SadeKadınlar – Moda

Her 3 kişiden biri uyku sorunu yaşıyor

Türkiye’de her 3 kişiden birinin uykuya dalmakta problem yaşadığı ifade edildi.

“Türkiye’de uykunun 85 farklı hastalığı var” diyen Çiftçi “Yüksek irtifaya bağlı santral akneler bu 85 hastalıktan biri. Uykuya dalamamak problemi de önemli. Türkiye‘de her üç insandan biri uykuya dalmakta problem yaşıyor. Bunun ciddi problem olduğu hasta sayısı biraz düşük ancak topluma baktığımızda önemsenmesi gereken bir oran. Çok önemli ikinci hastalığımız da uykuda solunum bozukluğu, horlama ve uyku apneleri dediğimiz tıkayıcı uyku akneleri. Bunun da Türkiye’de yüzde 4-5 oranında görüldüğünü tahmin ediyoruz. Yurt dışında yüzde iki ile on arasında görülen ülkeler var. Türkiye tabi etnisite açısından komplike çeşitliliği bol bir ülke. O nedenle farklı etnik gruplarda biraz daha çok” dedi.

Doç. Dr. Bülent Çiftçi, “Tıpta birçok alanda olduğu gibi uyku konusu ile ilgili da istatistiklerimiz çok zayıf ancak bu konuya yoğun ilgi duyan kişiler olarak değişik kaynaklardan bir takım bilgiler elde edebiliyoruz. Bazı bilgileri yorumlayarak istatistiksel verilere ulaşmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Karadeniz Bölgesi’nde bilhassa burun yapısındaki sorunlar da uyku apnelerini artıran, tetikleyen etkenlerin başında geldiğini belirten Çiftçi, “Burun dışarıdan nasıl göründüğünü görüyoruz. Ama kulak burun boğazcılar; bu büyük Karadeniz burnu diye tabir edilen burnun içinde de ciddi deviasyonlar olduğunu, burun orta kemiğinde ciddi eğriliklerin bu bölgede çok sık olduğunu, bu nedenden dolayı burundan nefes almakta zorluk oranının bu bölgede çok olduğunu söylüyor. Uyku apnelerinin gelişiminde de burun yapısının önemli olduğu etkeni ortaya çıkıyor” diye konuştu.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ