Havuz keyfiniz kabusa dönebilir!

Kirli ya da fazla klorlu sular, özellikle kadınların havuz keyfi sonrası ciddi sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor.

Havuz keyfiniz kabusa dönebilir!

Havuz sularının bozukluk bulunduğu vajinal enfeksiyonlardan sakınmak için, bayanların bazen önlemler almaları gerekiyor.

Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doç. Dr. lider Koç, hanımlarda tanıdık havuz enfeksiyonları ve dehalet şekilleri gönül rahatlığı hikmet verdi.

Yazın hanımlarda hacet yolu enfeksiyonu ve küflüce hastalığı kesif görülüyor

Havuzlar bembeyaz bağlanmak üzere çoğu kez klor kaynaklı dezenfektanlar ile temizlenmektedir. Havuz enfeksiyonlarının ortaya çıkmasının en ehemmiyetli nedenlerinden bir tanesi de havuz suyu içinde mevcut klordur. Klor, vajen florasını bozan benzeri dezenfektandır. Vajenin katıksız yapısını kuşatan hayır bakterilerin hayatını kaybetmesine sefer açarak küflüce hastalığı derece gayrı organizmaların ortamda üremesine bozukluk olmaktadır. Bunun kararında enfeksiyonları tetikleyebilmektedir. Yani kuma nice insanoğlunun kuma yararlanma sektörü bulunan havuzların mülevves olmasının yanında çok klorlu olması da hanımlarda vajinal enfeksiyonların ortaya çıkmasına bozukluk olmaktadır. Havuzlar, yalnızca vajinal enfeksiyonları değil hacet yolu enfeksiyonlarını da tetiklemektedir. Kadınlarda hacet yolunun çelimsiz olması ve enfeksiyonların bu çelimsiz yoldan aceleci benzeri halde mesaneye intikal etmeleri cihetiyle sistit de denilen madun hacet yolu enfeksiyonu görülmektedir.

Kaşıntı ve inkıraz hissi ortaya çıkabiliyor

Vajen florasında mevcut katıksız bakteriyel organizmalar bayanların enfeksiyonlara gönül rahatlığı en ehemmiyetli defans mekanizmasıdır. Bu organizmaların mülevves su, klor ve ayrıca sabun ile değinme etmesi enfeksiyonlara sefer açabilmektedir. Vajinal enfeksiyonlar kuma nice ayrımlı halde görülebilir. Havuz enfeksiyonlarının en ehemmiyetli emaresi vajinal akıntılardır. Tanı akıntının yapısına ve hars sonuçlarına bakılarak konulmaktadır. Bu akıntılar; kafif kıvamlı, mülevven ve ıtırlı olabilirler. Bu alanda kaşıntı, inkıraz ve sızlama hissi de görülebilmektedir.

Tedaviye geç kalınırsa enfeksiyon yayılabilir

Kadınlarda tanıdık havuz enfeksiyonlarının tedavisinde en herşeyden ilk olarak enfeksiyona bozukluk bulunan aktif fiil maddenin belirleme edilmesi gerekmektedir. Bu aktif fiil küflüce hastalığı ise mantara yönelik, bakteriyel ise bakteri ile ilişik tedavilere başlanmalıdır. Tedavi hem hastalığı iyileştirici bununla birlikte probleminin tekrarlanmaması düşüncesince esirgeyici nitelikte olmalıdır. Kısa benzeri otama sürecinden sonraları hastanın akım ve kaşıntı derece şikayetleri geçecektir. Burada en ehemmiyetli yasakçı tedaviye er devirde başlanmasıdır. Bu yüz enfeksiyonların tedavisinde geç kalındığı takdirde; vajinal akıntılar kasık boşluklarına yayılarak elan ağır enfeksiyonlara bozukluk olabilmektedir. Çünkü bayanların genital sistemleri, karın ve tüpler eliyle kasıklara açılmaktadır. Enfeksiyonlar otama edilmedikleri takdirde kasık boşluklarına büyüklüğünde yayılabilirler.

Kadınların havuz enfeksiyonlarından korunmaları düşüncesince uyanıklık etmeleri gerekenler

– Klor seviyesi makul ve bembeyaz havuzlar yeğleme edilmelidir.
– Havuza girmeden geçmiş duş alınmalıdır.
– Havuzda 30-40 dakikadan elan çarliston müddet kalınmamalıdır.
– Havuzdan çıktıktan sonraları elden duş alınarak beden klorlu sudan arındırılmalıdır. Mutlaka redif mayo yahut bikini bulundurulmalı, yıvışık mayo elden değiştirilmelidir.
– Havuza girmeden geçmiş vajinal tampon uygulaması yeğleme edilebilir. Ancak havuzdan yarar sokak tampon çıkarılmalıdır.
– Vajinal kesim banko buğulanmış bırakılmamalıdır.
– Mümkün olduğunca havuz namına cem yeğleme edilmelidir.

– Enfeksiyon başlangıcı görüldüğünde saat kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kaynak: HABER7.COM

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ