Hamilelikte Şikayetler

Hamilelikte Şikayetler

Anne adayı için hamilelik döneminin değişik sıkıntıları da beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bu tip şikayetlerin bir çok  kişide de görülmesi mümkündür, ancak hamile olan kişilerde bu sorunların çok daha kolay bir şekilde ortaya çıktığını görebilirsiniz. Genellikle hamilelikte sık rastlanılan şikayetler herhangi bir anlama sahip olmasa da bazı belirti ve bulguların bir sorunu çağrıştırdığını görebilmek mümkündür.

 Kabızlık, tuvalete çıkamama: Gebelik hormonlarının sindirim sistemi düz kasları da dahil tüm düz kaslarda gavşemeye neden olduğunu görebilirsiniz. Bu gevşemenin bağırsak hareketlerinin de yavaşlamasına sebep olması ve gebeliğin son dönemlerine doğru tamamen büyümüş olan rahimin kalın bağırsağın son kısmı olan rektuma baskı yapması sonucunda kabızlık sorununun yaşanması söz konusu olmaktadır..

 Basur(Hemoroid): Gebelik sırasında büyüyen rahmin toplardamarlara yapmış olduğu baskı sebebi ile rektum toplardamarlarının daha belirgin hale gelmesi söz konusudur. Bu durum ileri aşamalarda anüs bölgesinde basur adı verdiğimiz şişliklerin oluşmasına sebep olacaktır.

Aşerme: Erken gebelikte normal olarak karşılanan bir sorun olan aşerme ileri durumlarda normal gıda dışındaki maddelerin de aşerilmesine sebep olduğundan tehlikeli hale gelebilir. Özellikle kiremit tozu, kil, toprak gibi maddelere ya da aşırı miktarda tuz, limontuzu,  kabartma tozu veya un gibi maddelere de aşerilebilir. Bu durum çoğunlukla kansızlık veya beslenme bozuklukları sebebi ile ortaya çıkabilmektedir.

 Aşırı tükürük salgılama: Bazı anne adaylarının hormonlarının da etkisi ile rahtsız edici boyutlarda tükrük salgısı sorunu yaşaması söz konusu olabilir.  Anne adaylarının günde birkaç litreye kadar tükürük salgılaması mümkündür. Bu durumu gebelikte normal dışı kabul etmeye gerek yoktur.

 Bulantı ve kusma: Gebeliğin ilk dönemlerinde hormonların da etkisine bağlı olarak özellikle sabahları bulantı şikayetlerinin yaşanması ve aşırı kusma söz konusu olabilir. Bu durumda pek çok anne adayında koku hassasiyeti probleminin de beraberinde yaşandığını görebilirsiniz.

 Akıntı: Östrojen salgısının gebelikte önemli ölçüde çoğalmasına bağlı olarak daha önce hiç akıntı şikayetiniz olmasa bile gebelik sırasında günlük ped kullanmanızı gerektirecek kadar akıntı sorunu yaşayabilirsiniz.

 Mide yanması: Mide asidi hamilelik sırasında mideden yemek borusuna geçtiği ve burayı tahriş ettiği için bu sorunla karşılaşmanız söz konusu olabilir. Genellikle yatar durumdayken bu sorunun daha fazla yaşanır

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ