bir yerdir. Kız Kulesi aynı zamanda boğazda, akşam yemeği veya tarihin farklı manzaralarını seyredebileceğiniz eşsiz güzellikteki yerlerdendir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Galata Kulesi

Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biridir ve Bizans İmparatoru Anastasius tarafından yaptırılmıştır. 17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı’ndaki rüzgarları gözlemleyerek uçuş tatbikatlarını yaptıktan sonra sırtına kartal kanatlarını giyerek 1638’de Galata Kulesi’nden Üsküdar-Doğancılar’a uçtu. Bu uçuş Avrupa’nın da ilgisini çekti. İstanbul’a gelen turistlerin öncelikleri arasına giren kule, İstanbul’u bir bütün olarak görme imkanı veriyor.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Kapalıçarşı

Kapalıçarşı İstanbul’un merkezinde, alışveriş yapmak için birçok tarihi mekan ve yere sahiptir ve turistlerin ilgisini çekmektedir. Gün içinde yarım milyon insanın ziyaret ettiği bile biliniyor. Yabancı turistlerin uğramadan ülkelerine dönmediği bir yer olan Kapalı Çarşı, tüm ihtiyaçları karşılayacak dükkanların bulunduğu gözde mekanlardan biri. Bir kenti andıran Kapalı Çarşı, Fatih Sultan Mehmet tarafından insanların yaptıklarını sergileme ve satması için yaptırıldı.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Mısır Çarşısı

İstanbul’un en eski çarşısı olan Mısır Çarşısı, aktarlarıyla, şarküteri ve kuruyemişlerin satıldığı ünlü bir çarşıdır. Özellikle alışveriş yapmak için turistlerin en sevdiği yerdir. 1600’da Turhan Sultan tarafından yaptırılan yer, pazar günleri de açık olması sebebiyle cazip bir yerdir. İstanbul’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Topkapı Sarayı

Kapılarını Abdülmecit döneminde ziyaretçilere açan muhteşemliği ve mimarisi ile büyülen Topkapı Sarayı, ziyaretçileri günümüze kadar beklemekte ve gizemli ve Osmanlı mimarisi izlerini taşıyarak turistlerin ilgisini çekmektedir. 1478’de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan saray, sultanların 400 yıldır devleti yönettiği ve yaşadığı ana merkez olmuştur.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii, yerli ve yabancı turistler için çekim merkezi olan kutsal bir mekandır. Eyüp Sultan Camii, Haliç kıyısında Eyüp Mahallesi’nde bulunmaktadır. Ramazan ayı ve cuma günü kalabalığın adresi olan Eyüp Sultan Camii, kutsal yerlerin başında gelir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Ayasofya Camii

Bizans İmparatoru Justinian tarafından yaptırılan ve daha sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’u fethedişinden sonra camii ye dönüştürdüğü, görülmesi gereken yerlerden biridir. Görkemiyle turistleri cezbeden Ayasofya, turistlerin ilgisini çekiyor.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Yerebatan Sarnıcı

Bizans İmparatoru tarafından sarayın su ihtiyacını karşılamak için kullandığı Yerebatan Sarnıcı, Fatih Sultan Mehmet zamanında bir süre kullanılmıştır. Sütunlardaki gözyaşı şekilleri bir Efsane ve Büyük Bazilika’nın yapımında kaybolan birçok kölenin temsil edildiği önemli bir söylentidir. Bu nedenle, ilgi çeken yapısıyla birçok turistin ilgi odağı haline gelmiştir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Haseki Hürrem Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından talep edilen zamanın mimarı Mimar Sinan tarafından yaptırılan bir hamam. Mimar Sinan’ın bugüne dek inşa ettiği en büyük hamam olması büyük önem taşıyor. Yakınlarda gittikçe yaygınlaşan hamam, görülmesi gereken eşsiz yerlerden biridir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın bahçelerinden biri olarak kullanılmıştır. Dönem boyunca, bu bahçe güller, laleler ve birçok çiçek ile süslenmiş ama zaman içinde bakımı yapılmamış ve eski görüntüsünden eser kalmamış, Ama bugün restore edilmiş ve Türkiye’nin en önemli parklarından biri haline gelmiştir. Hafta içi ya da hafta sonu temiz havada çiçekler içinde oturmak ve çay içmek istiyorsanız, Gülhane parkını ziyaret etmek sizin için iyi bir alternatif olabilir; aynı zamanda şehrin gürültüsünde de uzak kalırsınız.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Rumeli Hisarı

Osmanlı döneminde, İstanbul’un fethi sırasında, Anadolu Hisarından halat çekmek için yapılan Rumeli Hisarı, günümüzün vazgeçilmez yerleri arasındadır. Hem turistlerin hem de İstanbul’da yaşayanların kesinlikle bir hafta sonu kahvaltı için ve aynı zamanda tarihini hissetmek için görülmesi gereken bir yer.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Anadolu Hisarı

Karadeniz’den Bizans’ın yardımını önlemek amacıyla inşa edilen Anadolu Hisarı Rumeli Hisarının tam karşısında yer almaktadır. Günümüzde, Boğazın kenarında ve küçük bir balıkçı kasabasını anımsatıyor. Anadolu Hisarı, tarihi güzelliği ile sakin ve güzel bir yer.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Yedikule Hisarı

İstanbul’un en eski açık hava müzelerinden biri olan Yedikule Zindanları, diğer bir deyişle Yedikule Hisarı, kültürel etkinlikler, konser ve çeşitli organizasyonların yapıldığı tarihi bir mekan haline geldi. Böyle bir mimaride oluşturulan organizasyonlara katılmak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Adalar

Büyükada, Heybeliada, Burgazada olarak bilinen adalar, eski zamanlarda Prens Adaları olarak da biliniyordu. Bunun nedeni, Bizans İmparatorluğu sırasında taç giyen saray mensubu birçok üye, İstanbul’dan uzakta olduğu için bu adalara sürüldüler ve burada yaşamak zorunda bırakıldılar. Günümüzde, nostaljik atmosfer, hala ruhunu korumakta faytonlar ve trafiğin olmayışı nedeniyle hafta sonu kaçamakları için ilk adres haline geldi. Adalar, piknik yapmak, bisiklet kullanmak, nostaljisi yapmak isteyen yerli ve yabancı birçok turistin gözdedi haline geldi.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Hidiv Kasrı

Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa tarafından 1907’de İtalyan mimar Delfo Seminati’de inşa edilen Hidiv Kasrı, inşa ettiği yılların mimari özelliklerini yansıtıyor. Düğün, seminer, toplantı tarzı organizasyonların yakın gelecekte organize edilebileceği Kasr’ın restoran bölümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Beltur tarafından işletilmektedir. Boğaz’ın etkileyici yapısı ve görüntüsü ile Hidriv Kasrı görülesi yerlerdendir ..

İstanbul Gezilecek Noktalar: Miniatürk

Miniatürk, Türkiye’de birçok tarihi binanın modellerinin bulunduğu ve sergilendiği yerdir. Kız Kulesi, Ertuğrul Gazi Türbesi, Sultanahmet Camii ve benzeri eserleri toplu olarak görmek ve eserleri öğrenmek mümkündür. 2003 yılından bu yana, turistlerin ilgisini çeken merkez olan Miniatürk, görülmesi gereken  ilk şeyler arasında olmalıdır.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Bakırcılar Çarşısı

El sanatlarının kültürel bir miras olduğu ülkemizde bakırcılar çarşısı, çok sayıda bakır ürünüyle yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Beyazıt ilçesinde yer alan çarşı, kazan, tencere ve barbekü gibi bakır ürünlerinin sergilendiği ve satıldığı dükkan sıralarından oluşmaktadır. Bakır işlerinin bulunduğu ve alışveriş yaptığınız Bakırcılar Çarşısı, görülecek şeyler listesinde bilinmeyen yerlerden biri olarak yer alıyor.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Soğuk Çeşme Sokagı

Sultanahmet içinde tarihi evlerin bulunduğu tarihi semtte küçük bir sokakta. Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi, arasında nostaljik ve tarihsel yapısı ile görülmesi gereken yerlerden biridir. Eski Türk filmlerinin unutulmaz mekanlarından biri olan Soğuk çeşme sokagı trafiğe kapalı olma ve İstanbul’dan hoş bir dokunuşla ayrılmak için fotoğraf çekmek isteyen turistleri cezbetmektedir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Caferağa Medresesi

Mimar Sinan’ın çalışmalarından olan Caferağa Medresesi önemli yapılar arasında yerini aldı. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan medrese, sanatı tarihle birleştiren bir özelliğe sahiptir. Ayasofya Müzesi’nin yanında yer alan bu tarihi mekan, çay molası isteyenler ve Pazar günlerinde huzurlu kahvaltı alternatifleri arayanların kesinlikle uğrayacakları bir yerdir. Hattat, ebru, mücevherat ve resim gibi atölyelere Medrese’de küçük bir ücret karşılığında katılabir ve bu tarihi yerin tadını çıkarabilirsiniz. Cagerağa Medresesi; İstanbul’un kültürel mozaiklerinde yaşayan tarihi bir yer olarak yerini almıştır.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Sultan Ahmet Binbirdirek Sarnıcı

Konstantin döneminden günümüze kadar uzanan ve bu nedenle turistlerin dikkatini çeken yerlerdendir. Şehrin su ihtiyacını karşılamak için yapılmış gizemli bir yer ve şimdi turistik gezi listelerinde yer alıyor. Sultanahmet’te tarihi bu yere her sene turist yağıyor.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, imparatorluk döneminde Osmanlı Kaptan-Derya’nın demir attığı alan olarak kullanılmış ve daha sonra benzersiz bir bahçe haline getirilerek Has Bahçe ye dönüştürülmüştür. Cumhuriyet döneminde Atatürk’ün İstanbul ziyaretleri sırasında kaldığı bir yer ve gözlerini hayata burada kapadığı için çok önemlidir. Tarihi dokusu fazla olan saray, yerli ve yabancı turistlerin kesinlikle görmesi gereken bir yerdir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Türk Hamamı (Süleymaniye Hamamı)

Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan  Süleymaniye Hamamı, Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak adlandırdığı eserlerden biridir. Bugün turistik amaçlı kullanılan daha fazla yabancı turist çeken hamam, görülmesi gereken tarihi bir mekandır.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı Üsküdar’ın Beylerbeyi semtinde bulunan Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan tarihi bir yerdir. Günümüzde pazartesi ve perşembe günleri hariç, diğer günlerde ziyaretçilerine kapılarını açıyor ve birçok konuk ağırlıyor.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Çırağan Sarayı

Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Çırağan Sarayı, konumu nedeniyle “Beşiktaş Sarayı” olarak da anılmıştır. Harika ihtişamı nedeniyle sarayda  düğün, tanıtım ve parti gibi organizasyonların yapıldığı bir yer haline geldi. Böyle bir mimari görmek, geçmişin havasını solumak isteyenlere ve birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan, aynı zamanda çeşitli organizasyonlar için ugrak bir yer haline gelmiştir.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Yıldızlı Saray

Beşiktaş, Ortaköy ve Balmumcu arasında bulunan Yıldız Sarayı, tarihe tanık olan yerlerden biridir. Bugün müze olarak kullanılan Yıldız Sarayı Bizans dönemine dayanan tarihi dokusu ve Sultan II. Abdülhamit’in kişisel eşyaları sergilendigi turistlerin odak noktası oldu. Yıldız Sarayı Tiyatro ve Sahne Sanatları Müzesi de bulunmaktadır.

İstanbul Gezilecek Noktalar: Tekfur Sarayı

Bizans İmparatorluğu’ndan bugüne kadar gelen Tekfur Sarayı az duyulmuş olsa da Edirnekapı semtinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Tarihsel olayların gizemini çözmek adına yapılan arkeolojik çalışmalar halen devam etmektedir. Bu nedenle, ilginç ve kayda değer tarihi binalarından biridir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ