Horlamaya kesin çözüm bulundu

İlk kez “Da Vinci” robotik cerrahi sistemiyle dil kökü küçültülen hastanın horlama sorunu çözüldü.

Horlamaya kesin çözüm bulundu

Modern tıbbi teknolojinin geldiği son noktalardan robotik cerrahi sistemleri, daha ince ve ufak cerrahi ekipmanların geliştirilmesi ile kulak burun boğaz alanında da başarıyla kullanılmaya başlandı.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Operatörü Dr. Ozan Kuduban ve ekibi, ismi açıklanmayan 34 yaşındaki bir hastanın “Da Vinci” robotik cerrahi sistemiyle dil kökünü küçültüp horlama problemini ortadan kaldırdı.

Kuduban, yaptığı açıklamada, Doğu Anadolu’da ilk kez yapılan ameliyatın başarıyla sonuçlandırıldığını ifade etti.

Uyku sırasında nefes durması, gün içinde sürekli uyumaa talebi şikayetiyle hastaneye başvuran hastada ileri derecede uyku apnesi belirlendiğini aktaran Kuduban, “Doğu Anadolu’da ilk kez bu alanda Da Vinci robotik cerrahi kullanarak ameliyat etmeye karar verdik. Robotik cerrahi, uyku apnesinin önemli nedenlerinden biri olan dil kökü büyüklüğünü küçültme prosedüründe kullanıldı” şeklinde konuştu.

Yapılan uyku cerrahi tedavi vasıtası ile yumUşak damağın yukarıya seviyeye asıldığını ve böylece yutak bölgesinin dikeysel genişliğinin artırıldığını belirten Kuduban, şu şekilde devam etti:

“Hacmi küçültülen dil kökü sebebiyle ön-arka çapta belirgin bir rahatlama ve genişleme sağlandı. Böylelikle uyku sırasında yutak bölgesinin daralması ve kapanmasına engel olarak apne nöbetlerinin önüne geçildi. Ağız ve gırtlak bölgelerinde bulunan hastalıklar bu robotik cerrahi vasıtası ile başarı ile alındı.”

Bu ameliyat insan eliyle zor

KBB’de robotik cerrahi kullanımının, robotun kullanıldığı diğer alanlara göre farklılık gösterdiğini anlatan Kuduban, “Bu ameliyatı insan eli yapamaz. O nedenle beceri ve hassasiyet ile çalışan robot kollarına bağlı, enstrümanların üç boyutlu ve büyütülmüş endoskopik görüntü altında hassas kumanda sitemleri kullanarak ameliyatı gerçekleştirdik. Hassas bölgelerde doktorun el titremesi birtakım zorluklara neren olmaktadır. Da Vinci robotik cerrahi sisteminin KBB’de kullanılması bu tür riskleri de ortadan kaldırmıştır. Robotun kollarının titremesi gibi bir olasılık yok” şeklinde konuştu.

Vücutta kesik izi olmuyor

Kuduban, yapılan ameliyatlarda hastanın bedenine kesi izi olmadığını dile getirerek, “Da Vinci robotik cerrahi sistemi ile operasyon bölgesine ağızdan ulaşılmaktadır. Böylece kesi izinin vücutta kalması gibi bir problemde net olarak ortadan kalkmıştır. Bahsi geçen bölgelerde, sinirler ve damarlar yoğun bulunmaktadır. KBB’de robotik cerrahi kullanımı ile ameliyatlar daha hassas olarak gerçekleştirilmektedir” değerlendirmesinde bulundu.
Kuduban, ameliyatını sonrasında hastaya yapılan tetkik ve incelemelerde hiçbir sorununun kalmadığını ve bundan sonra uygun bulunan vakalar üzerinde ameliyatların devam edeceğini sözlerine ekledi.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ