Hamile Kalmak İsteyenler İçin Doğru Pozisyonlar Nelerdir?

Hamile Kalmak İsteyenler İçin Doğru Pozisyonlar Nelerdir?

Hamile kalmak istediği halde kalamayan bazı çiftlerde altta yatan sorun yeterli ilişkiye girmemeleri ve doğru pozisyon olmamasından kaynaklanmaktadır. Anne olmak bir çok bayanın isteğidir. Hamile kalmak için yumurtlama tarihi ve ilişki pozisyonu büyük önem taşımaktadır.

Uygun Zaman

Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet siklusunun 14. gününe denk gelir.(Adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. gün.)

Ancak yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 9 ile 15. günler arasında gün aşırı cinsel ilişki olması gebelik şansını yükseltir.

İlişkinin her gün önerilmemesinin sebebi erkeğin sperm kalitesini düşürmemektir. Her ilişkiden önce erkeğin en az 48 saat süreyle boşalmaması özellikle sperm sayısı düşük ya da sınırda olan erkekler için yararlıdır. Alınabilecek başka bir önlem de ilişkinin sabah olmasıdır.

Doğru Pozisyonlar

Gebelik için uygun dönem saptandıktan sonra ikinci aşama; cinsel birleşmenin şeklidir. Pek çok pozisyon gebelik için uygun ortam yaratmaz. Normal bir ilişki sonrası gebelik oluşabilmesi için spermlerin vajinaya uygun şekilde bırakılması ve vajinanın spermlerin rahim içine doğru ilerleyebilmesi için uygun pozisyonda durması gerekir.

Bu şartları sağlayan pozisyonlar erkeğin üstte olduğu, kadın ve erkeğin yana doğru dönük olduğu pozisyonlar ile kadının diz-dirsek pozisyonunda olduğu şekillerdir. Erkeğin üstte olduğu durumda kadının kalçaları altına bir yastık yerleştirerek pelvisini yükseltmesi spermlerin doğru yönde ilerlemelerine yardımcı olur.

Diz-dirsek pozisyonu ise özellikle sperm sayısı düşük olan durumlarda ek fayda sağlar. Oturur pozisyonda, kadının üstte olduğu veya ayakta olan cinsel ilişkiler gebelik elde etmek için uygun değildir.

Gebelik isteyen birçok kadın hangi pozisyonunun kolay ve doğru olduğunu merak ediyor. Erkeğin üstte olduğu pozisyon ve köpek stili hamile kalmak için en uygun pozisyonu.

Bu pozisyonların rahim boynuna derin nüfuz ettiği ve bu şekilde rahmin açılması ile spermlerin yerleşme ihtimalinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Her iki pozisyonda da erkeklik organının rahim boynuna ve vajinal duvarlar arasındaki bölgelere daha kolay ulaştığı doğrulandı.

Hamile Kalmak İsteyenler İçin Doğru Pozisyonlar

Hamilelik için hangi sıklıkla ilişkiye girmeli?

Cinsel hayatınız ne kadar aktif olursa hamile kalma olasılığınızda bir o kadar artacaktır. Bebek sahibi olmak istiyorsanız düzenli ilişkiye girmelisiniz. Düzenli ilişki gün aşırı veya 2-3 günde bir ilişkiye girmektir. Her 2 günde bir ilişkiye girmek haftada bir yapmaktan daha çok hamile kalmayı kolaylaştıracaktır.

Hamile Kalmak İsteyenlere Öneriler

Gebe kalmayı planladığınızda 3 ay öncesinden korunmayı bırakın.

• Gebe kalmak için en uygun zamanda gün aşırı ilişkide bulunun.

• Gebelik için uygun dönemdeki ilk ilişkiden önce ve iki ilişki arasında erkeğin 48 saat boşalmamasının ideal olduğunu unutmayın.

• Sabah erken saatte ilişkide bulunun.

• Kayganlaştırıcı kullanmayın.

• Hiçbir zaman vajinal duş yapmayın.

• Vajinanın doğal duruşunu sağlayan gebelik için uygun pozisyonları tercih edin.

• Alternatif seks yöntemlerinden uzak durun.

• Su altında ilişkide bulunmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Murat dedi ki:

    Karım bir türlü hamile kalamiyor, lütfen yardım edin

  2. Melek dedi ki:

    Bende ha.ile kalmak istiyorum her ay sonu hüsrana uğruyorum

BİR YORUM YAZ