SadeKadınlar – Moda

İnternet en çok erkekleri etki altına alıyor

Türkiye’deki internet kullanıcılarının %18’inin “bağımlı” olduğunu, erkeklerin kadınlardan daha fazla internette zaman geçirdiğini söyledi.

Prof. Dr. İlhan, yaptığı açıklamada, bağımlı kişilerin internetsiz geçirilen zaman kendini boşlukta, huzursuz hissettiğini, sürekli telefonuna baktığını, en yakın sürede kablosuz internet noktası bulmaya çalıştığını dile getirdi. İlhan, “İnternet artık alkol, tütün bağımlılığı gibi. İnternet bağımlılığı artık aşermek demek. Artık internete aşeriyoruz” dedi.
Türkiye’de bin 500 kişi üzerinde internet kullanımı üzerine araştırma yaptıklarını aktaran İlhan, şu şekilde konuştu:

“İnternet kullanıcılarının yüzde 18’i bağımlı. Türkiye, internet bağımlılığında dünyada aşağı yukarı başlarda yer alıyor. İnternet en fazla oyun, sosyal medya, alışveriş için kullanılıyor. Aynı zamanda işi gereği interneti çok kullananlar var. Bunu bağımlılığın dışında değerlendirmek gerekiyor. Erkekler kadınlara göre 2,5 kat daha çok bağımlı. 16-24 yaş grubun arasında internet kullanımı diğer yaş gruplarına göre daha çok. Gelir düzeyi düşük ve yüksek olanlarda kullanım çok fazla. Mesleki şeklinde de öğrenci ve işsizlerde internet kullanımı çok fazla görülüyor.”

“Sosyalleşeyim derken asosyalleşiyoruz”

İlhan, Türkiye’de internetin daha fazla sosyalleşme amacıyla kullanıldığını, bunun iyi irdelenmesi gerektiğini söyleyen İlhan, sanal kişilikler oluşturularak insanların gerçekliklerin dışına çıkabildiğini açıkladı.

Türkiye’de bilgisayarın ve internete bağlanabilir cihazların sayısında ciddi artışlar yaşandığına dikkati çeken İlhan, “Kitap okuma, gazete okuma azaldıkça internet bağımlılığı daha çok artıyor. Bu durum, sosyalleşme yapacak diğer ortamların bulunamamasından kaynaklanıyor. İnternet bağımlılığını azaltabilecek destek sistemleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

İlhan, 16-24 yaş arasındakilerin ve öğrencilerin internet kullanımında risk etkeni olduğuna işaret ederek, “O zaman ailelere fazla rol düşüyor. Aileler çocuklarının internetini kısıtlamak değil fakat bağımlı olup olmadıklarını, hangi sitelerde gezdiklerini, hangi amaçla internete girdiklerini kontrol etmeleri gerekiyor. Bunun yanısıra fiziksel etkinlik, spor, arkadaşlık, komşuluk ilişkilerinin artması şüphesiz internet bağımlılığını azaltacaktır” değerlendirmesinde bulundu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ