SadeKadınlar – Moda

İdrar Kaçırma Şikayeti Yaşayan Kadınlar İçin Ameliyatsız Tedavi

Kadınların aşağı yukarı yüzde 40’ında idrar kaçırma sorunu olduğunu vurgulayan uzmanlar çoğu kadının bu problemden utandığı ve yeteri kadar önemsemediği için tedavi olmaktan kaçındığını dile getirdi. İdrar kaçırma problemi yaşayan kadınlara tavsiye edilen tedavilerin çoğunun cerrahi olduğunu belirten Erel, ameliyat korkusu olan kadınların tedaviden vazgeçtiklerini açıkladı.

İdrar Kaçırma Sebebi Nelerdir?

İdrar kaçırma şikayeti, sık sık mesane kasının veya pelvis (leğen kemiği) kaslarının ve bağ dokusunun çeşitli sebeblerden ötürü yetersizliğinden kaynaklanıyor. Bunlar arasında, hatalı yaptırılan normal vajinal doğumlar, büyük bebek doğurmak, şişmanlık, menopoz, sigara içmek, spor yapmamak, rahimde miyom ya da yumurtalık kistlerinin olması gibi sebepler idrar kaçırma problemini artıyor. Bunun sonucunda zayıflayan pelvis kaslarının en zayıf yeri olan vajinal açıklıktan mesane, rahim ve rektum gibi organlar aşağıya doğru fıtıklaşıyor. Böylece mesanenin fıtıklaşması ile idrar tutukluğu ya da idrar tutamama gibi idrar şikayetleri, rahimin sarkması ile cinsel ilişkinin yapılamaması ya da ağrı olması, rektumun sarkması ile kabızlık ve tam dışkıyı boşaltamama gibi şikayetler meydana geliyor.

İdrar kaçırma problemi lazer tedavisi ile son buluyor

İdrar Kaçırmaİdrar kaçırma şikayeti yaşayan kadınlar için hekimların yakın zamana kadar çoğu ameliyat çeşitlerinde ideal olan birini hastalarına önerdiğini belirten Prof. Dr. Erel, bu sorunun lazer ile ameliyatsız ve acısız bir biçimde tedavi edilebildiğini ifade etti. Özel bir teknikle kullanılan Lazer cihazının vajinal uygulaması artık idrar kaçırma şikayeti olan kadınlar için net çözüm olduğunu ifade eden Erel, tekniğin uygulanışı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Özellikle erken yaşlarda olup gecikmeden hekime başvuran hastalarda 1 ya da 2 seans lazer uygulaması vasıtası ile problem yok edilebiliyor. Stres tipi idrar kaçırmanın lazerle tedavisi aşağı yukarı 20-25 dakika sürüyor genelde bir ay ara ile yapılan en çok 2 seansta başarı elde ediliyor. Lazer uygulaması, anestezi, kesi ve dikiş olmadan idrar kaçırma sorunune yeni ve etkin bir çözüm getiriyor. Lazer, üretral bölgede ve mesanenin dayandığı vajen ön duvarında bağ dokusundaki kollajen liflerde, ısı etkisi ile yenileşme oluşturarak sıkılığı artırıyor. Damarlanma arttığı gibi beslenme zenginleşiyor. Sonuç olarak doku eski esneklik ve kuvvetini kazanıyor. Böylece bu bölgede kaybolan desteği ve kontrol gücünü geri kazandırıyor. Karışık tipte olan idrar kaçırmalarda genelde toplu tedavi yaklaşımları uygulanıyor. En basit ve risksiz olanı lazer uygulaması ile beraber makul ilacın birlikte kullanılması oluyor.”

İdrar kaçırma teşhisi

İdrar kaçırma tiplerinde teşhis için detaylı bir sorgulama ve dikkatli bir muayene çoğu zaman yeterli oluyor. Çok seyrek olarak idrar basınç ve akım hızını ölçmek ve fikir vermek için bazı testler yapılıyor. Şişmanlık, menopoz ve vajinal doğum en önemli risk etkenleri arasında yer alıyor. Bunlardan bilhassa vaginal doğum esnasında vakum veya forseps kullanılması, çok genç yaşlarda doğum yapılması, doğumun uzaması ve büyük bebek 4 kg ve üzeri doğurmak ilerideki yaşlarda stres tipinde idrar kaçırma ihtimalini artırıyor.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ