Kıyafet Kombinleri
MODA TRENDLERİ

Vajinaya Acısız Ağda Nasıl Yapılır & Hangi Agda Kullanılır?

En Gözde Abiye Elbise Modelleri 2021 Gece Kıyafetleri

Taşlı Abiye Sevenler İçin En Güzel Abiye Modelleri

En Güzel 2020 Kabarık Prenses Gelinlik Modelleri

Örgü Topuz Saç Modelleri 2017

50 Tane Popüler 2021 Ombre Saç Modelleri

Omuz Dekolteli Kazak Modelleri

Genital Bölgeyi Beyazlatan Etkili Kür Tarifleri

Emla Krem Gerçekten İşe Yarıyor mu? Uyuşturucu Krem

2021 Çocuk Abiye Elbise 12 & 15 Yaş Kız Çocuk Elbise Modelleri

Düğün ve Nikah İçin Beyaz Elbiseler Abiye Kıyafetler

Belirgin ve Güzel Kalın Kaş Modelleri

2020 Uzun Abiye Elbise Modelleri Zarif Şık ve Etkileyici

2018 Örgü Saç Modelleri, En Trend Saç Örgüsü Örnekleri

Dağınık Topuz Saç Modelleri Abiyelerin Tamamlayıcısı

Burçlar – En Güncel Günlük Burç Yorumları 5 Ocak 2021

Evde Burun Küçültme Egzersizleri İşe Yarıyor mu?

Kalça ve Basen Eritme Diyeti İle 6 Haftada Mucizeyi Yaşayın!

Muhteşem Kızıl Saç Renkleri ve Modelleri

2017 Pronovias Abiye Elbise Modelleri – Yeni Sezon

En Dikkat Çeken 2020 Abiye Modelleri ve Gece Elbiseleri

2021 Bayan Kayak Kıyafetlerine Hayran Kalacaksınız!

Son Moda 2017 Mango Mont ve Kaban Modelleri

Gece Abiye Elbise Modelleri Hem Ucuz Hem de Şık

Dikkat Çekici İki Parça Abiye Modelleri 2019

2020 Sokak Modası Trendleri Olabildiğince Yaratıcı

Evde Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır? İşte Tarifi

2020 Abiye Modelleri Şık ve Zarif Uzun Gece Elbiseleri

2017 Yılbaşı Bayan Hediyesi Fikirleri

Kadife Abiye Elbise Modelleri 2021 Davetlerinin Yeni Trendi

Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

Hamile kalmak isteyen tüm bayanların dört gözle beklediği tek şey hamile olduklarına dair belirtilerin bir an önce kendilerinde baş göstermesidir. Bütün insanların farklı olduğu gibi tüm bayanların da kendilerine has biyolojik, metabolik, fiziksel, fizyolojik farklılıkları bulunmaktadır.

Bu farklılıklar o kadar çeşitlidir ki genelleme yapılan bir özellik yani genelde çoğu bayanda olan bir özellik bir diğer bayanda hiç görülmeyebilir. Dolayısı ile gebelik durumu bayandan bayana kendine has bir özellik taşır.

Buna kolay bir örnek vermek gerek görülürse örnek olarak çoğu gebe kadında aş erme, mide bulantıları, baş dönmeleri görülürken bir diğer gebe kadında bunların hiç biri yaşanmayabilir. Dolayısı ile tüm gebelerde baş gösteren özelliklerin kendinizde olmasını beklemeyin. Hiç bir değişiklik sezemeyip moralinizi de bozmayın. Sadece sabırla bekleyip gebeliğin ilerlemesinin sonrasında gerekli hekim kontrolleri için bir sağlık kuruluşuna müracaat edin.

Gebeliğin oluştuğunu ve sağlıklı bir biçimde ilerlediğini görebilmenin en sağlıklı yolu kan vermektir. Şimdi sağlık Ocaklarının da uyguladığı gebelik takibi için devlet hastaneleri veya özel hastanelere de müracaat edebilirsiniz.

Gebe bir kadın genelde gebe olduğunu bedenindeki bazı değişikliklerden anlayabilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, mide yanmaları, baş dönmeleri, sürekli uykulu ve yorgunluk halleri, nedensiz sinirlenme, ağlama nöbetleri veya nedensiz mutluluk gibi ani duygusal değişimler, göğüslerin dolgunlaşması hatta bazı durumlarda dokunamayacak kadar şişip ağrı yapmaları, bedenin genel olarak ödem tutması, ellerin ayakların şişmesi, kasıklarda ağrıya benzer bir his, sıklıkla idrara çıkma, bel ağrıları, kirpiklerde ve gözbebeklerde büyüme, artan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu biçiminde sayılabilir. Genelde gebe kadınların tarif ettiği şikayetler aynı adet dönemindeki şikayetlere çok benzerlik gösterebilir. Dolayısı ile gebe kalmak isteyen kadınların regl belirtilerini gebelikle karıştırmaları çok görülebilen bir durumdur.

Gebeliğin fiziksel olarak belirtilerinden diğer ilk önce gebe bir kadının adetinin gecikmesi gereklidir. Çünkü kadınlarda gebelik için her ay meydana gelen yumurtanın o ay döllenip fetusu oluşturması gereklidir. Eğer regl gerçekleşirse kadında oluşan yumurtaların hiçbirisi döllenmeyip vücuttan atılmıştır. Bunun yanı sıra gebe kalıp halen regl olan kadınlar da vardır. Biz bu duruma genellikle ‘üstüne görme’ diyoruz. Bunu yaşayan kadınlar gebe olduklarını yalnız 3-4 ay sonra farkedebiliyorlar. Bu da istenmeyen gebeliklere mecbur kalmaya neden oluyor. Sakıncası ise gebelik geç farkedildiği için gerekli testler, takipler gerçekleşememektedir. Bunun sonucunda da sorunlu bebeklerin doğumu meydana gelebilmektedir.

Gebelik belirtileri arasında sonucu yüzde 99 olarak belirtilen gebelik testleri de bulunmaktadır. Bunlar farklı markalar altında tüm eczanelerde bulunmaktadır. Gebelik testlerinin uygulanma biçimine değinecek olursak genellikle adet gününden 10 gün geçtiğinde daha net bir sonuca ulaştırmaktadır. Bunun yanında erken gebelik testleri de mevcut olup bunlar diğer gebelik testlerinden bira daha pahalıdırlar ama adet dönemine yakın tarihlerde de sonuç verebilmektedir. Normal gebelik testleri piyasada 3 ila 5 tl arasında değişiklik göstermektedir. Erken gebelik testleri ise 15-20 tl civarındadır. Her iki gebelik testlerinde de daha sağlıklı bir sonuç isteniyorsa sabah ilk idrar ile bu testler yapılmalıdır. Test çubuğuna idrarınızı yaptıktan sonra beklemeye başlıyorsunuz ve zamanla tek çizgi çift çizgiye dönüyorsa gebelik pozitiftir ancak şayet tek çizgi değişmiyorsa gebelik negatiftir yani gebe değildir diye yorumlanıyor. Her zaman gebelik testleri %99 doğru olmayabiliyor. Gebe bir kadın testte negatifi görüp aslında gebe olabiliyor.

Gebeliğin en net belirtisi ultrason cihazıyla ortaya çıkmaktadır. Adet gününü geçirmiş bir kadın ultrasonla muayene edildiğinde fetusun kesesi görülmelidir. Ayrıca ultrasonla bakılan bir gebenin rahim kasları da kalınlaşmış olması gereklidir. Gebeliğin ilk haftalarında henüz fetus çok ufak olduğu için vajinal ultrason ile muayene tercih edilir. Fetusun durumu, kesesi, amniyon sıvısı vs vajinal ultrasonla daha iyi değerlendirilir. Vajinal ultrasondan çekinen kadınlar genellikle fetusa zarar vereceği ve ağrılı bir muayene tipi olmasından şüphelenip bu ultrasonla muayene olmak istemezler. Fakat bu netlikle yanlış bir yargıdır. Vajinal ultrasonun rahme herhangi bir zararı olması olası değildir ve ilaveten hiç ağrılı bir muayene değildir.


BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ