Hamilelerin Alması Gereken Gıdalar

Hamilelerin Alması Gereken Gıdalar

Bayanlar hamilelik süresinde yediklerine çok dikkat etmelidir, çünkü yediğiniz herşey direk olarak bebeğinizi etkilemektedit. Çiğ etler yerine  iyi pişmiş etleri yemeyi tercih etmelisiniz. Ayrıca salam,sosis,sucuk ve pastırma yememeye dikkat etmelisiniz. Aşırı A vitamini içeren gıdalardan uzak durun. Yani yüksek miktarda multi vitamin haplarından ve karaciğer ile, karaciğer ürünleri yemekten kaçınmalısınız. Bir miktar A vitaminine gereksiniminiz vardır. Ancak çok fazla miktarda alırsanız, fazla miktarda birikebilir ve hamilelik sırasında çok yüksek olabilir.

Ancak bir yerden geçerken burnunuza gelen bir kokudan dolayı canınızın çektiği bir şey olursa bir  miktar yemeniz canınızın çekipte yememenizden daha faydalı olacaktır.

Bol bol lifli potasyum ve demir içeren besinler tüketmelisiniz. Özellikle demir kullanımı çok önemli olup bu konuda doktorunuz ilaç kullanımı veriyorsa mutlaka uymalısınız. Bebeğin gelişimi ve sağlıklı büyümesi için gerekli besinlerin tüketilmesi şarttır. Gerekli besinler özellikle listeler halinde de internette bulabilirsiniz.  Hamilelikte beslenme konusunda istediğiniz bir çok besini kolaylıkla alabilir ve tüketebilirsiniz hamilelik boyunca alınması gereken kilo alımı maksimum  kilodur. Fazlası zarardır. Gereksiz kilo alımı yapmamalı ve gerekli olan besin kaynaklarını tüketmelisiniz. Gerekli olan besin kaynaklarını tükettiğinizde özellikle bebeğinizin  sağlıklı olması sizi mutlu edecek ve hoşunuza gidecektir.

Hamilelikte tüketeceğiniz kafein plesantadan geçip direk bebeğe ulaşır. Buda bebeğin kalp atış hızını arttırır.2008 yılında Amerika’da yapılan araştırmada günde 200 mg dan fazla kafeinli ürün tüketen hamilelerin kafein tüketmeyenlere oranla düşük yapma oranı yüksektir.Bu nedenle siz de hamileliğiniz döneminde bebeğinizin sağlıgı için mümkün olduğunca kafeinli ürünlerden uzak durun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ